Makaron i jego tajemnice. Szykujemy się na pyszne święto

Artykuł sponsorowany DONNA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Choć nam kojarzy się głównie z Włochami, to jednak za kolebkę makaronu uznaje się... Chiny. Stamtąd trafił do słonecznej Italii. W niedzielę, 25 października, obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Skąd tak duża popularność tej potrawy i w jaki sposób możemy ją podawać?

Opowieści, jakoby to włoski makaron był najlepszy gatunkowo z jakichś bliżej nieznanych powodów, na przykład wyjątkowych receptur, można włożyć między bajki. Jakość makaronu zależy głównie od mąki, z jakiej został zrobiony. Tą ostatnią otrzymujemy z pszenicy miękkiej lub twardej.

Pszenica twarda nadaje się do uprawiania jedynie w suchym i gorącym klimacie. Stąd też najlepiej „czuje się” w krajach śródziemnomorskich. Z kolei pszenica miękka preferuje klimat chłodny i deszczowy, przez co może być uprawiana niemalże w całej Europie. Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, z której pszenicy otrzymamy lepszą mąkę, a co za tym idzie - smaczniejszy makaron. Ich zdaniem, najlepsza jest mąka pozyskana z pszenicy twardej. Dzięki pszenicy twardej makaron zawsze jest „al dente” (z włoskiego dosłownie - „na ząb”), czyli idealnie ugotowany, ale nie zanadto miękki. Natomiast ten otrzymany z pszenicy miękkiej bardzo szybko się rozgotowuje, skleja i zbryla.

Do produkcji makaronu nie używa się jedynie pszenicy. Dietetycy również mają swoje ulubione kluseczki, tyle że na bazie soi lub ryżu. Pierwszy dostępny jest pod postacią cienkich i krótkich nitek, drugi z kolei produkowany jest w formie płaskich tasiemek lub zwinięty w kłębek.

Mówi się o makaronach, że są tuczące, tymczasem to nieprawda - na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów przeznaczonych dla osób na dietach, w tym makarony bezglutenowe, integrale - z jeszcze lepszej pszenicy niż durum. Makarony są popularne, bo łatwe w przygotowaniu i niezwykle smaczne, uwielbiane zarówno przez maluchy, jak i osoby starsze. Ponadto kojarzą się z Italią, a ta - z wakacjami i gorącym klimatem. Możemy je przygotować na mnóstwo sposobów - jako dania wegańskie, wegetariańskie czy z mięsem. Teraz na jesień polecane jest szczególnie papardelle z pieczoną kaczką i rozmarynem, a także spaghetti bolognese idealne na każdą porę roku. Warto sięgać też po kolorowe, smakowe makarony, do których wystarczy dodać już tylko dobrą oliwę i garstkę parmezanu, by były przepyszne.

Dietetycy zachęcają przede wszystkim do wybierania makaronów pełnoziarnistych. - Najlepiej tych zrobionych z mąk razowych, gryczanych. Obecnie ciekawe i zdrowe makarony możemy dostać nawet w dobrze wyposażonych sklepach dyskontowych - myślę tu o takich rodzajach makaronów, jak z zielonego groszku czy soczewicy. Będą bardzo dobrym źródłem białka i wartościowym produktem dla wegan i wegetarian - mówi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny.

- Świetnie sprawdzą się warzywa, dodatek mięsny bądź rybny, zdrowe tłuszcze. I tak polecam na przykład makaron pełnoziarnisty z dynią, zesmażonym z czosnkiem szpinakiem i krewetkami bądź kurczakiem. Do tego dodajmy pestki sezamu i mamy gotowe smaczne, odżywcze i zdrowe danie. Dobrym pomysłem będzie też makaron z łososiem w sosie jogurtowo-koperkowym bądź z marchewką, ciecierzycą, mlekiem kokosowym i przyprawą curry - podpowiada ekspert.

Pamiętajmy też, że makaronu nigdy nie zalewamy zimną wodą, wystarczy odsączyć na durszlaku, inaczej spłuczemy skrobię i potem sos nie będzie przylegał.

Timo

ul. Panieńska 14, Szczecin

tel. 91 303 31 53

www.timo-szczecin.pl

www.facebook.com/timoszczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Makaron i jego tajemnice. Szykujemy się na pyszne święto - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto