Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura - Co nas czeka jesienią?

Redakcja
Ciekawe premiery teatralne, różnorodne festiwale oraz interesujące koncerty. To tylko część tego, co czeka nas jesienią na kulturalnej mapie Szczecina.

Teatry przygotowały nowe spektakle

W Teatrze Polskim już 15 września odbędzie się premiera spektaklu "Peer Gynt", na podstawie dramatu Henryka Ibsena z Sławomirem Kołakowskim w roli głównej. Tekst Ibsena opracował Ireneusz Janiszewski, który zarazem reżyseruje sztukę.

Główny bohater sztuki to marzycielski lekkoduch, egocentryk, który uważa, że jest pępkiem świata.

- Postać Peer Gynta wydaje się być bardzo bliska współczesnemu ideałowi człowieka, dla którego najważniejsze jest "być sobą", a celem życia jest samorealizacja podsycająca jego samouwielbienie - możemy przeczytać na stronie internetowej Teatru Polskiego. - W tym kontekście dramat Ibsena można odczytać jako metaforę kondycji Europy Zachodniej, która jest Europą Indywidualnych Jednostek szukających Wolności w swoim Indywidualizmie.

Następnie 10 października pierwszy pokaz "Gąski" na podstawie opowiadania Nikolaja Kolada. Oprócz tego jest jeszcze jeden ciekawy spektakl, na razie bez daty premiery, ale na pewno jesienią - Pułkownik Ptak na podstawie opowiadania Christo Bojczewa.

Niewątpliwie najważniejszą jesienną premierą w Teatrze Współczesnym będzie adaptacja "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Odbędzie się ona 22.09. W październiku premiera spektaklu "Eine Kleine" na podst. opowiadania Artura D. Lisowackiego, a w listopadzie "Małe zbrodnie małżeńskie" Ericha-Emmanuela Schmitta.

- Inscenizacja Wesela zawsze dla teatru stanowi próbę najwyższej miary. Mam przekonanie, że spektakl Anny Augustynowicz sprawi, że Wesele przekroczy krąg teatru, że na nowo zadane pytania Wyspiańskiego wpiszą się w codzienny tok myśli i rozmów. Że będzie to ważne i mądre spotkanie z dziełem tak niezwykłym - zapowiada Zenon Butkiewicz, dyrektor teatru.

Czemu po raz kolejny sięgnięto po sztukę Wyspiańskiego?

- Wyspiański stawia pytania o sprawę Polski i Polaków, jako narodu. Pyta o stosunek do przeszłości: czy pamiętać, czy zapomnieć ? Pyta o teraźniejszość, pyta o wizje przyszłości. Osobno czy razem, a jak razem, to kto, z kim, w jakiej sprawie? - wyjaśnia Zenon Butkiewicz.

Nie zabraknie dobrych koncertów

Równie ciekawie zapowiadają się koncerty. 16 września na Zamku Książąt Pomorskich wystąpi Lura, wokalistka, o której mówi się, że jest następczynią Cesarii Evory. 22 października wystąpi w naszym mieście Anna Maria Jopek, razem z nią zagrają - Dhafer Youssef (mistrz gry na instrumencie Oud (podobnym do lutni) oraz Mino Cinelu (wirtuoz instrumentów perkusyjnych). W listopadzie zagra u nas znane szwedzkie trio jazzowe - Esbjörn Svensson Trio.
Festiwal filmów dokumentalnych

Jednym z najciekawszym wydarzeń tej jesieni będzie Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART, którego część zostanie zorganizowana w Szczecinie. Od 21 do 27 września będzie można zobaczyć najciekawsze filmu dokumentalne, profesjonalne, jak i amatorskie. W jego ramach odbędzie się telefon ART festival, czyli przegląd filmów, nakręconych telefonem komórkowym.

- DokumentART to dziś renomowane coroczne wydarzenie w dziedzinie filmu europejskiego. Oryginalnie organizowany przez Miasto Neubrandenburg oraz Stowarzyszenie Latücht Film & Medien, dziś współtworzony jest przez szczecińskie Stowarzyszenie OFFicyna - podkreślają organizatorzy.

Celem projektu jest stworzenie pierwszego w Europie festiwalu filmowego, który będzie organizowany w dwóch krajach jednocześnie.

- Pokazy konkursowe odbywają się równolegle w Neubrandenburgu i Szczecinie. W tym roku z ramienia Stowarzyszenia OFFicyna w jury konkursu zasiada Przemysław Młyńczyk, a w komisji programowej festiwalu Dana Jesswein-Wójcik - wyjaśniają organizatorzy.

Szczegóły na stronie internetowej OFFicyny: www.officyna.art.pl

Artyści z Japonii w Kanie

Natomiast w Ośrodek Teatralny Kana od 18 do 23 września będzie gościł artystów z Japonii. Podczas festiwalu Japan Now 2007 - modern performing arts festival czterdziestu dziewięciu tancerzy, performerów, muzyków i artystów z Japonii i Europy pokaże w Szczecinie swoje najnowsze projekty artystyczne, które z całą pewnością będą odbiegać od powszechnie znanego stereotypu geiszy i Teatru No.

- Tegoroczny festiwal Japan Now odbędzie się pod znakiem tańca; sześć grup z Japonii zaprezentuje w Szczecinie program, który swoim zasięgiem będzie obejmował różne gatunki tańca; od baletu klasycznego przez taniec współczesny, taniec Butoh, aż po ekseprymetalne formy ruchu, które wykraczać będą poza ramy znanych technik tanecznych. Publiczność będzie miała zatem okazję zobaczyć przekrój współczesnej japońskiej sceny tańca, z całą jej różnorodnością - informują organizatorzy.

I Festiwal Kultury Afrykańskiej

W październiku w Szczecinie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W dniach od 2-7 odbędzie się I Festiwal Kultury Afrykańskiej "Serce Afryki w Szczecinie". Przez pięć dni będzie można posłuchać wykładów, obejrzeć filmy o tematyce związanej z Afryką, wziąć udział w warsztatach plastycznych i literackich, wieczorami czeka nas wiele ciekawych koncertów i występów artystów grających na afrykańskich instrumentach.

Szczegóły o wszystkich imprezach kulturalnych wkrótce w serwisie www.mmszczecin.pl

Maciej Homis, Tomasz Kuczyński

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto