Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok ku budowie Morskiego Centrum Nauki. Wmurowali kamień węgielny [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Kamień węgielny wkopał m.in. nasz redakcyjny kolega - Marek Rudnicki
Kamień węgielny wkopał m.in. nasz redakcyjny kolega - Marek Rudnicki
Akt erekcyjny podpisany, a tuba z dokumentami zamurowana. Budynek Morskiego Centrum Nauki im. prof. Stelmacha w Szczecinie ma być gotowy za 20 miesięcy. Wykonawcą jest firma Erbud.

Dyrektor MCN, Witold Jabłoński, witając gości przypomniał ideę powstania instytucji, powołanej przez radnych Sejmiku 12 września 2017 r., która jest finansowana z budżetu województwa i środków europejskich.

Centrum odwołuje się do dziedzictwa i działalności profesora Uniwersytetu Szczecińskiego Jerzego Stelmacha, wybitnego astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki, dziekana Wydziału Matematyczno - Fizycznego, dyrektora Instytutu Fizyki, laureata nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego, pomysłodawcy pierwszego Centrum Nauki w Polsce.

Jego marzeniem było powstanie multimedialnej placówki naukowo edukacyjnej poświęconej m.in. żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku.

- Wmurowany zostaje akt erekcyjny Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie na wieczną rzeczy pamiątkę - takie słowa znalazły się w akcie erekcyjnym. - Pamięć ludzka tak szybko przemija, przeto słusznym jest zwyczaj, iż ważniejsze zdarzenia utrwalamy na piśmie. W ten sposób przekazujemy ich wspomnienia przyszłym pokoleniom. Tą myślą powodowani spisaliśmy niniejszy dokument ku wiecznej pamięci potomnych, jako świadectwo uroczystego położenia kamienia węgielnego pod budowę Morskiego Centrum Nauki.

W tubie, prócz jednego z siedmiu oryginałów aktu erekcyjnego, znalazły się również egzemplarz "Głosu Szczecińskiego" i książka dr. Haliny Stelmach "Wspomnienie o moim mężu".

- Dziś, z tego miejsca, mówimy miastu: Dziś już ruszyliśmy - mówił z dumą marszałek Olgierd Geblewicz przypominając, że idea budowy centrum, początkowo jako Muzeum zrodziła się już bardzo dawno temu.

Mówił też o roli Morskiego Centrum Nauki jako samorządowej instytucji kultury dla obecnych i przyszłych pokoleń szczecinian.

- Miałem okazję wmurowywać kamień węgielny pod budowę m.in. Filharmonii Szczecińskiej, dziś kolejny pod budowę instytucji kultury Morskiego Centrum Nauki. Dziękuję miastu gminie Szczecin za to, że oddało ten teren pod budowę MCN, inwestycji która przyczyni się do krzewienia wiedzy o morskości Szczecina.

CZYTAJ TAKŻE:

- To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w naszym mieście - mówił wiceprezydent Krzysztof Soska, dodając, że jest to "jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji" Szczecina i zaznaczał, że Łasztownia odżywa, a niedaleko, po drugiej stronie estakady, wybudowany też zostanie Teatr Współczesny.

Prezes Erbudu, Józef Zubelewicz przyznał, że firma ma duże doświadczenie w prowadzeniu wielu budów, ale takiej jak MCN, zlokalizowanej tuż przy Odrze, jeszcze nie wykonywała.

- Tego rodzaju projekt jest czymś dla nas innym, wyjątkowym - mówił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ta bliskość rzeki, o której wspomniał, wymagała będzie budowy specjalnych grodzi, a grunt wbicia 500 pali o długości od 12 do 14 m.

Zwrócił też uwagę na przyszłe planetarium o kształcie kuli o średnicy 13 m, które znajdzie się w MCN, które też wykonane zostanie z żelbetu.

- Jestem przekonany, że za 20 miesięcy inwestycja będzie gotowa - stwierdził.

Po wykonaniu budynku zostanie on wyposażony w 200 różnych tematycznie eksponatów stałych. Zostaną wystawione na 3 tys. m kw. oraz na dodatkowych 700 m kw. - zmieniające się tematycznie wystawy czasowe.

Centrum opowiadać będzie o szeroko pojętym morzu, zarówno o zjawiskach fizycznych, jak i dziełach rąk ludzkich związanych z morzem.

Podpisy na akcie erekcyjnym złożyli: marszałek województwa, Olgierd Geblewicz, wiceprezydent miasta Krzysztof Soska, dr Halina Stelmach (żona prof. Jerzego Stelmacha) i dyrektor MCN, Witold Jabłoński.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Piotr Kossobudzki: - Wśród eksponatów symulatory sztormu i nawigacji. Będzie można też przekonać się osobiście, jak trudno żegluje się pod wiatr

Jedno z najlepszych muzeów morskich w Europie powstanie w Sz...

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto