Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MATURA 2018 w Szczecinie. Dziś język polski - podstawowy i rozszerzony

Małgorzata Klimczak
Przemyslaw Swiderski
Nawet jeśli matura nie jest taka trudna, to jednak zawsze powoduje stres. To przejście do dojrzałości i do życia, w którym już nie będzie wspierających nauczycieli.

Matury odbędą się w dniach 4-23 maja 2018 roku. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się 4 maja o godzinie 9. Egzamin na poziomie rozszerzonym odbędzie się jeszcze tego samego dnia o godzinie 14.

W arkuszu matury z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawi się około 20 pytań. Część z nich będzie testowa, pozostałe będą wymagać od ucznia krótkiej odpowiedzi pisemnej. To jednak nie wszystko. Maturzyści zmierzą się z najważniejszą częścią egzaminu z języka polskiego. Absolwenci szkół wyższych będą musieli napisać dłuższe wypracowanie w oparciu o przeczytane wcześniej lektury oraz fragmenty tekstu dołączonego do arkusza. Maturzysta będzie musiał wybrać jeden z tematów podanych w arkuszu egzaminacyjnym. W tej części matury z języka polskiego na poziomie podstawowym można uzyskać aż 50 punktów. Egzamin trwa 170 minut.

W poniedziałek, 7 maja maturzyści przystąpią do obowiązkowej matematyki (ten egzamin również potrwa 170 minut). Uczniowie muszą jeszcze napisać egzamin z języka obcego. Matura z języka angielskiego odbędzie się 8 maja, a z niemieckiego - 15 maja.

Matury pisemne zakończą się 23 maja, a ustne - do 25 maja. Wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone 3 lipca.

Sesja poprawkowa odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia 2018 roku. Maturę poprawiać można wtedy, gdy nie zaliczyło się egzaminu z tylko jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej.

Egzamin ustny

Jak się przygotować do egzaminu ustnego, który dla wielu jest bardziej stresujący niż pisemny? Bardzo ważne jest to, aby uczniowie pamiętali z czego składa się egzamin maturalny z języka polskiego w części ustnej. Matura może sprawdzić naszą wiedzę w trzech różnych działach. Od tego z jakiego działu mamy pytanie, będzie zależeć konstrukcja naszej odpowiedzi. W puli maturalnych pytań znajdują się zadania z zakresu kulturowo-literackiego oparte na tekstach literackich, zadania oparte na tekstach ikonicznych i zadania z zakresu kształcenia językowego.

Na liście jest 13 lektur z gwiazdką, czyli obowiązkowych, wśród nich jest pięć pozycji z gimnazjum: „Dziady część II” Adama Mickiewicza, „Zemsta” Aleksandra Fredry, wybrane bajki Ignacego Krasickiego, wybrana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza (np. „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „Potop”) oraz wybrane fraszki, Tren V, Tren VII, Tren VIII Jana Kochanowskiego. Uczniowie powinni znać też osiem pozycji z liceum: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Dziady część III” Adama Mickiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Bogurodzicę”, „Sklepy Cynamonowe” Brunona Schulza oraz „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza i wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum), psalm Jana Kochanowskiego.

W czasie egzaminu komisja musi zwracać uwagę na wiele elementów wypowiedzi zdającego. Za wypowiedź poprawną pod względem kompozycji zdobyć można aż 8 punktów. W takiej odpowiedzi musi znaleźć się wyraźny wstęp z tezą, trzy argumenty oraz podsumowanie.

Kolejnym wysoko ocenianym elementem jest język. Składniowe błędy gramatyczne w czasie wypowiedzi ustnej mogą się zdarzać - nie jest to praca pisemna, a żywe słowo. Należy jednak zadbać o jak najbardziej poprawną polszczyznę, bez błędów fleksyjnych, słowotwórczych i nie mówić stylem potocznym.

Odpowiadamy nie półsłówkami, ale pełnym zdaniem. Nie bójmy się też dopytać, jeśli nie dosłyszeliśmy pytania przez stres, albo po prostu go nie zrozumieliśmy. To nie wpłynie na naszą ocenę, za to brak odpowiedzi już tak.

Harmonogram egzaminów ustnych ustala szkoła.

Harmonogram matur 2018

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) tegoroczni maturzyści oraz ich rodziny mogą zapoznać się ze szczegółowym harmonogramem matur 2018. To chyba żadne zaskoczenie - pisemna matura z języka polskiego jest zaraz po majówce, matury ustne z polskiego zaczną się od 9 maja.

Tegoroczne egzaminy pisemne, jak informuje CKE, będą odbywać się od 4 maja do 23 maja. Nieco dłużej potrwają matury ustne, egzaminy z języka polskiego powinny być przez szkoły przeprowadzone od 9 maja do 22 maja z wyłączeniem niedziel, czyli 13 i 20 maja. W przypadku języka obcego, matura ustna 2018 powinna odbyć się od 5 do 25 maja, również z wyłączeniem niedziel.

Od 4 do 20 czerwca są zaplanowane tzw. terminy dodatkowe matur. Chodzi o absolwentów szkół średnich, którzy nie mogą przystąpić w pierwszym terminie do egzaminu maturalnego i ich dyrektorzy wystąpią z prośbą o dodatkowy egzamin. W uzasadnionych przypadkach CKE wyrazi zgodę.

Zobacz też:
Matura 2018. Rozmowa z nauczycielką Anną Konarzewską o maturze ustnej z polskiego

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto