Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzec w ogrodzie

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Od czego zacząć? Wygrabiamy suche liście, czyścimy trawnik i rośliny.

Podczas pochmurnego dnia odkrywamy rośliny osłonięte na zimę. W przypadku bylin ścinamy ich obumarłe części nadziemne, czyścimy trawy ozdobne. Rośliny, które rozpoczęły już wegetację, uwalniamy spod ściółki. Wskazane jest uporządkowanie altanki. Wiosną możemy zmienić układ przestrzenny ogrodu, powiększyć trawnik lub stworzyć mały sad owocowy. Zobaczymy świeżym okiem, czego nam w ogrodzie brakuje. Zdecydujmy ile czasu jesteśmy w stanie wygospodarować na pracę w zbliżającym się sezonie.

Jak zadbać o glebę?

Prace możemy rozpocząć w momencie, kiedy gleba nie klei się nam do butów. Nie kopmy ziemi zbyt głęboko, wystarczy 10-15 cm. Rozluźni to wierzchnią warstwę gleby, ale pozwoli też zachować wilgotność. Należy pamiętać o wapnowaniu. Po przygotowaniu podłoża, możemy wydzielić zagony warzywne i rabaty kwiatowe. „Dokarmiamy” nasze rośliny. Azot, fofsor, potas to niezbędne dla większości naszych roślin substancje. Możemy stosować nawozy dolistne lub wysypywać, najlepiej po obwodzie korony, bo tam, a nie przy samym pniu, znajdują się korzenie. Pamiętajmy o odpowiednim stężeniu, gdyż za duża dawka może uszkodzić nasze nasadzenia.

Czy pielęgnować trawnik?

Musimy napowietrzyć trawnik mechanicznie (areatorem) lub też sprężystymi grabiami. Dosiewamy odpowiednią mieszankę traw. Gdy podłoże jest zbyt zwarte lub tzw. „tłuste” wysypujemy cienką, kilkumilimetrową warstwę piasku. Jak sadzić warzywa i kwiaty? Możemy już przygotowywać rozsady. Należy zwrócić uwagę na jakość nasion oraz rodzaj gleby. Od marca możemy siać rozsady sałaty, selera, kalarepy i kalafiora. W drugiej połowie miesiąca przygotowujemy rozsadę pomidorów i papryki. 10-12 dni przed terminem sadzenia, rozsady należy zahartować, poprzez ograniczenie podlewania i obniżenie temperatury, potem wietrzenie. W ostatnich dniach wystawiamy roślinki na zewnątrz. Tak przygotowane możemy sadzić do gruntu, pamiętając iż rośliny ciepłolubne możemy wysadzać dopiero po połowie maja.

Jak przycinać drzewa i krzewy?

Nie możemy zapomnieć o drzewach i krzewach owocowych. Malujemy pnie drzew. Podczas cięcia usuwamy chore i uszkodzone gałęzie, kształtujemy koronę. Rany po obciętych pędach smarujemy maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. W okresie nabrzmiewania pąków warto zastosować środek „Miedzian” na wszystkie drzewa owocowe. Preparat ten ogranicza występowanie bakterioz i niektórych chorób grzybowych (parch gruszy i jabłoni). W przypadku krzewów owocowych usuwamy chore, uszkodzone i suche pędy. Cięcia sanitarne oraz korekcyjne najlepiej wykonywać, w zależności od warunków atmosferycznych, w marcu lub na początku kwietnia. Każdy gatunek lub odmiana potrzebuje innego cięcia. Porzeczka czarna najlepiej owocuje na pędach jedno lub dwuletnich, dlatego też cztero-pięcioletnie będziemy wycinać. Inna sytuacja będzie z porzeczką czerwoną, która owocuje na pędach dwu-czteroletnich. Zatem nie tniemy nieowocującego pierwszorocznego pędu, tylko pięcio-sześcioletnie.

Czy możemy sadzić rośliny?

Gdy jest ładna pogoda możemy sadzić byliny późnokwitnące: większość roślin skalnych, złocienie, paprocie. Pod koniec marca po raz pierwszy w sezonie nawozimy byliny, róże, trawnik.

Z ogrodnikiem Wojciechem Łęckim i Krzysztofem Kamilem Kotwasem z Akademii Rolniczej rozmawiała Joanna Piskorowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto