MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kosimy, wycinamy, podkaszamy, dbamy o trawnik

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Nowoczesne urządzenia ogrodnicze to prawdziwy park maszynowy, ułatwiają pracę, są wysoko wyspecjalizowane. Nasz poradnik przybliży czym się kierować przy wyborze kosiarki, glebogryzarki, czy wertykulatora.

Jeśli chcielibyśmy zaopatrzyć się we wszystkie maszyny ogrodnicze to zabrakłoby miejsca w naszym garażu. Wraz z nadejściem wiosny pojawia się konieczność regularnego koszenia trawy. Bez względu na to czy chcemy mieć piękny trawnik czy ukwieconą łąkę zadanie to nie jest proste i dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pomoże nam w pracy w ogrodzie.

Kosiarki dzielimy na elektryczne i spalinowe, są również kosiarki ręczne oraz samojezdne, popularnie nazywane „traktorkami”. Wszystko zależy od powierzchni na której zamierzamy pracować.

– Elektryczne kosiarki są lżejsze, ale ich praca jest uzależniona od źródła energii – mówi Paweł Boskar z Gumieniec, który pracuje w hipermarkecie Leroy Merlin w Szczecinie. – Obsługa też jest łatwiejsza. Urządzenia spalinowe są przeznaczone do dużych powierzchni, a kosiarki samojezdne polecałbym nawet rolnikom, bo istnieje możliwość dokupienia dodatkowego sprzętu, a więc oprócz koszenia możemy zainstalować przyczepkę czy pług.

Wiele typów urządzeń ma możliwość mielenia trawy bądź zbierania jej do specjalnego kosza. Kosiarki spalinowe są wyposażone w silnik czterosuwowy, do którego stosuje się benzynę 95 a do silnika używa oleju. W tym zestawieniu kosiarki ręczne wyposażone w dwa koła i noże spiralne zabezpieczone osłoną wydają się przestarzał. Mają jeden plus.

– Tną trawę bardzo równo i każde źdźbło wygląda niczym przycięte nożyczkami, inne kosiarki „szarpią” trawnik – dodaje ekspert.

Kosiarka ręczna wystarczy dla powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Powyżej 50 m2 lepiej wybrać kosiarkę elektryczną. Kosiarka spalinowa zalecana jest dla powierzchni od 500 do 2000 m2. Aby koszenie sprawiało nam większą przyjemność możemy wybrać kosiarkę samobieżną. Jej tylne koła napędzają kosiarkę i użytkownik kieruje nią bez większego wysiłku. Szczególnie doceniamy tę zaletę, gdy czas koszenia przekracza godzinę.Powyżej 2000 m2 powierzchni, najbardziej wskazana jest kosiarka samojezdna.

Szerokości cięcia kosiarki

Czas koszenia jest wprost proporcjonalny do szerokości cięcia kosiarki. Producenci proponują szerokości od około 30 do 60 cm: kosiarka wyposażona w nóż o szerokości 60 cm zetnie dwa razy więcej trawy w danej jednostce czasu niż taka, której nóż ma 30 cm. Na przykład kosiarka, której szerokość cięcia wynosi 50 cm, musi pokonać 4 km, aby skosić teren o powierzchni 2000 m2. Dlatego wybór kosiarki odpowiedniej do koszonej powierzchni jest tak ważny.W trudno dostępnych miejscach przydadzą się na pewno kosy spalinowe bądź wykaszarki elektryczne wyposażone tylko w żyłkę. Te urządzenia zdają egzamin w wąskich przejściach, tuż przy ogrodzeniu, schodach. Część z nich ma zasilanie akumulatorowe.

Zadaniem glebogryzarek jest gruntowne spulchnienie ziemi, odchwaszczanie i napowietrzanie. Zamiast męczącego przekopywania ziemi, można ułatwić sobie życie. Stopień spulchnienia gleby przez glebogryzarkę zależy od struktury gleby i jej wilgotności. Coraz bardziej popularne są wertykulatory, które pozwalają rozluźnić i napowietrzyć podłoże. Co za tym idzie, trawa rozkrzewia się znacznie lepiej. Za pomocą wertykulatorów niszczymy też mchy i inne chwasty (głównie jednoroczne, płytko zakorzenione) zabierające trawie światło i substancje odżywcze. Obok wertykulatorów przydadzą się również aeratory, również przydatne w pielęgnacji trawnika. Zabieg ten jest stosowany w celu zwiększenia krzewienia się traw i rozluźnienia podłoża. Czynią to za pomocą drucików, które wygrabiają wyrastające i kiełkujące chwasty oraz usuwają resztki obumarłej trawy.

Bez piły ani rusz

Jeśli chcemy przycinać drzewa konieczne są piły, które dzielą się na spalinowe bądź elektryczne. Te pierwsze są napędzane dwusuwowym silnikiem o mocy od 1,7 Km do 3,5 KM.
Można ich używać w miejscach, gdzie nie ma źródeł energii elektrycznej. Piły elektryczne mają mocy od 1500 Wdo 2200 W.

– Każde z tych urządzeń jest wyposażone w hamulec bezpieczeństwa, który zatrzymuje piłę, gdy urządzenie nagle odskoczy – tłumaczy Boskar. – Przy czym powinniśmy pamiętać o smarowaniu olejem prowadnicy przed każdym cięciem. Warto również pamiętać o konserwacji pił po zakończeniu sezonu, opróżniamy zbiornik paliwa.

Do cięcia gałęzi wystarczy ostrze o długości 35 – 40 centymetrów, gdy chcemy ciąć drzewka wówczas miecz powinien mieć minimum 40 centymetrów.

– Piły podczas pracy powinny ciąć „same”, bez nacisku – mówi ekspert. – Podczas cięcia powinny lecieć duże wióry. To znaczy, że ostrza są w porządku, jeśli tak nie jest trzeba je nastrzyć np. za pomocą montowanej do piły ostrzałki.

Nożyce do cięcia żywopłotu dzielą się podobnie jak piły, i w tym przypadku ważna jest długość noża roboczego.  Nożyce spalinowe dobrze się sprawdzają tam, gdzie nie ma sieci elektrycznej, prace są częste, a żywopłoty twarde i gęste. Mają zazwyczaj większą moc od elektrycznych, ale są też bardziej hałaśliwe. Nożyce elektryczne przydadzą się do rzadszych, raczej drobnych prac. Jeżeli w zasięgu pracy urządzenia znajduje się gniazdko sieci elektrycznej, można korzystać z nożyc kablowych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto