Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny (?) mural na Pomorzanach w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Polsko-węgierski mural na Pomorzanach w Szczecinie
Polsko-węgierski mural na Pomorzanach w Szczecinie Sebastian Wołosz
Z pewnością nie miał wywołać takich kontrowersji. Mural na Pomorzanach, poświęcony polsko-węgierskiej współpracy z 1956 roku miał łączyć. Tymczasem dzieli ponieważ są tacy, którzy nie rozumieją intencji jego autorów. Nie wszystkim podoba się również forma artystyczna.

Mural "Braterstwo Polska Węgry" znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Dunikowskiego. Miasto odcina się od jego finansowania.

- Nie powstał w ramach „Street Art Szczecin 2021” - przyznaje Sylwia Cyza z Centrum Informacji Miasta. „Street Art Szczecin 2021” to projekt w ramach którego zostało zrealizowanych 7 działań. Efektem są murale w przestrzeni miejskiej. Jednak nie ten ze wspomnianego budynku.

ZOBACZ TEŻ:

Malowidło od razu wywołało mocną krytykę w mediach społecznościowych. Są tacy, którzy odnoszą kontekst do sytuacji z drugiej wojny światowej. Przypomnijmy, że Królestwo Węgier, rządzone przez admirała Miklósa Horthy’ego jako regenta, były pierwszym państwem, które przyłączyło się do paktu trzech, podpisanego między III Rzeszą, Japonią i Włochami. Węgry podpisały pakt 20 listopada 1940 roku. Jednak mural dotyczy co prawda XX wieku, jednak późniejszych lat. Wyjaśnia to jeden to internautów.

- Mural jest ukłonem w stronę solidarności ludzi i upamiętnieniem pomocy jaką zorganizowali mieszkańcy Szczecina dla mieszkańców Węgier, a konkretnie dla dzielnicy Budapesztu - Csepel, podczas Powstania Węgierskiego w 1956 r. W tym roku jest 65 rocznica tego wydarzenia - poinformował internauta Karol.

Jak udało nam się ustalić mural jeszcze nie jest skończony. Będzie na nim umieszczony kod QR, który po odczytaniu przeniesie na stronę internetową z rysem historycznym oraz okolicznościami powstania muralu.

Internauci krytycznie podchodzą również do formy. Zdaniem niektórych jest zbyt "krzykliwy" i bardziej pasuje do minionych lat PRL, gdzie murale służyły propagandzie. To jednak kwestia gustu.

Murale w Szczecinie

Urban Art Festiwal 2021 w Szczecinie! Artyści z całej Polski...

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto