Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy ulicy Sławomira, czyli slumsy po szczecińsku. Pleśń i toalety na zimnej klatce [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Kamienica przy ulicy Sławomira jak z horroru!
Kamienica przy ulicy Sławomira jak z horroru! Sebastian Wołosz
- Ta kamienica to smutna rzeczywistość Szczecina - mówi jedna z miejskich radnych. - Mieszkańcy mają możliwość wzięcia sprawy w swoje ręce, bo pieniądze na inwestycje są - odpowiadają władze miasta.

Chodzi o kamienicę przy ulicy Sławomira 15. To jedna z tych zaniedbanych nieruchomości, gdzie mieszkańcy nie mają toalet i łazienek w mieszkaniach, a korzystają ze wspólnych na klatce schodowej. Ściany oficyny pokrywa pleśń. Podwórko jest koszmarnie zaniedbane. Nie udało się nawet dokończyć modernizacji strychu. Nie ma wiaty na śmietniki, które stoją zbyt blisko okien.

- Tak wygląda szczecińska rzeczywistość w 2021 roku, gdzie mieszkańcy nie mają toalet i łazienek w mieszkaniach, ale za to wspólną na półpiętrze. Fatalny jest stan klatki schodowej, w szczególności przy wejściu. Odpadający tynk, farba, zacieki - to tylko niektóre niedogodności, nie mówiąc o tych estetycznych. Ponadto niedokończona została adaptacja poddasza, zrobiono ok. 70 proc. i wykonawca zszedł z placu budowy. Brakuje też odpowiednio zrobionej elewacji. Jest to jedyna oficyna w tym sąsiedztwie bez ocieplenia, przez co ściany pokryte są grzybem, pleśnią. Wilgoć jest wszechobecna, a mieszkańcy dogrzewają się na swoje sposoby, ale na niewiele się to zdaje. To śmierć i poważne uszczerbki na zdrowiu dla ludzi, którzy mieszkają w takich warunkach. Tu nie chodzi o względy estetyczne, które są drugorzędne, ale o zapewnienie elementarnych podstaw do funkcjonowania - uważa radna miejska Agnieszka Kurzawa.

Podwórko, które w założeniu miało być estetycznymi miniogródkiem, radna nazywa kwintesencją szczecińskich slumsów.

- Ta kamienica nadaje się do generalnego remontu, ludzie nie mogą żyć w pleśni, grzybie i chłodzie. To poniżej wszelkich standardów socjalnych i społecznych - dodaje Kurzawa.

W budynku jest 17 mieszkań. Dziesięć z nich ma status lokali socjalnych. Mieszkańcy są zadłużeni z tytułu opłat czynszowych na 66 tys. zł. Według ekspertów stan budynku jest dostateczny, choć wymaga przeprowadzenia takich remontów jak remont klatki schodowej z wymianą okien w częściach wspólnych, termomodernizację, izolację budynku. Nie ma na to na razie pieniędzy. W większości mieszkań nadal są piece kaflowe.

Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina zwraca uwagę, że większość lokatorów nie jest zainteresowana udostępnianiem lokali, samodzielnym wykonywaniem łazienek i wprowadzeniem ekologicznych źródeł ogrzewania w ramach funkcjonującego w gminie Programu Małych Ulepszeń.

- Dofinansowanie jest na wykonanie samodzielnie przez najemców lub użytkowników modernizacji, w tym wykonanie toalety, łazienki lub łazienki z toaletą wraz z rozprowadzeniem instalacji i montażem urządzeń, gdy dotychczas w lokalu nie było takich ulepszeń. Dofinansowanie dotyczy również legalizacji samowolnie wykonanej łazienki, toalety, kuchni oraz instalacji centralnego ogrzewania - wyjaśnia.

Mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania na budowę łazienki do 90 proc. kosztów nie więcej niż 25 tys. zł.

- Wykonanie inwestycji budowy łazienki w ramach Programu Małych Ulepszeń nie powoduje wzrostu wymiaru czynszu - zachęca Szotkowska.

W Szczecinie są 3834 mieszkania, w których nie ma toalet. Jeśli mieszkańcy pozostawią to zadanie gminie, to problem zniknie za ponad dwadzieścia lat. Dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie z dofinansowania i zlecenie budowy fachowcowi.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto