Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komfortowe studiowanie: akademik czy mieszkanie? [film]

Redakcja MM
Redakcja MM
Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się wynajmować ...
Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się wynajmować ... sxc.hu
Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się wynajmować mieszkania studentom.

Student już nie jest postrzegany jako imprezowicz, który dewastuje dom podczas najbliższej imprezy, ale jako dobry i rzetelny klient.

Jednak w dalszym ciągu problem wynajmowania mieszkania spędza sen z powiek niejednemu studentowi - gdzie i przede wszystkim za ile wynająć?

Pomoc w tej kwestii oferują pośrednictwa nieruchomości, a studenci coraz częściej z tej pomocy korzystają.

- Najwięcej zleceń otrzymujemy na przestrzeni sierpnia i do połowy września. Studenci chcą mieć pewność, że będą mieli lokum na następny rok - mówi p. Wanda Jankowska, pośrednik z biura nieruchomości BURG.

Jednak 50% zainteresowanych studentów odstrasza prowizja jaką należy uiścić u pośrednika w momencie zawarcia umowy najmu. Koszt wynajmu mieszkania w zależności od liczby osób i standardów waha się od 350-550 zł. Najpopularniejsze są oferty mieszkań 2- i 3- pokojowych. Studenci łączą przyjemne z pożytecznym - mieszkają z paczką znajomych w miłej atmosferze, redukując tym samym koszty wynajmu mieszkania.

Jakie standardy preferują studenci?

Polscy studenci nie mają zbyt wysokich wymagań. Interesują ich mieszkania w warunkach studenckich, z pełnym wyposażeniem, które jednak nie są w zbyt wysokim standardzie. Studenci obcokrajowcy z kolei są wstanie płacić wysoki czynsz, ale wymagają w związku z tym podwyższonych standardów.

Oprócz standardów i kosztów istotna jest też dzielnica w której to mieszkanie się znajduje.  Jedną z najpopularniejszych dzielnic są Pomorzany, ale tylko do pętli, ponieważ jest to rejon dobrze skomunikowany z centrum miasta. Dużym zainteresowaniem cieszą się także okolice Śródmieścia, Piastów blisko ośrodków akademickich.

Pośrednicy pomimo, że niektórych odstraszają pobieraną przez siebie prowizją są bardzo pomocni w poszukiwaniach mieszkań.

– Podpowiadamy i pomagamy od samego początku- od momentu pokazania do chwili przekazania mieszkania. Udzielamy rad m.in. jak skonstruować umowę najmu- jak zabezpieczyć prawnie interesy stron, jak sporządzić protokół zdawczo- odbiorczy. Negocjujemy również zniżki dla studentów na czas wakacji, kiedy mieszkanie stoi puste a studenci wrócą dopiero w nowym roku akademickim - mówi p. Wanda Jankowska

Często studenci popełniają błędy nie czytając umowy, które później odbijają się na kieszeni i warunkach w jakich mieszkają.

Jak nie dać się oszukać podczas podpisywania umowy?

Przede wszystkim na początku należy zweryfikować czy mieszkanie należy faktycznie do właściciela. Korzystając z usług pośrednictwa mamy ten komfort, że to pośrednik sprawdzi do kogo rzeczywiście należy oferowane do wynajęcia mieszkania. Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie terminów zapisanych w umowie - czyli od kiedy do kiedy wynajmujemy mieszkanie, warunków umowy i możliwości wypowiedzenia. Najczęściej mieszkania wynajmowane są na rok - jeśli nie ma niedociągnięć ze strony najemcy w postaci długów lub dewastacji.

Przed studentami ostatnie tygodnie walki na ringu nieruchomości. Należy tylko uważać żeby nie dać się znokautować ceną i warunkami mieszkaniowymi.

- Dla tych, którzy chcieliby mieć co kiedyś opowiadać wnukom polecam akademiki - mówi p. Kazimierz Świrgoń kierownik osiedla akademickiego US.

Akademiki ZUT-u i US-u przeżywają oblężenie

Starszym żakom pokoje zostały przydzielone już w czerwcu. Ostatnie formalności muszą dopełnić tylko studenci I roku, którzy o przyjęciu na studia dowiedzieli się później.

– Niestety może się okazać, że zabraknie miejsc - mówi p.Ryszard Jabłoński kierownik osiedla studenckiego ZUT. - Jednak nie wszystko stracone. Co prawda wszystkie miejsca były już zajęte w czerwcu, ale studenci wciąż mogą zgłaszać swoją chęć zamieszkania w akademiku.

Studenci mają czas na wprowadzenie się w trakcie 7 dni od rozpoczęcia roku lub poinformować o późniejszym zakwaterowaniu.

- Jeśli tego nie zrobią wówczas zabiera się im przydział i zwalnia się miejsce- mówi p. Kazimierz Świrgoń, kierownik osiedla akademickiego US. - Pierwszeństwo w przydziale pokoi przysługuje osobom, które mają utrudniony dojazd i bardzo niski dochód.

Studenci do akademików ZUTu teoretycznie mogą się wprowadzać od 27 września, a do akademików US-u z początkiem roku akademickiego, choć część studentów już napływa do osiedli akademickich.

– Na przełomie września i października administracja osiedla studenckiego US będzie czynna także w soboty i niedzielę, aby student mógł się wprowadzić o każdej porze dnia i nocy - informuje p. Kazimierz Świrgoń.

W jakich standardach mieszkają szczecińscy studenci?

Największym zainteresowaniem cieszą się pokoje 1-osobowe. W zależności od akademika można dostać pokój samodzielny z łazienką, łazienka i kuchnia wspólna na 2 pokoje lub łazienki i kuchnia na korytarzach.

Pary, małżeństwa i matki z dziećmi bez skrępowań mogą również ubiegać się o miejsce w akademiku. Na obu uniwersytetach bowiem te osoby obowiązuje inna procedura przyznawania miejsc. Te osoby już w czerwcu wiedzą czy dostały pokój w akademiku.

Osoby z innych uczelni często poszukują miejsc w akademikach w pobliżu swoich wydziałów.

– Dużym zainteresowaniem studentów Akademii Morskiej cieszy się „Dom Marynarza” należący do US-u. – Jednak dopóki nie przydzielimy miejsc studentom naszej uczelni, do połowy października podań takich osób nie rozpatrujemy- mówi p. Kazimierz Świrgoń.

Inaczej sytuacja wygląda w akademikach ZUT-u. Osoby z innych uczelni ubiegające się o pokój w akademiku są zobowiązane zapłacić za pokój cenę powiększoną o podatek VAT.

Minie jeszcze kilka tygodni zanim sytuacja w akademikach się wyklaruje, a osoby z niecierpliwością wyczekujące miejsc dowiedzą się o swoim być albo nie być w akademikowej społeczności.

Ceny pokoi w akademikach ZUT-u:

1-os. – 345 zł
2-os. – 325 zł
3- os. – 290 zł

Ceny pokoi w akademikach US-u:

1-os.- 385 zł
2- os.- 345 zł
3- os.- 305 zł
4- os.- 270 zł



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto