Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się remont Willi Lentza w Szczecinie. Jakie będzie jej przeznaczenie? Będzie dyskusja

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zabytkowa Willa Lentza w Szczecinie ma być gotowa po remoncie w grudniu tego roku. Czeka ją jeszcze wyposażenie. Natomiast o jej przeznaczeniu zadecyduje dyskusja.

Zabytkowy budynek przy al. Wojska Polskiego, po opuszczeniu go przez ekipę Szczecin 2016, stał pusty. W końcu urzędnicy postanowili go wyremontować, bo obiekt niszczał.

Nie udało się wtedy ustalić jego dalszego przeznaczenia. Remont już dobiega końca.

- Remont Willi Lentza ma się zakończyć w grudniu tego roku - mówi Jadwiga Kimber z Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Remont zabytkowej Willi Lentza. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

Zakończenie prac remontowych nie oznacza, że willa od razu zostanie udostępniona mieszkańcom. Po przekazaniu obiektu przez wykonawcę, zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie budynku.

Wyposażenie to nie będą zwykłe meble, które można kupić w sklepie, ale produkcja pod zamówienie nawiązująca do wyposażenia z XIX wieku. Ponieważ są to meble specyficzne, ich produkcja może potrwać nawet do roku.

Dopiero po wyposażeniu Willa Lentza może zostać oficjalnie otwarta.

Willa Lentza ma być przeznaczona głównie na cele kulturalne. Urzędnicy jednak zapewniają, że nie powstanie tam nowa instytucja kultury z dyrektorem i pełną administracją. Bardziej należy się spodziewać, że to będzie placówka wynajmowana na określone cele i wydarzenia. To wszystko jest jeszcze do ustalenia.

- Na początku przyszłego roku będziemy omawiać koncepcję działania tego obiektu - mówi Jadwiga Kimber.

CZYTAJ TEŻ:

Na ostatniej komisji ds. kultury wiele niezależnych twórców i animatorów kultury sugerowało, że mają problemy z wynajęciem sali teatralnej czy koncertowej dla artystów występujących gościnnie. Może wyremontowana Willa Lentza mogłaby zapełnić tę lukę? Przed remontem odbywały się tam kameralne koncerty, spektakle czy wystawy.

Jeśli chodzi o remont, w zakresie prac konserwatorskich wykonano w zdecydowanej większości m.in. czyszczenie i konserwację elementów drewnianych, czyszczenie i naprawę stiuków, remont pieców, czyszczenie i renowację sztukaterii.

Odtworzono też zerwane sklepienie pod tarasem od al. Wojska Polskiego. Gotowa jest już część stolarki, jak również elewacji willi.

Dużo prac zostało zrealizowanych przy zagospodarowaniu terenu. Odnowiono oraz wybudowano nową część muru okalającego teren, na którym stoi willa. Gotowa jest brama wjazdowa od strony centrum krwiodawstwa, jak również część alejek spacerowych.

CZYTAJ TEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Na przełomie XIX i XX wieku niezagospodarowane piaszczyste tereny pomiędzy Krzekowem a Łęknem przeznaczono pod zabudowę i tak na bazie szachownicowego układu ulic powstało dzisiejsze Pogodno, zdaniem wielu - najpiękniejsza dzielnica willowa w Polsce. Pierwsze zabudowania powstały wzdłuż trzech równoległych do siebie ulic Wieniawskiego (Storbeckstrasse), Konopnickiej (Dunkerstrasse) i Brodzińskiego. Najstarszy dom znaleźliśmy z 1898 roku. W 1900 roku mieszkało tu 48 osób. Spacerując po uliczkach uwieczniliśmy najstarsze, przepiękne wille Pogodna, w tym jedną przypominająca zamek. Znajduje się przy Wieniawskiego. 






PRZEJDŹ DALEJ >>>

Najstarsze i najpiękniejsze zabytkowe domy i kamienice w Szc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto