Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie z okazji 75-lecia polskiego Szczecina

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Od piątku w Muzeum Narodowym będzie można oglądać wystawę „Archeomoderna”, która powstała z okazji 75-lecia polskiego Szczecina.

Wystawa jest pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki w sieci muzeów narodowych.

- Nasza instytucja jest równie wiekowa jak województwo zachodniopomorskie i od początku kształtowała tożsamość na tym terenie - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Przygotowywanie wystawy trwało dwa lata, a wszystko opóźniła pandemia i zamknięcie instytucji kulturalnych.

- Wystawa jest przeglądem zasobów artystycznych kolekcji naszego muzeum - mówi dr Szymon Piotr Kubiak, kurator wystawy. Jest namysłem nad polityką nabywania dzieł sztuki po 1945 roku pod kątem misji państwowotwórczej.

Na widzów czekają dzieła największych twórców nowoczesnych: Wojciecha Gersona, Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy i innych. Są to nazwiska znane w całej Polsce, ale są też tu dzieła artystów okresowo związanych ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim.

Po zakończeniu II wojny światowej obszar Polski przesunął się na zachód. W zamian za rozległe, głównie rolnicze połacie Kresów Wschodnich, państwo zyskało krainy położone wzdłuż Bałtyku, Odry i Nysy Łużyckiej – powierzchniowo mniejsze, lecz znacznie silniej zmodernizowane. Nowe tereny utożsamiono z dominium pierwszych Piastów, choć w istocie nie wszystkie wchodziły w jego skład.

Wykopaliska na terenie szczecińskiego zamku i podgrodzia oraz wielu innych stanowiskach w regionie zwróciły uwagę twórców na formalne cechy lokalnych „starożytności”, które stały się źródłem inspiracji i stworzeniem silnego nurtu archeologii w Szczecinie.

- Najlepiej na tej wystawie prezentowane są prace z II połowy lat 60. i I połowy lat 70. ubiegłego wieku - mówi Szymon Piotr Kubiak. - Są też dzieła z XIX i początku XX wieku.

Wernisaż wirtualny wystawy będzie 12 marca o godz. 19, natomiast od 13 marca wystawę można zwiedzać. Tym samym gmach główny Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego zostanie otwarty dla zwiedzających - od czwartku do niedzieli w godz. 12-18.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto