Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Szczecina chcą małych śmieciarek. Uda się je wywalczyć?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Śmieciarki na ulicach Szczecina
Śmieciarki na ulicach Szczecina Andrzej Szkocki
- Śmieciarki mają zbyt duże wymiary i nie mogą bezpiecznie, bez ryzyka uszkodzenia pojazdów, odbierać odpadów - skarżą się mieszkańcy niektórych ulic Szczecina. To może pora przestawiać auta w dniu odbiorów.

Problem wraca regularnie od lat i będzie wracał w kolejnych, bo o kompromis trudno. Po jednej stronie stoją mieszkańcy wąskich uliczek Szczecina. Po drugiej firmy odbierające odpady i miejscy urzędnicy.

Reprezentantem pierwszej grupy został radny, Leszek Duklanowski. Przekonuje, że nawet jeśli samochody są prawidłowo zaparkowane, to ze względu na wąskie ulice, śmieciarki potrafią uszkodzić auta. Dlatego postuluje wprowadzenie mniejszych śmieciarek.

- Zwracam się w imieniu mieszkańców zabudowy jednorodzinnej, gdzie ulice są wąskie i przy parkujących, nawet prawidłowo, pojazdach przy posesjach jest problem z odbiorem odpadów przez pojazdy firm wykonujących tą usługę. Pojazdy - śmieciarki mają zbyt duże wymiary i nie mogą bezpiecznie, bez ryzyka uszkodzenia pojazdów zaparkowanych na ulicy, odebrać odpady. Zdaniem mieszkańców a także moim zdaniem należy, wzorem innych miast borykających się z tym problemem, rozważyć i uzgodnić z firmami wywozowymi zastosowanie w pewnych ulicach Szczecina pojazdów o mniejszych wymiarach - przekonuje.

Każda firma, która zajmuje się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów musi mieć w swojej flocie co najmniej osiem pojazdów specjalistycznych do wywozu odpadów zmieszanych, w tym jeden pojazd o masie do 7,5 tony (maksymalna szerokość 2,8 metra) oraz jeden pojazd o masie 18 ton. Do tego dochodzą jeszcze pojazdy do zbiórki odpadów zbieranych selektywnie.

Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest takie przygotowanie pojemników, aby w dniu odbioru dostęp do nich nie był utrudniony.

Jest jeden przypadek, gdy na ulice wjeżdżają mniejsze śmieciarki. Chodzi o sytuacje, gdy ze względu na zaparkowane auta, odbiór odpadów nie jest możliwy w wyznaczonym terminie. Wtedy w ramach reklamacji ustalany jest nowy termin odbioru.

- W takich przypadkach odbiory odpadów realizowane są za pomocą mniejszych pojazdów o wadze do 7,5 tony. Stosowanie tych pojazdów na stałe trasy z uwagi na ich niewielką pojemność jest ekonomicznie nieuzasadnione, dlatego wykorzystywane są tylko przy dodatkowych odbiorach reklamacyjnych - wyjaśnia Anna Szotkowska.

Nieoficjalnie pracownicy firm wywozowych twierdzą, że w wielu przypadkach auta są jednak źle zaparkowane (np. właściciele nie wjeżdżają na podjazdy, samochody stoją za bardzo na jezdni zamiast bliżej posesji). Świadczą o tym raporty, które wpływają do urzędu.

- Wykonawca zobowiązany jest dostarczać codzienny raport o okoliczności mających wpływ na realizację przedmiotu umowy, w tym między innymi o braku możliwości dokonania odbioru odpadów, ze wskazaniem okoliczności tych zdarzeń, jak choćby brak dojazdu, nie wystawione pojemni, niezgodne z prawem gromadzenie odpadów. Wszystkie stwierdzone niezgodności są przez wykonawcę dokumentowane w celu jednoznacznego potwierdzenia nieprawidłowości, daty zaistnienia zdarzenia, identyfikacji miejsca zdarzenia - dodaje Anna Szotkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto