MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Różowej Wstążeczki w Szczecinie [zdjęcia]

Alicja_MR
Alicja_MR
Dziś już po raz szósty ulicami Szczecina przeszedł Marsz Różowej Wstążeczki. Jeszcze do godziny 18 można skorzystać z Mammobusu i wykonać bezpłatnie badania pierwsi. Stoi tuż przed wejściem do Galaxy.

W środku galerii różne stoiska związane ze zdrowiem. Robione są badania statystyczne dla osób starszych. Ci co wezmą w nich udział będą dostawać na bieżąco informacje na temat bezpłatnych badań, darmowe próbki leków etc.

W marszu wzięło udział około 30 - 40 pań. Przeważały nie najmłodsze. Tych, które można określić "dziewczętami" było tyle, co na palcach jednej ręki. Wszystkie niosły naręcza różowych balonów. Ich kolor miał odzwierciedlać radość z wczesnego wykrycia chory i jej zwyciężenia.

Akcja jak co roku miała uświadomić szczecinianom groźbę zachorowalności na raka piersi u kobiet, ale i też – czego na ogół mężczyźni nie wiedzą – również u nich.

– W samym Szczecinie co roku wykrywamy rocznie 250 do 300 przypadków zachorowań, a  w województwie około 880 – mówi Alicja Pelkowska z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego. – U mężczyzn odsetek jest dużo mniejszy, wynoszący około 1 proc., ale też występuje.

Odbył się nie tylko marsza. Przy Centrum Handlowym Galaxy stanął Mammobus, gdzie kobiety jeszcze do godziny 18 mogą wykonać badania bezpłatne. W środku centrum handlowego odbywają się pogadanki. Działają stanowiska, na których można zrobić podstawowe badania i zaciągnac informacji u specjalistów.

Robione są też badania statystyczne pod hasłem "Pytania do Seniora”. Każdy przepytany, kobieta i mężczyzna będą później dostawali informacje na temat bezpłatnych badań, próbki leków, informacje o ciekawych spotkaniach itp.

W samym marszy wziął udział tylko jeden mężczyzna.

- W ten sposób wspomagam żonę, która działa  w Stowarzyszenie Amazonek "Agata” – przyznaje Zbigniew Barsewicz. – To bardzo ważna akcja, której mężczyźni zdają się nie zauważać. Nie wiem, być może wstydzą się.

Podobnego zdania jest Paulina Budzińska, jedna z zaledwie kilku młodych dziewcząt, która szła w marszu.

- Ludzie się boją, wstydzą, a choroba raka i jeszcze do tego pierwsi jest nadal w naszym społeczeństwie pewnego rodzaju tabu.

Panie idąc aleją Wyzwolenia ochraniane były przez liczne policyjne radiowozy i auta Straży Miejskiej, jak gdyby stanowiły zagrożenie dla społeczeństwa. Takie przynajmniej można było odnieść wrażenie, co skomentował Arek, student Uniwersytetu Szczecińskiego, który przyszedł do Galaxy z dziewczyną, Julką, zrobić zakupy:

- Pewnie ćwiczą przed sobotnim marszem środowisk patriotycznych – ironizował. – A moim zdaniem to powinien być radosny marsz, bo promuje zdrowie, policja do tego niepotrzebna, bo wprowadza niezdrowa atmosferę - mówi i dodaje: - Moja dziewczyna, mimo że ma dopiero 20 lat, bada się regularnie. Mimo, że większość jej koleżanek mówi, że rak piersi dotyka tylko "babcie”, a przecież to nieprawda.

Nasze województwo, jak się okazuje, jest na ostatnim miejscu w Polsce pod względem profilaktyki i korzystania z niej.

- W ubiegłym roku na sto wystosowanych zaproszeń wystosowanych przez Centrum Onkologiczne, na badanie pierwsi przyszło zaledwie 20 pań - mówi Ryszarda Łapko. – Do podstawionego Mammobusu, gdzie można było zrobić około 80 badań, przyszło skorzystać z nich zaledwie 18 kobiet.

Panie szły aleją Wyzwolenia skandując trzy podstawowe pytania do kobiet i odpowiedzi na nie.

- Jak często kobieta powinna robić samobadanie pierwsi? Raz w miesiącu. Jak często powinna przebadać się na USG? Jeden raz w roku. Jak często kobiety po 50 roku życia powinny skorzystać z mammografii? Co najmniej raz na dwa lata.

- Przypadki zachorowań występują najczęściej po 45 roku życia – tłumaczy Alicja Pelkowska. – Występują też u kobiet młodych i to są przypadki znacznie trudniejsze.

- Panie powinny pamiętać, że wczesne wykrycie raka gwarantuje wyleczenie – mówi organizatorka marszu, Joanna Sawicka. – To bardzo istotne, bo czym późniejsze wykrycie, tym mniejsza szansa na wyleczenie.

Tegoroczną akcję zorganizowały Szczecińskie Stowarzyszenie Amazonek "Agata” oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.


od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto