Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto dołączył do grona Ambasadorów Szczecina? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Prestiżowy tytuł „Ambasador Szczecina” został nadany pisarzowi Leszkowi Hermanowi oraz artyście plastykowi prof. dr hab. Leszkowi Żebrowskiemu.

Podczas uroczystej sesji rady miasta z okazji 72. Urodzin Szczecina zostały przyznane tytuły „Ambasador Szczecina” oraz Medali za Zasługi dla Miasta Szczecina.

Profesor Leszek Żebrowski to malarz, rysownik, grafik, scenograf, kurator wielu wystaw i akcji plastycznych. W rysunkach, najczęściej wykonywanych techniką aerografu, a w szczególności w portretach, stara się, nawiązując do Witkacego, oddać za pomocą deformacji psychikę portretowanego.Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym I nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Mons w Belgii, Srebrnego medalu na MBP w Teheranie i Brązowego medalu na MBP w Warszawie. W 2002 r. Leszek Żebrowski został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin.

- W swojej pracy najbardziej dumny jestem oczywiście z moich plakatów, ale także z mojej pracy edukacyjnej - mówi Leszek Żebrowski. - Na Wydziale Sztuk Wizualnych udało nam się stworzyć Katedrę Grafiki Projektowej, która odnosi ogromne sukcesy. Jestem także dumny z albumu z plakatami, który niedawno udało mi się wydać.

Drugi „Ambasador Szczecina”, Leszek Herman, to pisarz. Z zawodu architekt, wyrasta na szczecińskiego Dana Browna, w sensacyjnym tonie opisując w swoich książkach tajemnice Pomorza. Po ubiegłorocznym, bestsellerowym „Sedinum”, właśnie na rynku pojawiła się „Latarnia umarłych”.

- Muszę przyznać, że ta nagroda mnie bardzo zaskoczyła, ponieważ „Sedinum” to nie jest książka, która byłaby laurką dla miasta czy dla jego władz - mówi Leszek Herman. - W pierwszej chwili pomyślałem, że może ktoś tej książki nie przeczytał. Ale cieszę się z tej nagrody.

Podczas sesji przyznano także trzy Medale za Zasługi dla Miasta Szczecina, które otrzymali zespół wokalny Filipinki, Fundacja Polskich Wartości (organizator akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”) oraz ksiądz Tomasz Kancelarczyk.

Filipinki, to pierwszy polski girlsband, który powstał w latach 60. ubiegłego wieku w Technikum Handlowym w Szczecinie.

Fundacja Polskich Wartości, której celem jest krzewienie wartości patriotycznych od lat organizuje akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” wożąc paczki na Wileńszczyznę, a ks. Tomasz Kancelarczyk założył Fundację Małych Stópek i organizuje Marsz dla Życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto