MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjna Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina

Redakcja
Anny Zaradny wraz z Robertem Piotrowiczem oraz Wojciech Zieliński zostali nominowani do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Kontrowersje wzbudza sposób przyznawania nagrody.

Artystów nominowała Prezydencka Rada Kultury, a zaopiniować miała komisja ds. kultury rady miasta. Okazało się, że nie ma czego opiniować, bo Rada Kultury przedstawiła tylko dwie kandydatury, wybierając je z 14 kandydatów i podała te nazwiska prasie. Jaka jest w tym rola komisji ds. kultury? Żadna. Teoretycznie zgodnie z regulaminem radni mogliby wybrać innych kandydatów, ale nie chcieli.

- W ubiegłych latach mieliśmy listę kandydatów do tej nagrody, mogliśmy o nich dyskutować. W tym roku nie ma o czym dyskutować, bo jeśli wybierzemy inne nazwiska to jak poczują się ci, których wybrała Prezydencka Rada Kultury? – mówi Paweł Bartnik, przewodniczący komisji ds. kultury. – Dostaliśmy dwie gotowe propozycje i po prostu je akceptujemy.

Radni nie mieli nic przeciwko nominowanym kandydatom, ale uznali, że sposób przyznania nagrody i pominięcie ich opinii przed ujawnieniem nazwisk jest dość kontrowersyjne.

- Kiedyś ta nagroda była dużym wydarzeniem w naszym mieście – mówi radny Jędrzej Wijas. -  O jej przyznaniu współdecydowali laureaci z poprzednich lat i była to nagroda całego miasta. Dzisiaj mam wrażenie, że jest nagroda prezydenta i jego otoczenia, a nie miasta.

Wiceprezydent Tomasz Jarmoliński tłumaczył, że trudno jest zebrać wszystkich laureatów ubiegłych lat, bo niektórzy nie mieszkają już w Szczecinie, dlatego zmieniono regulamin i stworzono Prezydencka Radę Kultury.

W szczecińskiej kulturze dzieją się dziwne rzeczy. Informacje o imprezie, która powinna być nagłaśniana i promowana (festiwal rockowy) mają etykietkę „tajne przez poufne”, a wszystko co jest związane z tą imprezą jest strzeżona jak tajemnica państwowa. Z drugiej strony informacje, które powinny poczekać do czasu decyzji komisji ds. kultury, są przedwcześnie ujawniane.

Kandydatury musi jeszcze zaakceptować Prezydent Szczecina.

ANNA ZARADNY& ROBERT PIOTROWICZ – MUSICA GENERA

Twórcy „Musica Genera Festiwal”; znani w kraju i za granicą młodzi artyści, którzy od wielu lat związani są ze Szczecinem; od 2002 r. organizują co roku największy
w Polsce i ważny w skali europejskiej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej i Eksperymentalnej Musica Genera. Równolegle zorganizowali ok. 150 koncertów szeregu znanych postaci szeroko pojmowanej muzyki improwizowanej i elektronicznej.

Anna Zaradny ( ur. 1977.) saksofonistka, improwizatorka, kompozytorka ze Szczecina. Po młodzieńczym zainteresowaniu punkiem i ska, przez studia na Akademii Muzycznej, muzykę klasyczną i fascynację jazzem, dotarła do muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, na polu której poszukuje indywidualnych środków wyrazu, posługując się technikami rozszerzonymi i wielogłosowością w grze na saksofonie, oraz laptopową elektroniką, która stała się jej drugim instrumentem i narzędziem kompozytorskim. Wraz z Robertem Piotrowiczem kieruje festiwalem i wytwórnią płytową Musica Genera. Regularnie występuje w Europie i USA.

W 2005 roku festiwal poszerzył horyzonty o muzykę eksperymentalną, w tym gatunki takie jak muzyka konkretna czy noise, oraz multimedia.

Anna Zaradny coraz intensywniej angażuje się w projekty multimedialne, takie jak artystyczny obraz "Homage" o Szczecinie, czy projekt-instalacja "Zmartwychwstanie" poświęcony zabytkowej architekturze byłej rzeźni miejskiej.

Na początku 2005 roku na zaproszenie instytutu Fünf Haus była rezydentką w Museum Quartire w Wiedniu, gdzie rozpoczęła pracę nad nasyconym abstrakcją projektem z autorskimi zdjęciami i specjalnie do tego celu skomponowaną muzyką. Kontynuacja współpracy na wiedeńskim gruncie, a także współpracy z wiedeńskim gitarzystą i kompozytorem Burkhardem Stanglem był udział Zaradny w rocznicowym projekcie "Summe von Nullen" opartym na współistnieniu muzyki i literatury.
Od 2004 Anna współpracuje także z offowymi teatrami: napisała muzykę do dwóch spektakli młodego teatru Karton, wspomagała też szczeciński Teatr Kana, którego gościnna scena jest co roku miejscem głównych wydarzeń festiwalu Musica Genera. W 2006 roku Anna Zaradny rozpoczęła współpracę z warszawskimi teatrami, Teatrem Usta Usta / 2xu i reżyserem Marcinem Liberem komponując muzykę do spektakli "Śmierć Człowieka Wiewiórki" i "Bóg/Honor/Ojczyzna: Katarzyna Medycejska". Artystka jest również autorką muzyki do spektaklu Teatru Dramatycznego "Peer Gynt" w reż. Pawła Miśkiewicza. Od 2006 r. współpracuje z warszawskimi teatrami: Teatrem Usta Usta / 2xu i reżyserem Marcinem Liberem.

Robert Piotrowicz – muzyk, kompozytor, jeden z czołowych postaci polskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Współpracuje ze światową czołówką artystów tego nurtu. Obok czysto dźwiękowych projektów współpracuje i realizuje również projekty audiowizualne („Zmartwychwstanie”, „TOJTOJ”).Ma bogate doświadczenia
z muzyką tworzoną do obrazu oraz „udźwiękawianiem” filmów niemych. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wydarzeniach i festiwalach, koncertował w wielu krajach europejskich i w USA. Ważnym wydarzeniem był udział w „Projekcie Herbert: Rekonstrukcja poety” – multimedialny spektakl plenerowy w Warszawie.

WOJCIECH ZIELIŃSKI

Urodzony w Szczecinie w grudniu 1950. Studia artystyczne - wydział grafiki Akademia Sztuk Pięknych Kraków/Katowice i Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych Gdańsk. Dyplom w pracowni prof. Władysława Jackiewicza

Ważniejsze wystawy indywidualne:

1979 - galeria KMPiK Sopot – malarstwo,
1979 - galeria KMPiK Gdyna - grafika i rysunek
1987 - galeria Kalambur Wrocław - malarstwo
1988 - galeria XIII-Muz Szczecin - malarstwo
1989 - galeria Biura Wystaw Artystycznych Gdańsk - malarstwo
1990 - Vestjyskmusikkonserwatorium Esbjerg Dania - malarstwo
1993 - galeria Biura Wystaw Artystycznych Szczecin - malarstwo, grafika, rysunek
1994 - Kunstgenuss Berlin - malarstwo, grafika, rysunek
1995 - galeria Amfilada Szczecin - malowidła
1996 - galeria L Banku Zachodniego Szczecin - malarstwo
2000 - Trystero galeria Szczecin - malarstwo
2000 - Kleine - Galeria-Werkstatt - Berlin - malarstwo
2001 - galeria SPOR-1- Brande-Dania - malarstwo
2002 - Sklnehuset - Kristianstad - Szwecja - malarstwo
2003 - Instytut Polski w Sztockholm, "Objawienia św. Brygidy"
2003 - Råthus Malmö - Szwecja - malarstwo
2003 - Muzeum Miejskie Ystad - Szwecja - malarstwo

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

1979 - Zachęta dyplom 79 Warszawa - grafika, rysunek
1979 - BWA Poznań pokonkursowa im. J. Spychalskiego - malarstwo
1980 - Festiwal Współczesnego Malarstwa Polskiego /F.W.M.P/ BWA - Szczecin
1986-1988 - grupa "od wtorku" BWA Szczecin, Bielsko-Biała. Nowogard, Goleniów
1986, 1987 - Inter-art. targi sztuki - Poznań - malarstwo
1987 - Sztuka Polski Północnej galeria EL Elbląg
1988 - Muzeum Narodowe Szczecin "Planeta Ziemia" - malarstwo
1989 - Galeria Bram, Hobro Dania "Aspekter af Surrealismen" - malarstwo
1990 - Muzeum Narodowe Szczecin - debiuty lat 70/80 - malarstwo
1991 - Brondsalen Kopenhagen "Polsk Kunst" - malarstwo
1991 - Design Center Boston USA "Polish Art." - malarstwo
1992 - air-port-galerie Hamburg" Vier maler aus Polen" - malarstwo
1993 - Ostholstein Museum, Eutin Niemcy - malarstwo
1991 - Musee des Beaux Arts, Angouleme, Francja, "Aller et retour" - malarstwo
1993 - Muzeum Narodowe Szczecin "Pomosty" - malarstwo
1997 - galeria Z, Ystad Szwecja - malarstwo
2000 - EXPO pawilon polski Hanover- malarstwo
2000 - F.W.M.P. Galeria Zamek - Szczecin - malarstwo
2001 - Rathaus der Stadt Dortmund. Niemcy - malarstwo
2001 - Gerhart-Hauptmann-Haus-Dusseldorf, Niemcy - malarstwo
2003 - Őstegotlands Läns Museum, Linkőping - "Europejskie wizje św. Brygidy" - Szwecja
Wojciech Zieliński aktualnie realizuje wystawę zbiorową Szczecin – Melbourne – Szczecin (Australia), „Brigitta x 4” (Szwecja).


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto