Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety badają się częściej, ale wciąż za rzadko

Redakcja
Według najnowszych danych w zeszłym roku na badania mammograficzne cytologiczne zgłosiło się blisko o połowę więcej kobiet niż w 2006 roku.

To jednak wciąż jedynie czterdzieści procent kobiet, które takim badaniem powinny poddawać się regularnie. 

Profilaktyczne badania mammograficzne, pozwalające wykryć wczesne zmiany nowotworowe, adresowane są do kobiet w wieku 50-69 lat - czyli do grupy najbardziej zagrożonej rakiem piersi. Kobiet w tym wieku jest w naszym województwie około 210 tys. Każda z nich powinna się zbadać profilaktycznie raz na dwa lata.

Wziąwszy pod uwagę łączną liczbę badań, z programu profilaktyki raka piersi w ciągu dwóch lat skorzystało około 79 tysięcy uprawnionych kobiet, czyli ok. 38% populacji. To niezły wynik, choć - z powodu zagrożenia rakiem piersi, bardzo poważnych skutków tej choroby, a także wysokich kosztów leczenia późno wykrytych zmian - ciągle niewystarczający.

Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy Profilaktyczne badania cytologiczne, pozwalające zapobiec lub wcześnie wykryć raka szyjki macicy, adresowane są do kobiet w wieku 25-59 lat - czyli grupy najbardziej narażonej na zmiany nowotworowe.

Kobiet w tym wieku jest w naszym województwie około 420 tys. Każda z nich powinna się zbadać profilaktycznie raz na trzy lata. Część bada się prywatnie - trudno określić ich liczbę, ponieważ w udostępnionym przez NFZ Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki, ta grupa nie jest ujęta. Można założyć, że stanowi on ok. 10% populacji.

W porównaniu do innych województw to dobry wynik, ale z uwagi na śmiertelne zagrożenie późno wykrytym rakiem szyjki macicy - to zatrważająco mało. Istotny wpływ na zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne w 2007 roku miały zaproszenia imienne wysyłane pocztą.

W naszym województwie zaproszenia na mammografię otrzymało 123 tysiące kobiet - skorzystało z nich 24 tysiące pań czyli prawie połowa wszystkich, które przyszły na badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto