MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maj jest miesiącem pierwszej komunii świętej (raport)

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Uczniowie drugich klas szkół podstawowych w maju przyjmują sakrament komunii. Przygotowują się do tego od września.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina. W kościele pw. Najświętszego Odkupiciela na Pogodnie do komunii przystąpi w tym roku 40 dzieci.

– W szkole na katechezach dzieci uczą się teorii, części mszy, modlitw, a w kościele prowadzimy zajęcia praktyczne - mówi ksiądz Marek Mirus. – Zależy nam, by dzieci poznały się bliżej i stanowiły wspólnotę osób przystępujących do sakramentu.

Patrycja Sadowska z dumą pokazuje zeszyt od religii, w którym zanotowane są wszystkie modlitwy, których miała nauczyć się na pamięć. Mama Ilona dopilnowała tego, więc w zeszycie są prawie same piątki.

– Najtrudniejsze było dziesięć przykazań - wyznaje Patrycja. Rodzice razem z dziećmi uczestniczą co niedzielę w mszach świętych.

– Oni naprawdę przeżywają to święto – mówi ksiądz Marek. - Drżą im serca i są przygotowani na spotkanie z Chrystusem. Pierwsza komunia jest sakramentem inicjacyjnym. Dzieci zostają zaproszone na ucztę. To jak imieniny u rodziny. Spożywamy posiłek przygotowany przez gospodarza. To święto dziecka i rodziców, bo uświęca rodzinę. Dlatego w naszym kościele łączymy pierwszą komunię świętą z Dniem Matki. Wtedy dzieci wręczą kwiaty mamom w podziękowaniu za miłość i opiekę.

Z okazji pierwszej komunii dzieci otrzymują pamiątki religijne. Należą do nich: książeczka pierwszokomunijna, różaniec, świeca, łańcuszek z medalikiem oraz pamiątkowy obrazek.

Na dzień pierwszej komunii trzeba ubrać dziecko odświętnie, ale bez zbędnego przepychu. Dlatego dziś coraz częściej proponuje się stroje jednolite, nazywane strojami liturgicznymi. Dziewczynki ubierają się w długą, prostą albę bez zbędnych ozdób, czy falbanek. Do niej dołączony jest prosty wianek. Chłopców ubiera się w białe koszule, na które nakłada się stylowo uszyte komże. Tak zwane alby, czyli białe sukienki mają znaczenie symboliczne. Są wyrazem równości wszystkich dzieci i miłości Boga.

- Ceny strojów komunijnych zależą rodzaju tkaniny. Im tkanina lepszej jakości, tym droższa może być suknia – mówi Elżbieta Mokrzycka ze sklepu „Nikol”. – Niektóre dochodzą nawet do 900 zł, ale coraz mniej osób interesuje się takimi drogimi i mocno ozdobnymi sukniami.

Ubranie dla dziecka przystępującego do pierwszej komunii to wydatek w granicach 300-500 zł.

Torebka 10-15 zł
Rękawiczki 20-30 zł
Wianki 30-50 zł
Muszka 5-10 zł
Buty 40-120 zł
Komża chłopięca 50-60 zł
Kamizelka 50-60 zł
Spodnie 55-60 zł
Halka 15-20 zł
Suknia tradycyjna 350-500 zł
Tunika prosta 90-110 zł
Alba dla dziewczynki z peleryną 105-134 zł
Alba chłopięca z golfem 85-110 zł

 

Opinia

Ksiądz Robert Tymczak z parafii pw. św. Ducha w Zdrojach: - Komunia to pierwsze przyjęcie Jezusa do serca. Polega na przyjęciu i spożyciu Ciała Pańskiego. Dla chrześcijanina jest to wyjątkowe przeżycie religijne. Pierwszy sakrament, do którego człowiek przystępuje świadomie. Warto zadbać o wymiar duchowy tej uroczystości. To święto całej rodziny. Gości w swoim domu Boga i przyjmuje jego miłość.

 

Joanna Piskorowska
Małgorzata Klimczak

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto