Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Logo Morskiego Centrum Nauki: Tak będzie wyglądać [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie
Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie Andrzej Szkocki
Autorką logo Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie jest Helena Wawrzeniuk z Warszawy. Nawiązuje w nim do muszli mięczaka występującego w Morzu Bałtyckim - Zawitka.

Helena Wawrzeniuk jest absolwentką wydziałów projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki w Mediolanie. W swoich pracach łączy projektowanie przestrzeni miejskich ze sztuką. Autorka dąży do tworzenia rzeczy nie tylko funkcjonalnych, ale przede wszystkim takich, które wpływają na nasze emocje.

- Kształt zaprojektowanego logo jest inspirowany światem matematyki i przyrody, a szczególnie spiralą logarytmiczną, która w różnych kształtach występuje w przyrodzie m.in. w niektórych muszlach wytwarzanych przez różne gatunki mięczaków - mówi Helena Warzeniuk. - Przyglądałam się różnym muszlom i zależało mi na tym, żeby to była muszla mięczaka występującego w Morzu Bałtyckim, a takim mięczakiem jest Zawitek.

Zaprojektowana forma logo nawiązuje również do innych symboli morza: rysunku fali morskiej, kolców muszli, rozpryśniętej wody, kształtu konika morskiego. Kolor logo jest niebieski.

- Konkurs na logo jest konkursem artystycznym i bardzo trudno ocenić walory konkursowych dzieł, bo sztuka nie podlega weryfikacji - mówi prof. Waldemar Wojciechowski z Akademii Sztuki, członek jury. - Znaki, które przyszły na konkurs, miały bardzo zróżnicowany charakter. Część prac była bardzo abstrakcyjna. Zdarzyły się trzy prace, które wykorzystały motyw alfabetu Morse'a. Jeśli chodzi o kolorystykę, to były głównie błękity i granaty nawiązujące do wody.

Autorka logo otrzymała 10 tys. zł i zaproszenie do wykonania księgi znaku graficznego oraz koncepcji kreatywnej na kampanię promującą otwarcie MCN, na co przeznaczono 38 tys. zł.

Do konkursu zgłosiło się 46 uczestników, 34 prace przeszły do kolejnego etapu, 5 prac znalazło się w finale. Jury wyróżniło także dwie prace Barbary Janczak z Krakowa i Jakuba Walkowicza ze Szczecina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto