Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto traci smak przy COVID-19 i jak często do tego dochodzi? Zaburzenia smaku to objaw niezależny od utraty węchu!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Utrata węchu i smaku najczęściej idą w parze, jednak zaburzenia tego drugiego zmysłu mogą też występować oddzielnie.
Utrata węchu i smaku najczęściej idą w parze, jednak zaburzenia tego drugiego zmysłu mogą też występować oddzielnie. alona1919/123RF
Utrata węchu i jego zaburzenia to częsty problem przy wirusowych infekcjach układu oddechowego, zwłaszcza COVID-19. Z tego powodu nie czujemy też smaku, bo kształtują go właśnie wrażenia z nosa. Co jednak z samą utratą smaku? Mamy już wyniki pierwszej analizy badań, dzięki której wiemy, jak często występuje i kogo dotyczy najczęściej.

Zaburzenia węchu wraz z jego utratą występują nawet u 6 na 10 osób z COVID-19. Nie muszą przy tym ujawniać się w ostrej fazie zakażenia, bo mogą rozwijać się dopiero później, co zaobserwowano wraz z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa. Nie są też związane z występowaniem kataru, gorączki czy kaszlu. A ponieważ smak odczuwamy w głównej mierze dzięki powonieniu, oba zmysły są zwykle osłabione jednocześnie.

Co jednak z samą utratą smaku? Okazuje się, że nie musi być związana z upośledzeniem węchu, co zbadali naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadzili oni analizę wyników 241 badań medycznych, obejmującą dane prawie 139 tys. pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19

Dysfunkcja zmysłu smaku dotyczyła ponad 39 proc. osób zakażonych koronawirusem, przy czym zaburzenia były większe u kobiet niż u mężczyzn i najczęściej występowały u osób dorosłych w wieku średnim (36-50 lat).

Jak długo utrzymują się problemy ze smakiem?

Utratę smaku uznano zatem za oddzielny symptom COVID-19, niezależny od zaburzeń dotyczących węchu. Według wcześniejszych badań oba problemy utrzymują się najwyżej przez kilka tygodni, przy czym ok. 84 proc. osób z upośledzeniem smaku wraca do normy po miesiącu. W przypadku tzw. długiego COVID może to jednak nie nastąpić nawet przez rok.

Wiemy ponadto, że zaburzenia odczuwania najczęściej dotyczą smaków gorzkich oraz słodkich.

W przypadku utraty smaku i węchu, które noszą nazwy odpowiednio: dysgeuzja i anosmia, zalecany jest trening, który pomaga przywrócić funkcjonowanie tych zmysłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto traci smak przy COVID-19 i jak często do tego dochodzi? Zaburzenia smaku to objaw niezależny od utraty węchu! - Strona Zdrowia

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto