Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maciej "Kreda" Jurkiewicz upiększył ścianę Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie!

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Mural inspirowany freskiem Michała Anioła pojawił się na ścianie ZUT-u
Mural inspirowany freskiem Michała Anioła pojawił się na ścianie ZUT-u ZUT
Maciej "Kreda" Jurkiewicz wciąż aktywnie ozdabia ulice Szczecina kolejnymi muralami. Niedawno zakończył prace na bulwarach, a teraz stworzył dzieło mające upamiętnić 75-lecie Szkoły Inżynierskiej, która była zaczątkiem obecnego ZUT.

- Chcąc upamiętnić rocznicę 75-lecia powołania Szkoły Inżynierskiej, która jest początkiem naszego uniwersytetu, na ścianie budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT został namalowany mural. Symbolizuje on dyscypliny związane z naszą działalnością naukową. Można już go w pełni podziwiać – mówił rektor Jacek Wróbel, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

Kolejne dzieło "Kredy"

Mural wykonał Maciej "Kreda" Jurkiewicz, znany szczeciński artysta, który ma na koncie już kilka prac znajdujących się w przestrzeni miejskiej. Jest absolwentem Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej.

- Projekt inspirowany był freskiem „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła. Dwie dłonie ukazują dwie uczelnie – Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Szczecińską, które w 2009 roku połączyły się i utworzyły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – mówi Maciej „Kreda” Jurkiewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Połączenie techniki i świata przyrody

Dwie dłonie zostały namalowane w różnych kolorach. Zielona ma reprezentować świat przyrody, a niebieska technologię. Pomiędzy dłońmi znajdują się atrybuty nawiązujące do dyscyplin naukowych, które reprezentuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

- Kolory, które widać na muralu to zielony i niebieski. Dłoń zielona przedstawia świat przyrody, jest delikatna i ma łagodne kontury. Dłoń niebieska, robotyczna jest silna, mocna - odzwierciedla postęp technologiczny, który powinien wspierać i podtrzymywać naturalne procesy – wyjaśnia Jurkiewicz.

Dzieło zostało wykonane farbami fotoaktywnymi firmy Pigment. Wyprodukowano je na licencji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie według wynalazku prof. dra hab. inż. Antoniego Waldemara Morawskiego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

ZOBACZ TEŻ:

Murale w Szczecinie

Urban Art Festiwal 2021 w Szczecinie! Artyści z całej Polski...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto