Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie nie śpieszą się z udziałem w Narodowym Spisie Powszechnym. Zostało niewiele czasu!

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Prawie połowa mieszkańców Szczecina jeszcze się nie spisała!
Prawie połowa mieszkańców Szczecina jeszcze się nie spisała!
Od kilku miesięcy, na terenie całego kraju, trwa Narodowy Spis Powszechny. Mimo że do końca pozostało mało czasu, to wielu mieszkańców Szczecina wciąż nie wzięło udziału w spisie.

W Szczecinie liczba spisanych mieszkań przekroczyła 60%. To oznacza, że niespełna połowa mieszkańców musi jeszcze zrealizować obowiązek udziału w spisie. Jest to jeden z najniższych wyników w całym województwie, gdzie czołowe gminy dokonały już spisu na poziomie przekraczającym 90%. Odsetek spisanych mieszkań w województwie zachodniopomorskim kształtuje się na poziomie ponad 68% i jest to 12 pozycja w skali całego kraju.

Takie liczby podaje Urząd Statystyczny w Szczecinie, a my pytamy jakie mogą być przyczyny tak niskich wartości przy zbliżającym się końcu akcji?

- Wiele osób odkłada obowiązek spisowy na ostatnią chwilę. Widać to w dynamicznym wzroście poziomu spisu w ostatnim czasie. Mamy również sygnały z gmin nadmorskich, iż w okresie przedwakacyjnym oraz wakacyjnym mieszkańcy byli pochłonięci pracą i odrabianiem „czasów pandemii”. Teraz we wrześniu, kiedy jest mniej turystów, będą mieli czas na spis – tłumaczy Magdalena Wegner, dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Obowiązkiem spisu objęci są również obcokrajowcy, którzy spełniają wymagane kryteria zamieszkania w naszym kraju.

- Obowiązek udziału w spisie mają wszyscy mieszkańcy Polski, którzy według stanu na dzień 31 marca zamieszkiwali na terenie naszego kraju. Zatem obcokrajowcy, jeżeli spełniali to kryterium, powinni wziąć udział w spisie. Na stronie spis.gov.pl zamieszczony jest formularz spisowy przygotowany w angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej wersji językowej – wyjaśnia dyrektor Urzędu Statystycznego.

Jak i gdzie dokonać spisu?

Najprostszą i wygodną formą dokonania samospisu jest wypełnienie oficjalnego formularza w internecie. Istnieje również opcja spisania się telefonicznie, a także funkcjonuje w mieście kilka stacjonarnych punktów, w których możemy pojawić się osobiście. Jeśli nie skorzystamy z tych możliwość, to musimy spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrza, któremu nie możemy odmówić udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Konsekwencją odmowy będą kary pieniężne.

W Szczecinie można spisać się stacjonarnie w Urzędzie Statystycznym, a także w Urzędzie Miasta i jego filii przy ulicy Rydla. Punkt spisu powszechnego będzie ustawiony także podczas wydarzenia „Pamiętajcie o ogrodach” na Wałach Chrobrego, które odbywa się w ten weekend. Dodatkowo Urząd Statystyczny w Szczecinie zorganizował piknik „Spis bez barier”, który odbywa się w niedzielę, 19 września w godz. 11.00-17.00 na Jasnych Błoniach.

Punkty spisowe są również czynne w bibliotekach miejskich w godzinach 16:00 - 20:00:

  • Biblioteka nr 4 ul. Barnima 25 w dniach: 16.09, 23.09 i 30.09.
  • Biblioteka nr 7 ul. Matki Teresy z Kalkuty 8 w dniach: 16.09, 23.09 i 30.09.
  • Biblioteka nr 28 ul. Lotników 7 w dniach: 20.09, 27.09
  • Biblioteka nr 38 ul. 26 Kwietnia 1 w dniach: 20.09, 27.09
  • Biblioteka nr 54 ul. Wojska Polskiego 2: 20.09, 27.09

SPRAWDŹ TAKŻE:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto