Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny zabytek w Szczecinie. To niezwykły budynek na Pogodnie. Jaka jest jego historia?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Szczecin ma kolejny zabytek. To eklektyczny budynek z początku XX wieku usytuowany w jednej z kameralnych uliczek Pogodna. Na uwagę zasługuje również jego otoczenie.

Chodzi o dawny dom dla emerytowanych nauczycielek, który obecnie pełni funkcję budynku mieszkalnego przy ul. Henryka Siemiradzkiego 9-9a w Szczecinie. Gmach wraz z otoczeniem, starodrzewem został uznany za zabytek przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Budynek powstał w latach 1903-1904 w eklektycznym stylu, w obrębie osiedla założonego przez przedsiębiorcę Martina Quistorpa, który w 1891 r. rozparcelował będący w jego posiadaniu teren na działki budowlane. Powstało osiedle o nazwie Neu-Westend.

Zostało ono zlokalizowane pomiędzy ulicami Skłodowskiej–Curie a Ostrawicką, na południowy – zachód od al. Wojska Polskiego. We wnętrzu osiedla zaplanowano dwie równoległe ulice: Krasickiego i Siemiradzkiego. Wpisany do rejestru gmach znajduje się właśnie przy tej ostatniej ulicy.

Autorem projektu był architekt Heinrich Hölling ze Szczecina. Obiekt powstał jako dom dla emerytowanych nauczycielek. Nosił on nazwę: Feierabend – HausfürLehrerinnen der ProvinzPommern. Po roku 1945 obiekt został zaadaptowany na budynek mieszkalny, wielorodzinny.

ZOBACZ TEŻ:

"Z elementów pierwotnego wyposażenia trwale związanych z bryłą budynku jako jego elementy składowe zachowały się: drewniana konstrukcja więźby dachowej, drewniane stropy – belkowe, sklepienie krzyżowe na poziomie parteru w sieni, stropy typy Kleina w pomieszczeniu piwnicy, klatka schodowa z drewnianymi schodami i balustradą z tłoczonych tralek, przeszklone nadświetle z dekoracją witrażową, dekoracyjna posadzka z wielokolorowych płytek w wiatrołapie, stolarka okienna drewniana (częściowo zachowana), drzwi w głównym wejściu, zewnętrze, drewniane dwuskrzydłowe, ramowo - płycinowe z dekoracyjnie opracowaną listwą przymykową oraz dekoracyjnie opracowanym nadświetlem, kuta dekoracyjna balustrada bocznych schodów zewnętrznych w elewacji północno - zachodniej, kute, metalowe, dekoracyjnie opracowane z motywami roślinnymi kraty otworów okiennych na poziomie piwnic, drewniane elementy budynku jak balkony, drewniane, snycersko opracowane elementy więźby dachowej, drewniane elementy ścianek ryglowych kolankowych, dekoracyjne rzygacze, secesyjny detal architektoniczny elewacji" - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Na uwagę zasługuje także otoczenie budynku, to historyczna parcela.

- Od frontu działki zlokalizowane metalowe, kute, dekoracyjnie opracowane ogrodzenie na podmurówce z furtką akcentowaną dwoma słupkami i wjazdem w północno- wschodnim narożniku. W północno – zachodniej części działki zlokalizowany starodrzew z gatunku buk pospolity (Fagussylvatica L.) i dąb(QuercusL.) - czytamy w komunikacie WUOZ.

CZYTAJ TEŻ:

Wszystkie zabytki Szczecina w jednym miejscu. Niezwykły proj...

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe zabytki w Szczecinie. Gdzie są, jak je odszukać? Zobacz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto