Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz problemy z trawnikiem? Trawa źle rośnie, pojawiły się żółte plamy na trawniku? Sprawdź, jak zadbać o ogrodową murawę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kilka prostych zabiegów może sprawić, że trawnik przed domem będzie wyglądał pięknie.
Kilka prostych zabiegów może sprawić, że trawnik przed domem będzie wyglądał pięknie. bialasiewicz/123rf.com
Intensywnie zielony i gęsty trawnik to marzenie wielu ogrodników. Niestety zdarza się, zwłaszcza wiosną, że trawnik nie wygląda dobrze. Trawa jest słaba i blada, albo pojawiają się szpecące plamy? Sprawdź, jakie są tego przyczyny i co zrobić, żeby murawa w ogrodzie wyglądała pięknie. Regeneracja trawnika krok po kroku.

Spis treści

Bujny, zielony trawnik to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu, gorzej, jeśli na murawie pojawiają się brzydkie, zaschnięte place, a trawa robi się pożółkła i blada. Taka sytuacja może być frustrująca, gdyż założenie trawnika od nowa to trudne zadanie, a przy tym nie ma gwarancji, że problemy się nie powtórzą, dlatego też lepiej jest zdiagnozować przyczynę złego stanu trawnika i podjąć działania naprawcze.

Trawnik źle wygląda, a trawa słabo rośnie? Te zabiegi pomogą

Pierwszym problemem, jaki pojawia się na trawniku po zimie jest zwykle filc, czyli zalegające na trawniku resztki starej, zaschniętej trawy. Sytuację poprawi przeprowadzenie wiosną wertykulacji (to płytkie nacinanie darni, można je wykonać wertykulatorem ręcznym, elektrycznym lub spalinowym, który jednak jest najdroższy). Ważne jest też solidne wygrabienie trawnika przed i po zabiegu, pozwalające usunąć zaschniętą trawę.

Pamiętaj o nawożeniu trawnika. Jaki nawóz do trawy?

Jeśli z kolei trawnik rośnie słabo, a trawa jest matowa i jasnozielona, najprawdopodobniej brakuje jej pożywienia. Rozwiązaniem jest odpowiednie nawożenie trawnika, które w zależności od zastosowanego preparatu, przeprowadza się raz (nawóz długodzialajacy) lub kilka razy w sezonie. Najlepiej wykorzystać do tego celu nazwy naturalne i ekologiczne, które działają wprawdzie wolniej, ale nie niosą ze sobą ryzyka przenawożenia lub spalenia trawy (np. mączka bazaltowa, naturalny trawnik Innbio, Ekagro Wermikompost, BIOnawóz do trawników Compo, Zadbany Trawnik Target Natural, Florovit BIO nawóz do trawników).
Jeśli jednak nasz trawnik potrzebuje bardziej zdecydowanej interwencji, zastosujmy jeden z wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do trawników (np. Florovit Szybki Efekt, Fruktovit Nawóz Do Trawników, Nawóz Hydrocomplex Yara Mila).

O czym pamiętać przy nawożeniu trawnika?

Pamiętajmy wtedy jednak o kilku sprawach:

  • stosujmy dawkę nawozu zgodnie z zaleceniami producenta,
  • po nawożeniu trawnika solidnie go podlejmy, aby nawóz zalegający na powierzchni murawy nie spalił trawy,
  • nawozy z dużą ilością azotu stosujmy jedynie do końca lipca, później mogą trawie zaszkodzić, dlatego należy zamienić je na nawozy jesienne (np. Nawóz jesienny do trawnika Florovit, Trawnik jesienny Fructus).

Plamy na trawniku? Uwaga na pleśń śniegową

Problemem mogą być też pojawiające się na trawniku szpetne place zaschniętej trawy. Jeśli taka sytuacja zdarzy się zaraz po zimie, a na zaschniętej trawie widoczny będzie białawy nalot, to znaczy że mamy do czynienia z pleśnią śniegową, czyli chorobą grzybową, atakującą trawę, na której zimą zalegał mokry, ciężki śnieg. Wtedy najlepiej jest usunąć trawę z porażonego fragmentu trawnika wraz z częścią gleby, uzupełnić ubytek świeżym podłożem i obsiać go trawą regeneracyjną. Warto też wykonać oprysk naturalnym preparatem przeciwgrzybowym Polyversum WP.
Zamiast jednak walczyć z pleśnią śniegową, lepiej jest jej zapobiegać, stosując przed zimą nawóz jesienny do trawników, grabiąc jesienią opadłe liście, zalegające na trawniku, odpowiednio kosząc trawę (poszarpane tępymi nożami źdźbła są bardziej podatne na ataki chorób grzybowych), a także unikając deptania trawnika pokrytego śniegiem.

Trawa zasycha i pojawiają się plamy? To mogą być te szkodniki

Zaschnięte, żółte lub brązowe place na trawniku mogą świadczyć też jednak o obecności szkodników glebowych (np. pędraków, rolnic, opuchlaków, drutowców). Jeśli na powierzchni placów nie widać grzybowego nalotu, a zaschnięte źdźbła łatwo dają się oddzielić od gleby, podważmy w tym miejscu ziemię i sprawdźmy, czy nie widać w niej szkodników. Jeśli je znajdziemy, zastosujmy jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin lub środek naturalny, przeznaczony do zwalczania pędraków i drutowców (np. P-Drakol, Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki Target, Agrecol Natura Opuchlak Limit, PROBIO Ogród Wrotycz).

Kałuże na trawniku? Tak zlikwidujesz problem

Inny problem to pożółkły trawnik, na którym długo utrzymują się po deszczu kałuże. Taka sytuacja to wynik zbyt ciężkiej gleby, na której trawnik został założony, dlatego murawę należy systematycznie napowietrzać (służy temu aeracja, czyli nakłuwanie podłoża) oraz stosować piaskowanie, pozwalające rozluźnić podłoże.

Chwasty na trawniku

Jeśli natomiast nasz trawnik został opanowany przez chwasty i to w takiej ilości, że ich ręczne wyrywanie byłoby trudne, zastosujmy jeden z polecanych aktualnie preparatów chwastobójczych. Musi być to jednak środek do zwalczania chwastów dwuliściennych, inaczej zabijemy nie tylko chwasty, ale też trawę.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz problemy z trawnikiem? Trawa źle rośnie, pojawiły się żółte plamy na trawniku? Sprawdź, jak zadbać o ogrodową murawę - RegioDom.pl

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto