Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laptop dla grafika i web designera. Jakie modele sprostają wymaganiom programów graficznych?

Łukasz Grochulski
Jaki laptop sprawdzi się dla osób, które pracują jako graficy lub webdesignerzy?
Jaki laptop sprawdzi się dla osób, które pracują jako graficy lub webdesignerzy? GettyImages
Wybranie odpowiedniego laptopa dla grafika może stanowić pewne wyzwanie. W odróżnieniu od modeli do codziennego użytku lub grania, trzeba zwracać uwagę na nieco inne elementy specyfikacji. Przenośny komputer do projektowania graficznego musi być przede wszystkim szybki, stosunkowo niewielki, a jednocześnie na tyle mocny, aby mógł wykonywać skomplikowane operacje. Dowiedz się, co powinien mieć laptop dla grafika!

Jaki komputer dla grafika i web designera?

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań laptopa do projektowania graficznego należy wiedzieć, jakiego rodzaju prace będziemy wykonywać na nowym sprzęcie. W dużej mierze ułatwi to poszukiwanie i ustalenie przewidywanego budżetu.

Dobre laptopy do grafiki 3D to maszyny, które z całą pewnością można określić jako te „z górnej półki”. Charakteryzują się wysokiej jakości podzespołami o bardzo dobrych osiągach. Wszystko po to, aby móc wykonywać wiele skomplikowanych operacji jednocześnie. Oczywiście możemy pokusić się o zakup laptopa o przeciętnej specyfikacji, jednak wtedy musimy liczyć się z dużo gorszymi osiągami. Jeżeli większość naszej pracy wiąże się z projektowaniem w 2D, to sprawa jest dużo prostsza. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się laptopy z dolnej i średniej półki.

LAPTOPY W DOBRYCH CENACH

Tak czy inaczej, warto zwrócić szczególną uwagę na następujące podzespoły i cechy komputera, aby móc efektywnie z niego korzystać:

  • domyślny system operacyjny;
  • procesor (CPU);
  • pamięć podręczna (RAM);
  • rodzaj i pojemność dysku (HDD, SSD);
  • typ i wielkość ekranu monitora (także w kontekście odzwierciedlania kolorów);
  • karta graficzna (GPU).

Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie każdego z wymienionych elementów.

Laptop dla grafika – PC czy Mac?

Większość obecnie używanych programów do grafiki jest dostępna zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i tych pracujących na Windowsie. Tylko które z nich wybrać?

Laptopy z iOS’em posiadają dwie główne zalety. Mowa tu o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów i wysokiej jakości wyświetlanych na ekranie obrazów. Z drugiej strony na komputerze z Windowsem uruchomimy dużo większą liczbę programów. W pecetach można ponadto łatwo dokonywać (także samodzielnie) modyfikacji podzespołów, np. zwiększyć pamięć RAM czy wymienić dysk twardy. Komputery z systemem Windows są także zauważalnie tańsze, zachowując tę samą lub dużo lepszą wydajność.

Jeśli jednak szukamy maksymalnie przejrzystego interfejsu przyjaznego użytkownikowi, warto zwrócić uwagę na Maca. Jest też dużo bezpieczniejszy, ponieważ Apple ściśle kontroluje, jaki software (np. programy użytkowe) i hardware są dostępne na komputery z systemem iOS. Każda osoba, która korzysta z Maca, może pobrać specjalny program blokujący wszystkie aplikacje, które nie zostały zweryfikowane. Z tą zaletą łączy się także wada laptopów od Apple. Mowa tu właśnie o kompatybilności z różnymi programami i peryferiami (np. klawiaturami i myszkami komputerowymi). Pecety łatwiej też naprawić, a przywrócenie go w razie awarii do życia kosztuje mniej.

MACBOOK PRO TO DOBRY WYBÓR

Jaki CPU i GPU sprostają wymaganiom programów graficznych?

CPU kontroluje wszystkie funkcje komputera. Do projektowania graficznego rekomendowany jest stosunkowo mocny procesor, np. taki o taktowaniu powyżej 4,00 GHz i kilku rdzeniach. Większa liczba rdzeni w CPU pozwala także na szybsze renderowanie stworzonych projektów.

GPU, czyli karta graficzna jest odpowiedzialna za przetwarzanie, ładowanie i prezentowanie grafik i animacji. Im lepsza, tym dużo wyższa jakość obrazu. W laptopach występują jej dwa rodzaje:

  • dedykowana – jako oddzielny element komputera posiadający własną pamięć RAM;
  • zintegrowana – połączona z procesorem lub mostkiem głównym, współdzieli pamięć RAM laptopa;

Karty zintegrowane charakteryzuje mniejsza wydajność. Laptopy na z takimi GPU są dużo tańsze (chyba, że zapatrujemy się na Maca). To dobry wybór, jeśli szukamy budżetowego rozwiązania do projektowania w 2D.

Z drugiej strony, karty dedykowane to dużo lepsze osiągi, co przekłada się na szybkość laptopa; to bardzo ważne szczególnie w przypadku projektowania 3D. W połączeniu z mocnym procesorem takie karty z łatwością poradzą sobie z programami do projektowania. Jeśli chodzi o pamięć samego GPU, rekomendowane jest przynajmniej 16GB (zwłaszcza, jeśli zajmujemy się grafiką trójwymiarową). 4GB to w dzisiejszych czasach absolutne minimum.

Pamięć RAM – przyjaciel każdego grafika 2D i 3D

Pamięć podręczna (RAM) przechowuje tymczasowe dane, które komputer musi „dostawać” na bieżąco, aby mógł wykonywać określone operacje (np. przetwarzać projekt, nad którym właśnie pracujemy). Jeśli stawiasz na multitasking i pracujesz na kilku aplikacjach jednocześnie lub w pracy masz do czynienia z bardzo dużymi plikami, większa liczba RAM zapewni płynniejsze działanie komputera. Pamięć podręczna jest bardzo ważna, dlatego warto jej mieć najwięcej jak to tylko możliwe. W zależności od trybu naszej pracy i programów, z których korzystamy, 16GB lub więcej to rozsądny wybór.

Warto mieć także na uwadze, że istnieje możliwość dodania większej liczby RAM’u w przyszłości (także na Macach, choć może to być trudniejsze do zrealizowania).

HDD czy SSD?

Dyski do laptopów możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: HDD i SSD. W dużej liczbie obecnie dostępnych modeli znajdziemy te drugie. A to wszystko z prostego powodu - są lżejsze, szybsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak nieco droższe od tradycyjnych HDD, więc za laptopa z takim dyskiem zapłacimy więcej.

W praktyce SSD zapewnia krótszy czas ładowania zgromadzonych na nim danych. Oznacza to szybsze działanie i wczytywanie się elementów oraz aplikacji. Rozsądna pojemność SSD zaczyna się od 500GB. Jeśli przechowujemy dużą liczbę plików i programów, możemy potrzebować nawet do kilku terabajtów pamięci. Ewentualnie możemy korzystać z zewnętrznego nośnika danych i SSD o mniejszej pojemności.

Rodzaj i specyfikacja monitora

Rozdzielczość laptopa do grafiki 2D i 3D powinna wynosić minimum 1920x1080, choć dobrym wyborem (zwłaszcza, jeśli pracujemy na dwóch monitorach) są modele z monitorami o rozdzielczości 4K. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, czy dany komputer wspiera HiDPi. Technologia ta sprawia, że ekran laptopa ma duże zagęszczenie pikseli, co przekłada się na lepszą jakość obrazu.

Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to monitor 13-calowy może nie być komfortowy ze względu na niewielki rozmiar. Złotym środkiem będzie tutaj 15 cali. Należy pamiętać, że im większy monitor, tym większa waga komputera. Oczywiście można wybrać laptopa z ekranem 17-calowym, jednak to rozwiązanie jest polecane tym grafikom, którzy pracują głównie w jednym miejscu i rzadko projektują poza biurem lub domem.

Kolejną ważną rzeczą jest dobre odzwierciedlenie kolorów i szeroka paleta barw. Laptop do grafiki 2D i 3D powinien obsługiwać systemy Adobe RGB lub sRGB. Jednocześnie dobrym wyznacznikiem będzie parametr Delta-E. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak dobrze komputer radzi sobie z odzwierciedleniem kolorów. Ogólnie rzecz biorąc, im niższa liczba, tym lepiej. Dobrym wynikiem jest ten poniżej 5. Oczywiście taki parametr należy zestawić z obsługiwaną paletą kolorów, ponieważ monitory wyświetlające mniejszą liczbę barw siłą rzeczy będą miały lepszy współczynnik Delta-E.

Na jakie cechy zwrócić jeszcze uwagę przed zakupem laptopa do projektowania 2D i 3D?

Oprócz wcześniej wspomnianych cech, warto także zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • klawiatura – powinna być przede wszystkim wygodna i nie przeszkadzać w pracy, a także posiadać pełen zestaw klawiszy. Choć nie jest to konieczne, przydatną funkcją może być jej podświetlenie. Jeśli pracujemy głównie w jednym miejscu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowej klawiatury np. ergonomicznej;
  • liczba wejść i gniazd – bardzo ważne, jeśli korzystamy z wielu dodatkowych urządzeń, takich jak np. zewnętrzny dysk twardy, myszka komputerowa, drugi monitor czy wcześniej wspomniana klawiatura;
  • waga – na tę cechę powinny zwrócić uwagę przede wszystkim te osoby, które w swojej pracy często się przemieszczają lub np. lubią pracować w różnych miejscach;
  • trackpad – do wygodnej pracy poza biurem. W tym przypadku liczy się precyzja; touchpad powinien być także stosunkowo duży, aby nie utrudniał projektowania „w terenie”;
  • ekran dotykowy – wiele współczesnych laptopów dla grafika i web designera jest wyposażona w tego typu ekrany. Co więcej, niektóre modele z takimi monitorami mogą pracować także w trybie tabletu. Należy zwrócić uwagę na tę cechę, jeśli projektujemy przy wykorzystaniu rysika.

DODATKOWY MONITOR TO DOBRE ROZWIĄZANIE

Wyżej wymienione elementy nie są najważniejsze, jednak warto o nich pamiętać przed dokonaniem zakupu nowego laptopa.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Laptop dla grafika i web designera. Jakie modele sprostają wymaganiom programów graficznych? - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto