Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Meble choć z atestem, mogą być niebezpieczne dla dzieci

Anna Folkman
Stalowy bolec podtrzymujący półkę na pierwszy rzut oka nie wzbudza niepokoju. Okazuje się jednak, że bez trudu można go wyjąć
Stalowy bolec podtrzymujący półkę na pierwszy rzut oka nie wzbudza niepokoju. Okazuje się jednak, że bez trudu można go wyjąć Czytelnik
Kiedy w ustach jednego z dzieci personel żłobka zauważył bolec podtrzymujący półkę, natychmiast zdemontował je wszystkie

Produkują m.in. meble do szkół, przedszkoli i żłobków. Chwalą się certyfikatami, troską o bezpieczeństwo dzieci.

- Priorytetem naszej firmy jest bezpieczeństwo użytkowników, dlatego na każdym etapie produkcji kładziemy nacisk na niezawodność i funkcjonalność produktów. Nasze meble posiadają certyfikaty potwierdzające zgodność z wymaganiami obowiązujących norm i standardów - czytamy na stronie internetowej firmy. - Nasza ponaddźwiękowa historia świadczy o stabilności na rynku oraz o niezawodnej jakości proponowanych produktów, dobrze znanych rodzicom i dziadkom dzisiejszych kilkulatków.

Okazuje się jednak, że dzieci w jednym ze szczecińskich żłobków szybko obnażyły słabe strony produktów sprzedawanych przez firmę, która działa na terenie całej Polski.

- Kupiliśmy nowe meble. Z uwagi na konieczne atesty i certyfikaty, kosztowały więcej niż w zwykłym sklepie, tymczasem okazuje się, że nie tylko teraz nie spełniają swojej funkcji, to na dodatek mogły okazać się niebezpieczne dla dzieci - mówi dyrektorka żłobka. - Musieliśmy zdemontować wszystkie półki z obawy o to, że dzieci z łatwością wyciągną stalowe bolce, które je podtrzymują. Taka sytuacja miała już miejsce. W meblach przeznaczonych do żłobka chyba nie powinno być takich elementów. Nikt na to nie wpadł, że dzieci mogą je wyciągnąć? Będziemy składać reklamację, ale chcielibyśmy zwrócić uwagę na problem zanim o sprawie zrobi się głośniej, kiedy nie daj Boże, dojdzie do nieszczęścia.

Szanując prośbę dyrekcji i dając czas na ustosunkowanie się do sprawy firmie sprzedającej meble, celowo nie podajemy nazwy żłobka oraz informacji o firmie. Sprawdziliśmy jednak, czy problem w rzeczywistości ma miejsce i wysłaliśmy pismo z zapytaniem do firmy. Skontaktowaliśmy się także z sanepidem, który w ramach bieżącego nadzoru, dokonuje oceny przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzędu używanego m.in. w żłobkach.

- W przypadku mebli kupionych przez placówkę, ale nie zapewniających bezpieczeństwa użytkowania pomimo certyfikatów, podmiotem właściwym do złożenia reklamacji jest producent mebli oraz instytucja, która nadała ów certyfikat. Za bezpieczne użytkowanie mebli i sprzętu odpowiada dyrektor placówki. Nie powinien on przyjąć sprzętu, który nie zapewnia bezpiecznego użytkowania - informuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, dr n. med. Elżbieta Król - Pakulska.

O zainteresowanie się sprawą poprosiliśmy także Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej. Do tematu na pewno powrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto