Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Wałęsa przyjedzie do Szczecina

Magda_Ratajczak
Magda_Ratajczak
Powodem wizyty będzie uroczyste nadanie byłemu prezydentowi Tytułu Honorowego Obywatela. Dziś poznamy program uroczystej sesji Rady poświęconej wręczeniu Wałęsie tytułu.

Za nadaniem tytułu Lechowi Wałęsie podczas sesji we wrześniu ubiegłego roku głosowało 17 radnych, 9 było przeciw. Debata na ten temat wzbudziła wśród radnych wiele kontrowersji.

- Byliśmy przeciwko nadaniu tego tytułu Lechowi Wałęsie, ponieważ budzi on wiele kontrowersji – argumentował Leszek Duklanowski, przewodniczący klubu.

Radni PO nie ukrywali, że zależy im na przegłosowaniu uchwały.

- Wałęsa wywołuje ogromne emocje i jest ważny dla nas, żyjących, ale także dla przyszłych pokoleń – tłumaczył ówczesny szef klubu Paweł Bartnik.

Od głosowania wstrzymali się radni klubu SLD.

- Wasza walka o historię i spór o bohaterów jest dla mnie niepojęta - uważa Jędrzej Wijas, szef klubu SLD. – Dlatego zdecydowaliśmy się wstrzymać od głosu.

Były prezydent i legenda Solidarności przyznał, że nadanie tytułu Honorowego Obywatela Szczecina to dla niego zaszczyt.

- Traktuję to jako wyraz solidarności. Myślę, że to riposta na to, co w tej chwili się dzieje.

Wśród Honorowych Obywateli Szczecina znajduje się wiele kontrowersyjnych postaci, m.in. Bolesław Bierut czy prof. Aleksander Wolszczan, któremu udowodniono współpracę z SB. W październiku Rada Miasta odrzuciła wniosek klubu PiS, który proponował prof. zrzeczenie się tytułu Honorowego Obywatela. Za przyjęciem wniosku głosowało 16 radnych, 9 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

- Nie mamy moralnego prawa wartościować zachowań profesora Wolszczana - brzmiało stanowisko rady.

Na wtorek zaplanowano briefing Przewodniczącego Rady Miasta Bazylego Barana w sprawie programu uroczystej sesji Rady poświęconej wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Szczecin Lechowi Wałęsie. Szczegóły spotkania jeszcze dziś w naszym serwisie.

Jak to bywało z honorowymi obywatelami Szczecina

W powojennej historii byli to generał Paweł Batow (dowódca 65 armii, która zajęła Szczecin w 1945 roku), Nikita Chruszczow, Władysław Gomułka, wreszcie Ojciec Święty Jan Paweł II, ks. abp Kazimierz Majdański, prof. Aleksander Wolszczan, wymienione osoby noszą tytuł honorowego obywatela miasta Szczecina. Przed 1945 rokiem w tym gronie byli jeszcze Adolf Hitler, Hermann Göring, feldmarszałkowie Hindenburg i Mackensen. Ale według jednej z wykładni polski Szczecin nie jest prawnym spadkobiercą Stettina, wobec czego uchwały miejskie straciły ważność w 1945 roku.

- To nie jest nowy pomysł – mówi Paweł Bartnik, radny PO. – Kilkanaście lat temu trwała dyskusja nad niemieckimi obywatelami, ale wobec obywatelstwa nadanego do 1945 roku rozwiązano to prawnie: w polskim Szczecinie nie obowiązuje przepisy prawne niemieckiego Stettina. I tak naprawdę to, że Hitler otrzymał obywatelstwo Szczecina jest obecnie ciekawostką historyczną. Co do obywateli z czasów PRL stwierdzono, że ówczesny samorząd nie był samodzielny, decyzje zapadały wyżej i tak naprawdę dopiero po 1989 roku piszemy nową kartę dziejów miasta. Tytuły zostały, ale ja nie widzę problemu, trzeba budować przyszłość a nie oglądać się za siebie.

Zobacz też: Honorowi Obywatele Miasta Szczecina


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto