Komunikacja miejska w Szczecinie będzie droższa? Decyzje jeszcze nie zapadły

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Podwyżki cen biletów czy cięcia w rozkładach jazdy? Szczecin czeka podjęcie mało popularnej decyzji. Biorąc pod uwagę ceny paliw, to niemal pewne
Podwyżki cen biletów czy cięcia w rozkładach jazdy? Szczecin czeka podjęcie mało popularnej decyzji. Biorąc pod uwagę ceny paliw, to niemal pewne Archwium
Udostępnij:
Ceny przy dystrybutorach biją rekordy. Czy przełoży się to na podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej? Zapytaliśmy o to przedstawicieli szczecińskiego samorządu.

Łódź już podniosła ceny biletów. Gdańsk ogłosił, że od 1 czerwca w górę pójdą ceny biletów: jednorazowych i sieciowych. Szczecin na tle kraju nie wypada źle, bo - przypomnijmy - 1 kwietnia 2021 roku zmniejszono opłaty za bilety okresowe. Cena biletów jednorazowych od 10 lat pozostaje bez zmian.

Radni twierdzą, że jeszcze żadne decyzje nie zapadły

Czeka nas podwyżka? - Nie ma takich planów. Patrząc jednak na wzrosty cen paliwa, być może w najbliższym czasie będzie trzeba podjąć trudne decyzje - mówi Michał Wilkocki, społeczny doradca Prezydenta Miasta ds. polityki miejskiej.

ZOBACZ TEŻ:

O opinię dotyczącą ewentualnych podwyżek cen biletów na komunikację miejską w Szczecinie poprosliliśmy miejskich radnych.

- Nie wiem, czy będą podwyżki cen biletów. Rozmawiałem w tej sprawie z prezydentem Piotrem Krzystkiem i wiem, że nie ma żadnej decyzji. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego pracuje nad koncepcjami. Niewykluczone będzie zwiększenie dotacji na komunikację miejską z budżetu miasta - komentuje Paweł Bartnik, radny Koalicji Obywatelskiej.

Jedno jest pewne. Od podwyżek nie uciekniemy, tym bardziej, że są już pierwsze sygnały ze spółek autobusowych.

- Zrobimy wszystko, żeby nie podnosić cen biletów, ale prezesi spółek autobusowych już sygnalizują problemy, chcą podnieść cenę za tzw. wozokilometry - mówi Władysław Dzikowski, radny Koalicji Samorządowej Szczecin. - Podwyżkom nie da się zapobiec, biorąc pod uwagę ceny paliw. Być może trzeba wziąć pod uwagę zmniejszenie liczby kursów?

Cena w górę, tak, ale niech idzie za tym jakość, uważa radna, z którą rozmawiał „Głos”.

- Jeśli miasto zdecyduje się na wprowadzenie podwyżek za komunikację miejską, będziemy jako radni słuchać argumentów prezydenta i dyskutować na komisjach merytorycznych. Jednak za większymi cenami biletów powinna iść również poprawa jakości transportu miejskiego, ponieważ wielu mieszkańców nie jest zadowolonych z dotychczasowej obsługi. Mam tu na myśli czystość pojazdów, punktualność, czy siatkę połączeń. W sprawie ewentualnych podwyżek za bilety w komunikacji miejskiej skieruję interpelację, aby rozwiać wątpliwości - mówi Agnieszka Kurzawa, radna PiS.

Dodajmy, że z roku na rok, wpływy ze sprzedaży biletów są coraz mniejsze. Kupujemy mniej biletów w kioskach, kasach, czy przez aplikacje mobilne. W 2020 roku biletów kupiono za 50 mln zł. Według Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego największa utrata wpływów występuje z tytułu wprowadzenia dodatkowych ulg dla pasażerów programu Szczecin Przyjazny Rodzinie. Nie bez znaczenia jest także rosnąca liczba samochodów w mieście i poprawiający się stan szczecińskich ulic. Coraz więcej osób korzysta z roweru miejskiego, porzucając komunikację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie