Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienice Szczecina: Właściciel fabryki Stoewer ma swoją tablicę [zdjęcia]

Redakcja MM
Redakcja MM
W piątek na kamienicy przy ulicy Wielkopolskiej odsłonięto ...
W piątek na kamienicy przy ulicy Wielkopolskiej odsłonięto ... Sebastian Wołosz
W piątek na kamienicy przy ulicy Wielkopolskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Emila Stoewera, właściciela słynnej firmy motoryzacyjnej. W uroczystości wzięła udział krewna przemysłowca.

Marek Jaszczyński
[email protected]
W budynku przy ulicy Wielkopolskiej 32, w latach 1907-1917 mieszkał Emil Stoewer. To on wraz z bratem Bernhardem byli właścicielami Stoewer-werke A. G. vorm. Gebrüder Stoewer Kraftfahrzeugfabrik.

Fabryka mieściła się przy alei Wojska Polskiego 186 (dawniej: Falkenwalderstrasse). Od 1899 r. nosiła nazwę Fabrik für Motorfahrzeuge Gebrüder Stoewer. Po wojnie mieściło się tu Polmo.

- To kolejna odsłona tablicy na elewacji kamienicy ze szlaku "Kamienice Szczecina:" - mówi Justyna Machnik, koordynator projektu "Kamienice Szczecina", przewodnik miejski. - Z tej okazji przybraliśmy kamienicę w maszynę do pisania, maszyny do szycia, był także rower, czyli to wszystko, co było produkowane w fabryce braci Stoewer.

Tablicę odsłoniła Jutta Barckmann z Hamburga, wnuczka Bernharda Stoewera Juniora, brata Emila. Dla pani Jutty nie była to pierwsza wizyta w naszym mieście. W ubiegłym roku uczestniczyła w 11. rajdzie zabytkowych pojazdów wokół Zalewu Szczecińskiego. Tak jak wówczas - i dziś przyjechała do nas swoim stoewerem R 150 w wersji cabrio.

- To kabriolet model 150, ma napęd na przednie koła, był produkowany w latach 1934-1935. Jego czterocylindrowy silnik o pojemności 1466 ccm pozwalał osiągnąć prędkość maksymalną 105 kilometrów na godzinę - mówi pani Jutta.

Gościem uroczystości był także Manfred Bauer, prowadzący w heskim Wald-Michelbach najsłynniejsze muzeum w Europie poświęcone szczecińskiej wytwórni braci Stoewer. Są tu samochody, rowery, a nawet maszyny do pisania oraz maszyny do szycia.

Historia fabryki w pigułce Bernhard wraz z bratem Emilem pod koniec XIX wieku produkował w zakładzie obrabiarki, rowery, maszyny do szycia i pisania. Stoewerowie podjęli decyzję o zainwestowaniu w niepopularne jeszcze automobile. Już w 1899 roku skonstruowano pierwsze samochody. Najpierw był to trójkołowiec, później czterokołowiec. Na przełomie wieków w szczecińskiej fabryce rozpoczęto seryjną produkcję samochodów. Pojazdy produkowane przez firmę Stoewer cechowały się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Pojawiły się tutaj samochody z napędem elektrycznym i jak i pierwsze w Niemczech pojazdy z przednim napędem. W 1945 roku fabryka uległa zniszczeniu; po odbudowie znajdowała się na jej miejscu Szczecińska Fabryka Motocykli, gdzie powstawał junak. Następnie w tym miejscu działała Fabryka Mechanizmów Samochodowych "Polmo".

Kamienice Szczecina:


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto