Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanał Policki. Tor wodny ze Świnoujścia do Szczecina nie został zasypany

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Kanał Policki - w tle statki na głównym szlaku żeglownym
Kanał Policki - w tle statki na głównym szlaku żeglownym Rysnal/Creative Commons
Awaria w trakcie prac przy pogłębianiu portu w Policach nie wpłynęła negatywnie na tor wodny prowadzący przez Kanał Policki.

Do awarii rurociągu doszło w grudniu ubiegłego roku. Hałda urobku z dna polickiego portu zsunęła się do Łarpi, czyli bocznej odnogi Odry, blokując swobodny przepływ. W efekcie rzeka stanęła. Była obawa, że mogło dojść do zamulenia toru wodnego Świnoujscie - Szczecin.

ZOBACZ TEŻ:

- Wykonane przez Urząd Morski w Szczecinie sondaże nie wykazały wypłyceń na obrotnicy i torze wodnym na Kanale Polickim - mówi Wojciech Zdanowicz, dyrektor UMS. - Awaria powodująca spłycenie rzeki Łarpi nie jest związana z projektem Urzędu Morskiego, a przedsięwzięciem prowadzonym przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. w ramach projektu Polimery Police.

Do awarii przyznał się wykonawca prac w ramach projektu "Polimery Police", czyli koreańska spółka Hyundai Engineering Company. Przywrócenie Łarpi do jej stanu sprzed grudnia 2020 roku ma być zakończone do końca bieżącego kwartału. Takie zobowiązania padły podczas spotkania Stowarzyszenia Ekologicznego „Łarpia”, przedstawicieli Hyundai Engineering oraz Grupy Azoty Polyolefins.

ZOBACZ TEŻ:

- Podczas spotkania, przedstawiciele stowarzyszenia zostali poinformowani o zakończeniu w terminie przez Hyundai Engineering prac związanych z odbudową dróg technicznych, jak również, o istotnym postępie naprawy uszkodzonego wał. Przy obu pracach wykonawca zastosował dodatkowe rozwiązania, w jeszcze większym stopniu minimalizujące ryzyko wystąpienia ponownych awarii w przyszłości - informuje Artur Echaust z Hyundai Engineering Co.,Ltd. Oddział w Polsce. - W trakcie spotkania przedstawiciele stron zapoznali się również ze wstępnym harmonogramem zakładającym, że w najbliższych tygodniach zostaną zakończone prace ziemne, co umożliwi rozpoczęcie pogłębienia i usunięcia refulatu 22 lutego 2021 roku. Po zakończeniu prac przywrócona zostanie pływność rzeki, która umożliwi bezpieczne poruszanie się wodnych służb ratowniczych.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto