Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż wypełniony ziemią i robakami na inSPIRACJACH. "To atak na kościół"

Redakcja MM
Redakcja MM
Podczas festiwalu inSPIRACJE pojawiła się praca, która wzbudziła ...
Podczas festiwalu inSPIRACJE pojawiła się praca, która wzbudziła ... peterfuss.com
Krzyż, który pojawił się na inSPIRACJACH wzbudził kontrowersje, ponieważ jest on zbudowany z pudełek wypełnionych... ziemią i robakami.

Małgorzata Klimczak
[email protected]

Chodzi o pracę Petera Fussa "bez tytułu" przedstawiającą krzyż wypełniony ziemią i żywymi robakami. Praca znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej.

- Jestem poruszony, tym co wczoraj zobaczyłem w Muzeum Narodowym, gdzie z rodziną wybrałem się na wystawę sztuki współczesnej – pisze pan Tomasz, nasz Czytelnik. - Jest tam wiele "dzieł", które atakują Jezusa Chrystusa i Kościół Katolicki. Ale najgorsze co tam jest pokazane, to wielki świecący krzyż wypełniony robakami i zgnilizną do tego śmierdzi. Ta profanacja krzyża ma miejsce w instytucji publicznej, a wystawa ma patrona Ministerstwo Kultury! Za nasze podatki odbywa się atak na Kościół Katolicki!

Pan Tomasz poprosił o interwencję w tej sprawie. Zwróciliśmy się do Muzeum Narodowego w Szczecinie z prośbą o komentarz.

- Intencją kuratorską było stworzenie wystawy, która przedstawiałby w miarę pełny obraz współczesnego świata, targanego sprzecznościami, które czasami są interpretowane jako znaki prawdopodobnego końca świata – tłumaczy Wojciech Ciesielski, kurator wystawy. - Ponieważ ta tematyka dotyka wielu aspektów naszej rzeczywistości i bardzo różne są sposoby jej podejmowania, zamierzeniem było przedstawienie jak najbardziej zróżnicowanego obrazu. Stąd zaproszenie tak wielu artystów reprezentujących różne postawy i środki wyrazu. Praca Petera Fussa znajduje się w osobnym pomieszczeniu, za kotarą, opatrzona ostrzeżeniem.

Przy wejściu do tego małego pomieszczenia jest tabliczka z ostrzeżeniem, że osoby wrażliwe powinny się zastanowić czy chcą oglądać wystawę czy nie. Na miejscu jest też osoba, która może odpowiedzieć na pytania związane z pracą.

- Przyjęto taki sposób jej prezentacji, ponieważ może ona być drastyczna w odbiorze, czego dowodzi reakcja pana Tomasza – mówi Wojciech Ciesielski. - Praca artysty jest oczywiście otwarta na różne interpretacje, jednakże w rozumieniu kuratora łączy ona w sobie bardzo wyraźne symbole życia i śmierci, to światło przyjmujące formę Krzyża otoczone jest przez to, co podatne jest na przemijanie i rozpad.

Praca w takiej formie była prezentowana przez trzy dni trwania festiwalu inSPIRACJE.

- Na wystawie nie znajdują się żadne prace atakujące Kościół Katolicki czy jakąkolwiek inną formę wyznanie - dodaje kurator. - Ekspozycja znajduje się w pomieszczeniach Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie i Klubu 13 Muz i powinna być rozpatrywana jako całość. Znajdują się bowiem na niej także prace dotykające sfery sacrum, jak na przykład realizacje Michała Bałdygi.

Festiwal inSPIRACJE odbywał się w dniach 1-3 czerwca. Natomiast wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej potrwa do 23 września 2012.

Instalacja „Pokój śmierci” Gregora Schneidera potrwa do 31 sierpnia 2012.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto