Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna zmiana w zasadach odwiedzin w szpitalach! Jak to wygląda w szczecińskich placówkach?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Czy można odwiedzić chorego w szczecińskim szpitalu?
Czy można odwiedzić chorego w szczecińskim szpitalu? archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Pandemia koronawirusa szczególnie doświadcza chorych i ich bliskich. W szpitalach z powodu epidemii wiele zabiegów planowych zostało odwołanych lub przesuniętych w czasie. A wizyty w placówkach medycznych są albo całkiem niemożliwe, albo bardzo utrudnione. Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało ostatnio nieco złagodzone rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach.

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny tzw. rekomendacja w sprawie odwiedzin w szpitalach łagodzi nieco obowiązujące zakazy. Dokument określił zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19. Jeżeli tak (lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2), wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin. Oczywiście, we wszystkich przypadkach wizyty u chorych mogą się odbywać przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego jest więcej niż konieczne.

To jednak tylko rekomendacje. Ostateczne decyzje związane z wprowadzeniem albo zniesieniem ograniczeń dotyczących odwiedzin pacjentów, podejmują dyrektorzy placówek.

Jakie zasady odwiedzin panują w szczecińskich szpitalach?

  • SPWSZ przy ul. Arkońskiej

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w zakresie zakażeń SARS-COV-2 rekomendowana jest tu możliwość odwiedzin.
Osoba odwiedzająca musi jednak przedstawić personelowi szpitala certyfikat potwierdzający szczepienie (gdy upłynęło 14 dni od pełnego szczepienia) lub negatywny wynik badania PCR lub Testu Antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 – badanie musi być ważne do 72 godzin od daty jego wykonania. Odwiedzić chorego może też ozdrowieniec, który okaże dokument potwierdzając przebycie COVID-19.

Pozostałe zasady: Odwiedziny odbywają się w wyznaczonych godzinach. Jednego pacjenta może odwiedzać tylko jedna osoba - w szczególnych sytuacjach – np. gdy pacjent jest w stanie terminalnym - dopuszcza się odwiedziny kilku osób w celu pożegnania się z bliskim. Odwiedzający ma obowiązek zdezynfekowania rąk a przez cały czas trwania wizyty musi mieć zasłonięte usta i nos.
Chory z infekcją dróg oddechowych, z kaszlem i gorączką - nie może wchodzić na teren szpitala. W oddziałach zakaźnych utrzymany jest całkowity zakaz odwiedzin.

ZOBACZ TEŻ:

  • SPSK nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej

Od czerwca obowiązują tu ściśle określone zasady odwiedzin i na razie nie zostaną zmienione. Osoba odwiedzająca może przyjść do chorego, gdy upłynęły dwa tygodnie od pełnego zaszczepienia (dot. preparatów 2-dawkowych i 1-dawkowego) - bliski musi przedstawić personelowi medycznemu certyfikat potwierdzający szczepienie lub negatywny wynik badania RT – PCR w kierunku koronawirusa - badanie ważne do 72 godz. od daty jego wykonania. Ozdrowieniec może przyjść do 180 dni od daty uzyskania pozytywnego testu w kierunku SARS-CoV-2. Musi to potwierdzić aktualnym dokumentem.

W Klinikach o profilu dziecięcym z pacjentem może przebywać jeden rodzic/opiekun – obowiązują go takie same zasady jak pozostałych pacjentów przyjmowanych do szpitala (osoba zaszczepiona musi przedstawić paszport szczepień). W sytuacji kiedy rodzic nie może przebywać na oddziale w godzinach nocnych, możliwe jest jego zakwaterowanie w hotelu usytuowanym w Klinice Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej.

U pacjentów w stanie zagrożenia życia, dopuszcza się odwiedzanie przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, bez negatywnego wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, które nie przebyły zakażenia wirusem SARS-CoV-2, po wcześniejszym omówieniu zasad z kierującym Kliniką lub z Lekarzem Dyżurnym. Przy czym odwiedzających obowiązuje wzmożony reżim sanitarny. Muszą też podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko i dane kontaktowe, datę wizyty oraz imię i nazwisko odwiedzanego pacjenta).

Chorego może odwiedzać tylko osoba zdrowa - po przeprowadzeniu dezynfekcji rąk po wejściu do szpitala, przed i po kontakcie z osobą odwiedzaną i przed wyjściem ze szpitala. Osoba odwiedzająca kontaktując się z chorym lub członkiem personelu ma zasłaniać usta i nos. Powinna też zachować dystans 1,5 m między nimi. Co ważne odwiedzający nie może chodzić swobodnie po szpitalu - powinien ograniczyć przemieszczanie się do miejsca wizyty. Jeśli jest to możliwe, pacjent przebywający w sali wieloosobowej, powinien się kontaktować z bliskim poza swoją salą.

  • Szpital "Zdroje"

W tym samym czasie pacjentów może odwiedzać tylko jedna zdrowa osoba, która albo przeszła pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19, albo przebyła zakażenie wirusem SARS-CoV-2, albo też posiada negatywny wynik testu w tym kierunku. Co ważne - jedynym uznawanym potwierdzeniem zaszczepienia lub przechorowania koronawirusa jest Unijny Certyfikat COVID-19, który należy okazać w formie elektronicznej lub papierowej personelowi oddziału. W przypadku osób zaszczepionych odwiedziny są możliwe co najmniej 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki. Wyjątek stanowi jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson, w przypadku której już przyjęcie pojedynczej dawki oznacza, że osoba jest w pełni zaszczepiona i może odwiedzić bliską osobę.

Osoby niezaszczepione, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu przechorowania COVID-19 w przypadku chęci skorzystania z uprawnień do odwiedzin pacjenta muszą we własnym zakresie wykonać badanie w kierunku SARS-CoV-2 i przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Takie badanie musi być wykonane nie wcześniej niż 48 godz. przed wejściem na oddział, a jednocześnie musi zostać przeprowadzone w odpowiednim laboratorium uznawanym przez Ministerstwo Zdrowia. Wszystkie te zasady dotyczą też osób uczestniczących w porodach rodzinnych.

Konkretne godziny odwiedzin na poszczególnych oddziałach ustalane są przez ordynatorów, dlatego też wybierając się do bliskiej osoby należy wcześniej się upewnić, w jakim przedziale czasowym jest to możliwe. Podczas odwiedzin obowiązuje stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos.

Podkreślmy. Wszystkie te ograniczenia są wprowadzone z powodu pandemii. Ministerstwo Zdrowia podało w piątek (8.10) , że odnotowało 1895 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 31 osób z COVID-19.

Największą liczbę infekcji wykryto w województwie mazowieckim (396). I dalej:

  • w województwie lubelskim (368),
  • podlaskim (192),
  • zachodniopomorskim (115),
  • śląskim (103),
  • małopolskim (99),
  • łódzkim (92),
  • pomorskim (87),
  • dolnośląskim (85),
  • kujawsko-pomorskim (77),
  • podkarpackim (72),
  • wielkopolskim (67),
  • warmińsko-mazurskim (53),
  • świętokrzyskim (28),
  • lubuskim (26)
  • i opolskim (16)

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto