Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejki mniejsze, ale czekać trzeba długo

Redakcja MM
Redakcja MM
Zmniejszają się kolejki do specjalistów. Jednak na fachową pomoc ...
Zmniejszają się kolejki do specjalistów. Jednak na fachową pomoc ... Redakcja MM
Zmniejszają się kolejki do specjalistów. Jednak na fachową pomoc niektórzy wciąż czekają miesiącami.

- Jestem załamana – mówi Grażyna Dobecka ze szczecińskiej Żelechowej. – Próbowałam zarejestrować się do tarczycowej poradni endokrynologicznej w szpitalu przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Usłyszałam, że w tej chwili trwa tam rejestracja na marzec 2013 roku. Tyle czekania, by dostać się do specjalisty? To chore. Powinnam się cieszyć, że mój przypadek jest stabilny, ale w tej sytuacji wolałabym, by mi się pogorszyło. Wtedy przyjęto by mnie w trybie pilnym i wreszcie zaczęto leczenie.

Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia? Zapewnia, że sytuacja z kolejkami poprawia się. To wszystko dzięki wprowadzonym w lutym weryfikacjom kolejek medycznych.

NFZ mając od szpitali i przychodni dane tylko tych pacjentów, którzy faktycznie czekają na świadczenie, może sprawdzić, którzy z nich zapisali się do więcej niż jednej placówki. Jeśli numer PESEL się powtarza, taki pacjent musi zdecydować się tylko na jedno miejsce, z pozostałych jest skreślany. W ten sposób likwidowany jest sztuczny tłok w kolejkach po pomoc.

Po endoprotezach, zaćmie i angioplastyce, peselowe kolejki wprowadzane są do kolejnych świadczeń udzielanych łącznie w 38 poradniach i oddziałach szpitalnych w regionie oraz do kilku procedur, programów lekowych oraz badań diagnostycznych. Pierwsze efekty porządkowania danych są obiecujące.

– Do jednej z poradni endokrynologicznych w marcu wykazywano 9 tys. 259 oczekujących pacjentów i średni czas oczekiwania 265 dni, natomiast w kwietniu tych pacjentów było już tylko nieco ponad 2 tys., a czas oczekiwania zmniejszył się do 103 dni – argumentuje Małgorzata Koszur z oddziału NFZ w Szczecinie. – W jednej z poradni onkologicznych w styczniu było 583 pacjentów i 62 dni oczekiwania, a w kwietniu pacjenci przyjmowani byli na bieżąco. W innej poradni – kardiologicznej – w lutym wykazywano 1805 pierwszorazowych pacjentów, a w marcu – 724. Czas oczekiwania wynosił w lutym 1440 dni, a w marcu po pierwszej, wstępnej weryfikacji już tylko 211 dni. Za kwiecień świadczeniodawca nie przekazał jeszcze danych, ale stale porządkuje kolejkę, usuwając z niej numery PESEL pacjentów, którzy już zostali przyjęci – w tej poradni albo u innego świadczeniodawcy.

Nie wszyscy pacjenci mają jednak powody do radości. Dlaczego? Na przykład na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego w 109 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie wciąż czeka się średnio 924 dni.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto