Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lewy handel paliwami wciąż opłacalny. CBA zatrzymuje pięć osób

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdjęcie ilustracyjne | CBA
Na stacjach benzynowych w naszym województwie mieli sprzedawać olej napędowy z nieznanego źródła. To wątek wielkiego śledztwa w sprawie nielegalnego obrotu paliwami. Łączna kwota nieprawidłowości przekracza 70 mln zł.

Funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 5 osób, w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym nielegalnego obrotu paliwami.

Zatrzymani to mieszkańcy Szczecina i okolic. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

  • Usłyszeli zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia, sprzedawanego następnie na stacjach paliw w województwie zachodniopomorskim jako olej napędowy.
  • Zarzuty obejmują również zaniżanie i uchylanie się od opodatkowania w związku ze sprzedażą benzyny bezołowiowej.
  • Jednemu z podejrzanych zarzucono nadto nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych.
  • Według prokuratury tylko na oszustwach podatkowych zarobili ponad 1,2 mln zł.

- Przestępcze działania podjęte przez podejrzanych spowodowały uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w wysokości ponad 1,2 miliona złotych. Dodatkowo doszło do nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 145 tysięcy złotych - wylicza prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

ZOBACZ TEŻ:

Nie trafili do aresztu, ale prokuratura nałożyła na nich poręczenia majątkowe (od 9 do 40 tysięcy złotych), dozory policji, zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 8 lat więzienia i milionowe grzywny.

Sprawa jest jednym z wątków ogólnopolskiego śledztwa, które dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw polegających na nadużyciach w podatku VAT, podatku akcyzowym i opłacie paliwowej, poświadczaniu nieprawdy w dokumentach oraz praniu pieniędzy.

- Działania grupy, podejmowane były na terenie całego kraju i mogły narazić Skarb Państwa na straty w wysokości przekraczającej 70 milionów złotych - dodaje prok.

Podejrzani mieli działać od listopada 2015 roku do marca 2017 roku na terenie całego kraju. Do tej pory przesłuchano 120 świadków. CBA zapowiada, że planowane są kolejne czynności, co w języku służb specjalnych oznacza możliwość kolejnych zatrzymań podejrzanych.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto