Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 40-lecia konkursu STK "Dzieje szczecińskich rodzin"

von sadow
von sadow
W Książnicy Pomorskiej w sali Szczecińskie Towarzystwo Kultury świętowało jubileusz 40-lecia konkursu „Dzieje Szczecińskich rodzin”. Jest to najstarszy, trwający najdłużej konkurs tematyczny w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie.

Pierwsza edycja konkursu STK odbyła się w 1969 r, na który wpłynęły prace (pamiętniki i wspomnienia) pisane jeszcze odręcznie (rękopisy). W miarę upływu lat pojawiły się prace pisane na maszynie, udokumentowane zdjęciami i kopiami lub oryginałami dokumentów.

W ostatnich latach pojawiły się prace (pamiętniki, kroniki, monografie, rysy historyczne) opracowane już komputerowo, oprawione z bogatą ikonografią i setkami zdjęć.

Dyrektor Książnicy Pomorskiej przypomniał, że plon konkursu ponad 1000 prac zasilił zbiory Książnicy Szczecińskiej. Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Kultury (STK) Stanisław Krzywicki podziękował zebranym autorom prac, za długoletni udział w konkursie i podzielenie się z czytelnikami swoimi przeżyciami, nieraz unikatowymi dokumentami i zdjęciami.

Profesor Tadeusz Białecki, długoletni przewodniczący jury konkursu „Dzieje szczecińskich rodzin” opowiedział o historii konkursu, przypomniał że STK prowadzi też konkurs dla młodzieży „Moja ziemia”, na który też wpłynęło już prawie 800 prac. Dyrektor STK Urszula Rasłaniec poinformowała, że tylko 3 prace udało się wydać nakładem STK, 10 wydrukowano w Przeglądzie Pomorskim, a 74 prace opublikowali autorzy swoim nakładem (nakładem autorów).

Profesor Kozłowski powiedział, że konkurs trwa już właściwie dwa pokolenia, że początkowo był skierowany do autorów po 50-ce, którzy opisywali swoje wspomnienia wojenne, regiony i ich tradycje skąd pochodzili. Przypomniał, że w Szczecinie właściwie nie ma rdzennej ludności, że większość to ludność napływowa z różnych regionów kraju, która w drugim pokoleniu zasymilowała się i utworzyła nowe, własne tradycje. I chociaż pierwszych autorów już nie ma wśród nas, to jednak następne pokolenie podjęło ich trud i dalej powstają, coraz ciekawsze i lepiej opracowane prace.

Spotkanie zakończyło spotkanie przy cieście i kawie i na rozmowach pamiętnikarzy, którzy przez te wszystkie lata dobrze sie poznali i tworza jakby jedną pamiętnikarską rodzinę.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto