Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście zniszczonych budynków w Szczecinie. Sztuka czy bohomazy? Sprawcy dalej nie są uchwytni

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Uliczni wandale mogą zacierać ręce. Statystyki wyłapywania ich za niszczenie elewacji szczecińskich kamienic zatrważają. Rzadko kiedy udaje się kogoś zatrzymać.

Od 2019 roku wandale zniszczyli dziesiątki elewacji kamienic, budynków szkół, ekranów akustycznych przy użyciu spreyów. Zdecydowana większość spraw została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy. Tak było m.in. gdy zniszczono ściany budynków na ulicy:

  • Kołłątaja 14,
  • Rajskiego 35,
  • Plac Grunwaldzki 34,
  • Kapitańska 7,
  • Niedziałkowskiego,
  • Jana Kazimierza 13 czy
  • Słowackiego 17.

- Organy ścigania prowadzące postępowanie karne na podstawie zebranego materiału dowodowego z miejskiego monitoringu lub wyniku zeznań mieszkańców, otrzymują od zarządcy analizę kosztów dewastacji umożliwiające określenie kwalifikacji czynu, co jest z kolei jednym z podstawowych wymogów pozwalających na ukaranie sprawcy wandalizm. Jednak zdecydowana większość zgłaszanych policji, na przykład przez ZBiLK, aktów wandalizmu zostaje umorzona z uwagi na niewykrycie sprawców. Ukaraniem kończą się ewentualnie sprawy, w których sprawcy złapani są na gorącym uczynku, a ZBiLK poinformowany o zderzeniu jako poszkodowany, ma możliwość złożenia wniosku o ściganie o ukaranie - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Na kilkadziesiąt spraw, tylko kilka zakończyło się ustaleniem sprawców, a nawet aktami oskarżenia. Najbardziej znana sprawa, to chuligańskie wymalowanie Dźwigozaurów na Łasztowni we wrześniu 2019 r. Sprawcę zatrzymano, a prokuratura sporządziła akt oskarżenia. Udało się też zatrzymać sprawców zniszczenia elewacji przedszkola nr 33 przy ul. Ściegiennego 65. Aktem oskarżenia zakończono też sprawę zniszczenia elewacji przy ul. Mazurskiej 12 B. W kilku innych sprawach postępowania trwają (Wąska 13, Parkowa 46, Morwowa, Emilii Platter 20). Niedawno zdewastowano panele akustyczne na węźle Łękno.

ZBiLK próbując ratować sytuację w celu szybkiego usuwania aktów wandalizmu, rozważa zastosowanie gładkiej zaprawy tynkowej z zawartością środka umożliwiającego zmycie farby.

Ale radni są sceptyczni. Zwracają uwagę, że liczba aktów wandalizmu rośnie, mimo wielomilionowych inwestycji w kolejne kamery monitoringu.

- Trudno znaleźć ulicę w centrum i śródmieściu naszego miasta, która nie zostałaby naznaczona przez wandali. Skala zarówno liczby nowych bohomazów jak i ich rozmiarów jest porażająca! Mieszkańcy regularnie zwracają uwagę na plagę zniszczeń dokonywanych przez tych pseudo graficiarzy i jednocześnie poddają pod wątpliwość jakiekolwiek skuteczne działania ze strony władz miasta, aby położyć kres dla tego procederu. Jedynie bezwzględne i konsekwentne zgłaszanie każdego takiego wykroczenia i podjęcie skoordynowanych działań w celu zatrzymania sprawców, może doprowadzić do zakończenia dewastacji elewacji w naszym mieście. Ponoszone są kolejne inwestycje na monitoring, ale nie widać aby przekładało się to na zmniejszenie aktywności czy wykrywalności wandali. Przypomnę, że w roku 2020 wydano prawie 17 mln na zamontowanie około 500 nowych kamer. Czy tak wyglądają efekty tej inwestycji? Więcej pożytku przyniosłoby przekazanie tej kwoty na zwiększenie zatrudnienia w straży miejskiej - uważa radny Przemysław Słowik.

Od kilku lat straż miejska współdziała z policją w ramach Centrum Systemu Monitoringu Wizyjnego przy komendzie wojewódzkiej policji.

- Zdarzenia ujawnione na skutek obserwacji monitoringu miejskiego są przez nich nich bezzwłocznie przekazywane do nadzorującego pracę zespołu oficera policji - odpowiada Anna Szotkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto