MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset uchodźców zamieszka tuż za niemiecką granicą. Syryjczycy 50 km od Szczecina

mp
Nie wiadomo, dokładnie czy uchodźcy trafią do naszego regionu. W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć 2 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytreii. Przyjęcie zaczną się dopiero po nowym roku.
Nie wiadomo, dokładnie czy uchodźcy trafią do naszego regionu. W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć 2 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytreii. Przyjęcie zaczną się dopiero po nowym roku. APPHOTO/Visar Kryeziu
Kilkaset uchodźców prawdopodobnie z Syrii i Erytreii może zamieszkać w przygranicznym Schwedt. Polska Straż Graniczna nie ma informacji o wzmożonym ruchu uchodźców przez naszą granicę.

- Do nas w tej sprawie nikt się nie zgłaszał, bo sprawami uchodźców zajmuje się urząd ds. uchodźców. Urzędy wojewódzkie zajmują się emigrantami. To są dwie różne kategorie - mówi Agnieszka Muchla z urzędu wojewódzkiego w Szczecinie.

Nie wiadomo, dokładnie czy uchodźcy trafią do naszego regionu. W ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć 2 tysięcy uchodźców z Syrii i Erytreii. Przyjęcie zaczną się dopiero po nowym roku.

- Wcześniej do obozów znajdujących się w Libanie, przyjedzie polska misja, która będzie odpowiadała za organizację przesiedleń. Natomiast oficerowie łącznikowi zorganizują pomoc uchodźcom przebywającym na terenie Włoch i Grecji, objętych programem relokacji do Polski - informuje w najnowszym komunikacie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Oto najważniejsze ustalenia:

- Nie sprowadzimy do Polski jednocześnie i w tym samym momencie 2 tys. uchodźców. Osoby te będą przyjmowane sukcesywnie i etapami - pierwsze osoby przyjadą do Polski w 2016 r., ostatnich uchodźców z Syrii i Bliskiego Wschodu planuje się przyjąć w 2017 r.

- Uchodźcy będą przyjeżdżać stopniowo w małych grupach, liczących od 100 do 200 osób tak, aby ułatwić tym osobom proces adaptacji do nowych warunków i asymilacji z polskim społeczeństwem

- O przyjęciu do Polski zdecyduje kilka czynników, m.in. względy bezpieczeństwa

- Kraj udzielający ochrony ma prawo wskazać osoby potrzebujące w pierwszej kolejności pomocy, np. kobiety z dziećmi, czy dzieci pozostające bez opieki.

- Bezpieczeństwo państwa i obywateli Polski jest najważniejsze - dlatego osoby składające wnioski o azyl będą sprawdzane pod tym względem; w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, osoby te nie zostaną wpuszczone na teren Polski.

- Dla MSW kluczową kwestią jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Z tego też względu prowadzona będzie ścisła współpraca zarówno ze służbami, jak i innymi krajami, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu przedsięwzięć.

Jaka pomoc zostanie udzielona uchodźcom, którzy przyjadą do Polski?

Uchodźcy, którzy uzyskają ochronę w naszym kraju, trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców;
W tym momencie w całym kraju jest 12 ośrodków UdSC;
Po przyjeździe do Polski uchodźcy zostaną objęci programami reintegracyjnymi w ośrodkach UdSC, a po zakończeniu procedury programem integracyjnym;
Osoby te zostaną objęte opieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, nauką języka polskiego, a także szkoleniami zawodowymi; najmłodsi i młodzież zostanie objęta obowiązkiem szkolnym;
Po uzyskaniu statusu uchodźcy, cudzoziemcy będą mogli złożyć wniosek, o trwający rok, tzw. indywidualny program integracyjny - realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie, który nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej;
Na każdym etapie działań przygotowawczych, jak i podczas integracji (nauka języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, obowiązek szkolny, adaptacja) chcielibyśmy zaprosić do współpracy organizacje pozarządowe;
Mamy doświadczenie w udzielaniu pomocy uchodźcom, a ostatnio także Polakom ewakuowanym w ubiegłym roku z Donbasu na Ukrainie; to doświadczenie posłuży na etapie logistycznym, proceduralnym i adaptacyjnym w zapewnieniu pomocy uchodźcom z Syrii i Erytrei, którzy wystąpią o ochronę międzynarodową w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński