Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie, zejdźcie z rowerowej drogi!

Arkadiusz Bonin
Arkadiusz Bonin
Niedoskonała infrastruktura i brak wzajemnego szacunku, rodzą nowy problem: cykliści i piesi zaczynają teraz walczyć o miejską przestrzeń.

Czy piesi mogą chodzić po ścieżce rowerowej? Mało kto zdaje sobie sprawę, że chodząc po trasach przeznaczonych dla jednośladów popełnia wykroczenie, za które może być ukarany mandatem.

Piesi bardzo często nie dostrzegają lub najzwyczajniej lekceważą oznaczenia informujące o drodze dla rowerzystów. Jednym z takich miejsc jest chociażby ulica Wyzwolenia przy Galaxy, co wiąże się to z dużym natężeniem uczestników ruchu. Po jednej stronie drogi znajduje się chodnik zaadaptowany na ścieżkę rowerową, a po przeciwnej jest chodnik wyłącznie dla pieszych. W tym miejscu zarówno piesi chodzą po ścieżce rowerowej jak i rowerzyści jeżdżą drogą i po chodniku.

Drugim nieszczęsnym miejscem, gdzie problem występuje jest aleja Papieża Jana Pawła II. Mimo, że jest dosyć szeroko miejsca do dreptania przez przez pieszych to i tak znajdzie się ktoś na wydzielonej drodze rowerowej.

A co na to policja?

Moim zdaniem policja jedynie grozi palcem. Dzieje się tak z powodu racjonalnego podchodzenia do problemu. Nieoficjalnie mówi się, że dopóki policja nie ma odnotowanych incydentów w postaci kolizji, to przymykają oko na tą sytuację. Czy słusznie? Życie zweryfikuje. Choć uważamy, że ktoś powinien skutecznie edukować społeczeństwo, jeżeli w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo.

Zgodnie z artykułem 11 pkt 4 Prawa o Ruchu Drogowym:

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Krótko pisząc, pieszy nie ma prawa przebywać na ścieżce rowerowej jeśli jest w pobliżu chodnik (i da się po nim chodzić). A jeśli już zajdzie taka sytuacja, ma obowiązek ustąpić rowerzyście. Niezależnie od tego z jakiej odległości widać nadjeżdżający pojazd. Jeśli jednak uważa, że ścieżka nie jest dla rowerów tylko dla pieszych - zapewne z chęcią zapłaci mandat.

Kilka krótkich zasad jak i dla pieszych, rowerzystów i kierowców

Przepisy to nie wszystko. Jak poruszać się po mieście, by kierowcy nie irytowali się na rowerzystów, rowerzyści spokojnie przejeżdżali obok kierowców, a jedni i drudzy nie wchodzili w drogę pieszym? Na podstawie codziennych doświadczeń przygotowałem listę zasad dla tych, którzy na różne sposoby przemierzają Szczecin.


Kierowco!

- Pamiętaj, że rowerzysta jest takim samym pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego jak ty. Nie wymuszaj na nim pierwszeństwa tylko dlatego, że kierujesz większym pojazdem.

- Omijając rowerzystę, zachowaj przepisową odległość. Nawet lekkie potrącenie może być dla niego bardzo niebezpieczne.

- Nie trąb na rowerzystę, łatwo go przestraszyć i wypadek gotowy.

- Kiedy widzisz zieloną strzałkę, pamiętaj o przepuszczeniu rowerzystów jadących po drodze dla rowerów. To oni, zgodnie z przepisami, mają pierwszeństwo.

- Nie parkuj na ścieżkach dla rowerów. Ty również nie byłbyś zadowolony, gdyby połowę jezdni zajęły stojaki.

- Popatrz w lusterko, otwierając drzwi samochodu.

Rowerzysto!

- Zanim wyjedziesz na ulicę, poznaj przepisy ruchu drogowego. Naśladowanie innych i znajomość tylko podstawowych znaków mogą nie wystarczyć.

- Uważaj na innych rowerzystów poruszających się po ścieżkach. Mogą wyjechać zza rogu z takim samym impetem jak ty.

- Za każdym razem, kiedy chcesz skręcić, wyciągnij rękę w bok. Kierowca nie jest jasnowidzem. Jadący za tobą inny rowerzysta też nie.

- Jeśli już jedziesz po chodniku, to pamiętaj, że pieszy ma na nim pierwszeństwo. Podziękuj, kiedy usunie się na bok, żeby cię przepuścić.

- Ścieżka rowerowa nie należy tylko do ciebie, jedź więc jej prawą stroną. Pamiętaj o tym również na jezdni.

- Na dziurawej drodze (i każdej innej również) nie wykonuj nagłych, gwałtownych skrętów. Kierowca i pieszy mogą nie zdążyć z reakcją.

- Nie skracaj trasy, jadąc pod prąd drogą jednokierunkową.

- Dostosuj prędkość, z jaką się poruszasz, do okoliczności. Centrum Szczecina to nie miejsce na wyścigowe tempo.

- Jadąc chodnikiem, nie dzwoń na pieszych, bo mogą odbierać to jako próbę wymuszenia pierwszeństwa, lepiej powiedz "Przepraszam".

Jeśli jesteś pieszym

- Nie traktuj jazdy na rowerze jak nowej mody i fanaberii, rower to środek transportu.

- Nie wchodź na drogę rowerową. To nie kolejny chodnik w innym kolorze. Uważaj, kiedy wychodzisz z psem na spacer. Rowerzysta może nie zdążyć zahamować i wjechać na smycz rozciągniętą w poprzek ścieżki rowerowej.

- Pilnuj, gdzie chodzi i bawi się twoje dziecko, czy przypadkiem nie na ścieżkach rowerowych.

- Nie myl przejścia dla pieszych z przejazdem dla rowerów. Utrudniasz w ten sposób przejazd na drugą stronę ulicy właściwą trasą.

A najbardziej mnie denerwuje jak starsza babcia z ‘koleżankami’ i pieskiem stoi na ścieżce, a jak się je upomni/zadzwoni dzwonkiem to zaczynają zrzędzić, że inni powinni być bardziej kulturalni…… naprawianie świata zacznij od siebie i zejdź ze ścieżki.


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto