Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komary – jak się przed nimi chronić

Materiał Partnera Zewnętrznego
W czasie lata częściej przebywamy na świeżym powietrzu. Niektórzy też otwierają okna i cieszą się ciepłymi dniami. Wszystko było by pięknie, gdyby nie te małe latające…. stworzenia. Jak się przed nimi chronić i czego używać, by przestały nas dręczyć? Oto kilka sposobów!

Kogo najczęściej gryzą komary?
Jak podaje BBC, podatność na ukąszenie komara, zapisana jest w genach. Naukowcy z Wielkiej Brytanii przetestowali pod tym kątem pary bliźniąt jedno i dwujajowych. Jak się okazało pierwsi z nich mieli podobny poziom „atrakcyjności” dla komarów. Bliźnięta o różnym genotypie były natomiast gryzione w różnym stopniu. Według badaczy to dowód na to, że przyciągamy te owady poprzez osobisty zapach naszego ciała i prawdą jest to, że niektórzy mogą być bardziej apetyczni niż inni. Miejmy nadzieję, że dalsze badania doprowadzą naukowców do tego jak zmylić komary i stać się dla nich niewidocznym.
Komary wyczuwają też dwutlenek węgla, który wydychamy oraz podwyższoną temperaturę ciała. Jak się okazuje, ma też znaczenie kolor ubrania, który nosimy. Te jasne odbijają światło, przez co mniej się nagrzewamy, ciemne zaś przyciągają.

Naturalne sposoby
Jeśli latem lubimy spać przy otwartym oknie i nie posiadamy moskitier, jesteśmy mocno narażeni na ataki komarów. Warto wtedy skorzystać ze sprawdzonych, naturalnych sposobów. Kocimiętka, a właściwie jej zapach skutecznie odstrasza małych krwiopijców. Kwitnie od czerwca do lipca i od września do października. Możemy posadzić ją w doniczce i ustawić na parapecie, by chronić dostęp do naszego mieszkania. Podobnie działają: pelargonia, plektrantuskoleusowaty, mirt, bazylia, mięta i liście pomidora.
Do odstraszania komarów świetnie nadają się też olejki eteryczne. Najskuteczniejsze z nich to: migdałowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy i kokosowy. 20 ml olejku należy wymieszać ze szklanką wódki i rozpylić na skórze. Świeżo krojona cebula oraz gąbka nasączona octem to podobno także dobry pomysł. Należy wystawić je za oknem na parapecie, by uniknąć niechcianych gości.

Niezawodne preparaty
Czasem jednak naturalne sposoby zawodzą. Wtedy lepiej sięgnąć po sprawdzony preparat. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie na pewno komary spotkamy, czyli nad jezioro, do parku albo do lasu. Jeśli obawiamy się chemicznych preparatów, możemy wybrać coś gotowego w 100% z naturalnych składników np. olejek BioAroma dostępny www.Agito.pl za około 38 zł. Skomponowany jest tylko z naturalnych składników, nie zawiera olejów mineralnych (parafin), wazeliny, glikolu propylenowego, parabenów ani genetycznie modyfikowanych składników. Nie był także testowany na zwierzętach.

Jeśli jedziemy gdzieś na chwilę i nie chcemy zabierać zbyt dużo bagażu, warto pomyśleć o preparacie, który nie będzie zajmował wiele miejsca. 'Mleczko Mugga skutecznie odstrasza komary (europejskie i tropikalne), muchy, muchy krwiopijne, meszki, moskity, gzy, bąki, kleszcze i szereg innych insektów. Zapobiega ukąszeniom przez 6-8 godzin od zastosowania. Ma przyjemny, dyskretny zapach, można je bezpiecznie stosować z innymi kosmetykami. Skuteczność preparatu została potwierdzona w laboratorium i w terenie oraz przetestowana na ok. 2500 gatunkach komarów, a także na ok. 850 gatunkach kleszczy. Co najważniejsze posiada aplikatorroll-on, dzięki któremu łatwo rozprowadzimy niewielką ilość środka na odsłoniętą powierzchnię ciała. Opakowanie jest niewielkich rozmiarów, co pozwoli na spakowanie go nawet do torebki.

A co, jeśli planujemy wypad do miejsca, gdzie fala komarów jest nieunikniona? W takim wypadku warto zaopatrzyć się w naprawdę dobry preparat np. krem Foresta z zachwalanym tak bardzo przez Wojciecha Cejrowskiego, środkiem DEET i to w 30% stężeniu. Ten krem to długotrwale działający środek przeciw ukąszeniom komarów przeznaczony do stosowania przez osoby wymagające skutecznej ochrony przed komarami w trudnych warunkach zewnętrznych. Cięższe, bardziej tłuste podłoże gwarantuje trwałość aplikacji i długi czas działania. Szczególnie polecany jest dla pracowników służb leśnych, myśliwych, wędkarzy, offroadowców, personelu wojskowego oraz osób przebywających w pobliżu rejonów występowania owadów. W sklepie agito.pl dostępny jest za około 33zł.

Jeśli sytuacja nie sprzyja używaniu maści, olejków itp. możemy użyć przenośne urządzenie przeciw komarom - Chicco. To ciche i ekologiczne, niewielkich wymiarów „pudełeczko”wytwarza ultradźwięki, które odstraszają komary nie wpływając przy tym negatywnie na ludzi. Do pracy wymaga małej baterii alkalicznej 1,5V, dzięki której może działać przez około 100 godzin. Mały rozmiar oraz praktyczny klips pozwalają na zaczepianie go do paska, ubrań lub do jakiegokolwiek innego miejsca. Świetnie sprawdzi się podczas wędrówki po lesie, jak i do odstraszania komarów nocą, kiedy chcemy spokojnie odpocząć po intensywnym dniu. Urządzenie można dostać w www.Agito.pl za około 31 zł.

Innym rozwiązaniem w miejscach bez dostępu do prądu może być przenośny elektrofumigator na baterie z wkładką owadobójczą Arox. Parująca substancja z urządzenia zasilanego bateriami zapewnia wielogodzinną (około 160h) ochronę przed komarami oraz innymi owadami latającymi, znajdującymi się w pobliżu elektrofumigatora.

Warto pamiętać, że komary atakują nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Nasi pupile też ciężko znoszą ukąszenia. Płyn Aroxdla zwierząt zawiera lawendę i skutecznie zabezpiecza przed komarami do 6 godzin. Stosuje się go bezpośrednio na sierść psów, kotów, koni i innych zwierząt domowych.
Z takim arsenałem możemy czuć się bezpieczniej, a nasze wolne chwile mogą być wolne od tych paskudnych, latających…
Wymienione produkty dostępne są w sklepie www.Agito.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto