Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Przygotowanie last minute

Redakcja MM
Redakcja MM
Matura 2014. Przygotowanie last minute
Matura 2014. Przygotowanie last minute Sebastian Wołosz
Matura 2014: Do tegorocznych egzaminów dojrzałości został już tydzień. Maturzyści chcą przez ten czas nadrobić jeszcze zaległości w wiedzy i opanować stres. Jak to skutecznie zrobić? Przedstawiamy kilka prostych sposobów.


>>> Matura 2014 ONLINE. Odpowiedzi, arkusze, wiadomości. Serwis specjalny




>>> Matura 2014 - język polski. Tematy, odpowiedzi, arkusze [wideo, zdjęcia]

 


>>> Matura 2014 - język polski. Odpowiedzi i arkusze



Paulina Targaszewska
[email protected]

Matura 2014 last minute

Najlepiej do matury zacząć uczyć się na kilka miesięcy przed egzaminem - to motto, które stale powtarza się maturzystom. Wszyscy wiemy jednak, jak to wygląda w praktyce. W ciągu roku szkolnego uczniowie skupiają się na przygotowaniach do kartkówek ze wszystkich przedmiotów, kują do testów zaliczeniowych, a tylko w międzyczasie, na poszczególnych przedmiotach zdobywają wiedzę, która przyda im się na egzaminie maturalnym.

- W ciągu roku szkolnego mamy mnóstwo różnych zajęć i masę nauki - mówi Ania, tegoroczna maturzystka. - Trzeba zaliczyć testy m.in. z fizyki czy chemii albo WOS-u. A jeśli, ktoś nie wybrał tych przedmiotów na maturze to wiedza zdobyta podczas tych lekcji jest stratą czasu.

Wielu maturzystów do egzaminu dojrzałości przygotowuje się więc przez cały rok zaledwie pobieżnie. Tydzień przed maturą chcą za to powtórzyć najważniejsze zagadnienia, które mogą im się przydać podczas samego egzaminu. Jak zdążyć z powtórką i nie zwariować?

Matura 2014: Wysypiaj się

Żeby nasz umysł był w stanie z łatwością zapamiętywać wiedzę, musi być wypoczęty. Do tego konieczna jest odpowiednia Ilość snu - minimum 6 godzin w ciągu doby, a najlepiej 8 godzin w ciągu doby. Jeśli będziemy nie wyspani pojawią się problemy ze skupieniem, zapamiętywaniem informacji, pojawi się za to zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy.

Zdrowy sen nie tylko wpływa na regenerację organizmu, ale także chroni przed licznymi chorobami. Pozwala przede wszystkim na redukcję napięć i pozbycie się codziennego stresu, ponieważ regeneruje on mózg i komórki w organizmie. Uwrażliwione zostają receptory, odbudowane neuroprzekaźniki, dzięki czemu kolejnego dnia będziemy mogli normalnie funkcjonować.

Matura 2014: Odpowiednia dieta

Jeśli chcesz łatwo zapamiętywać informacje musisz też zadbać o odpowiednią dietę. Przede wszystkim należy zrezygnować z fast foodów i zainwestować w pełnowartościowe produkty. Mózg zużywa ok. 20 procent energii dostarczanej do organizmu, żywi się natomiast tlenem i glukozą. To nie znaczy, że należy pochłaniać tabliczki czekolady i kilogramy cukierków.

Bezpieczniej będzie zainteresować się pełnoziarnistymi produktami zawierającymi błonnik np. czarnym chlebem. Warto pamiętać, że jedzenie białego pieczywa może spowodować osłabienie organizmu. A co z kawą? Jest wskazana, ale w racjonalnych dawkach.

Mała czarna wypłukuje bowiem magnez, który jest niezwykle istotny w procesie uczenia. Niedobór magnezu można uzupełnić przyjmując tabletki lub jedząc czekoladę, najlepiej czarną.

Matura 2014: Nie wszystko na raz

Jeśli już chcesz rozpocząć odświeżanie sobie materiału, warto podzielić go na mniejsze części. Nie zdążysz przeczytać 500 stron i zapamiętać wszystkiego, co się na nich znajduje. Jeśli więc powtarzasz np. lektury - wybierz, te które sprawiają ci najwięcej trudności. Wypisz najważniejszych bohaterów, ich cechy, problematykę danej lektury, wątki. Nie będziesz w stanie jeszcze raz, w tydzień przeczytać wszystkich lektur.

Możesz posłużyć się streszczeniami i poprzypominać sobie najważniejsze wątki. Dobrze jeśli sam będziesz przygotowywał notatki - wówczas więcej zapamiętasz i łatwo będziesz mógł wrócić do tego, co jest najważniejsze. Możesz pisać hasłowo, tak, abyś na podstawie danego hasła mógł przypomnieć sobie pozostałą część materiału.

Matura 2014: Pamiętaj o przerwach

Psychologowie ustalili, że podczas nauki najłatwiej zapamiętujemy informacje, na których skupiamy się pierwsze 20 minut. Po kolejnych 20 minutach umiejętność koncentracji spada, a po trzech kwadransach możliwości percepcji są już niemal na poziomie zerowym.

Dlatego lekcje w szkole trwają 45 minut. Podczas uczenia się, a właściwie przypominania sobie wiedzy potrzebnej do matury, konieczne jest robienie przerw.

Po jakim czasie najlepiej robić sobie przerwę od nauki? To kwestia dość indywidualna. Jedne źródła podają, że najlepiej roić przerwy co 30-40 minut, inne, że po godzinie. Najlepiej jeśli sam realnie ocenisz, po jakim czasie trudno jest ci się skupić na nauce i wówczas na kilka minut odpoczniesz od książek i notatek.

Matura 2014: Pokombinuj

Pomysłowość jest ważnym warunkiem efektywnego uczenia się. Stosowanie stale tej samej metody przyswajania materiału prowadzi szybko do znużenia. Warto uaktywnić nasze doświadczenie, by uczyć się w sposób pomysłowy.

Jedną z takich niestandardowych metod przyspieszających proces uczenia się, ale ułatwiających również zrozumienie materiału, jest odniesienie do Ja.

Możemy zastanawiać się, jak postąpilibyśmy, gdybyśmy znaleźli się na miejscu jakieś postaci historycznej przy uwzględnieniu wszystkich ograniczeń, dotyczących tej postaci. Możemy wyobrazić sobie, że jesteśmy krwinką przemieszczającą się przez układ krwionośny i nauczyć się tego, jak zbudowany jest i jak działa ten układ. Te dwa przykłady dotyczą uczenia się historii i biologii - od nas samych zależy, czy podejmiemy próbę znalezienia jakiś nietypowych metod w czasie uczenia się innych przedmiotów.

Matura 2014: Opanuj stres

Na koniec pozostaje nam sprawa stresu, który uznawany jest za główny czynnik przeszkadzający w uczeniu się. Stres jest niewątpliwie potrzebny - mobilizuje nas do działania i sprzyja poszukiwaniu nowych rozwiązań. Jako gatunek uczyliśmy się nowych sposobów postępowania w stanie stresu.

Nie inaczej jest i teraz. Ważny jest jednak to, w jaki sposób interpretujemy ów stres - czy jako zagrożenie czy też jako wyzwanie. My sami definiujemy tę sytuację - ktoś może informację o tym, że matura jest trudnym egzaminem potraktować jako zapowiedź porażki i wtedy poczucie zagrożenia faktycznie może przeszkadzać w uczeniu się; można jednak potraktować tę informację jako sygnał możliwości sprawdzenia się (wyzwanie) i wtedy stres mobilizuje nas do pracy. Sposobów na opanowanie stresu jest wiele.

Wybierz ten, który dla ciebie będzie najlepszy: bieganie, ulubioną aktywność fizyczną, słuchanie muzyki, granie, rozmowy z przyjaciółmi, pachnąca kąpiel, jogę, gotowanie, malowanie ... Dla odstresowania rób to co sprawia ci radość.

Matura 2014 - język polski - szybka powtórka ;-)


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto