Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest pierwszy szczeciński woonerf. Powstał w ekspresowym tempie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
W Szczecinie powstał pierwszy w mieście woonerf. Na ulicy Łaziebnej od teraz priorytet mają piesi i rowerzyści, ruch aut uspokojono ustawionymi tam donicami.

Ulica Łaziebna łączy ulicę Staromłyńską z ulicą Tkacką. W ciągu dwóch godzin na jezdni łączącej ul. Tkacką w rejonem placu Orła Białego ustawiono donice, które wymuszają na kierujących auta jazdę "eską", a w rezultacie zredukowanie prędkości.

- Oto najszybciej zrealizowany woonerf na świecie, a jednocześnie pierwsze rozwiązanie tego typu w Szczecinie. Wprowadzenie w życie nowej organizacji ulicy Łaziebnej zajęło nam dwie godziny, gdyż tworzenie dobrej przestrzeni publicznej nie może i nie musi czekać na działania inwestycyjne - relacjonuje na Facebooku Paweł Jaworski, urbanista koordynujący przemiany w obrębie pl. Orła Białego.

Woonerf to holenderskie określenie ulicy w strefie zurbanizowanej, na której kładzie się nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i walory estetyczne (zapewnione m.in. dzięki zagospodarowanym terenom zielonym) przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.

Ulica Łaziebna została oznakowana jako "strefa zamieszkania", przesądza o tym znak D-40 ustawiony przy budynku szkoły muzycznej. W strefie zamieszkania pieszy może poruszać się po całej szerokości pasa drogowego, przechodzić przez jezdnię w dowolnym miejscu.

- Teraz każdy człowiek, który odwiedza Stare Miasto, będzie mógł bezpiecznie przejść pomiędzy ulicą Tkacką i Placem Orła Białego w Szczecinie właśnie tym zielonym ciągiem. Jeżeli wybierze tę trasę, będzie spacerował pomiędzy pięknymi budynkami historycznymi i roślinami. Ludzie poruszający się samochodami nie będą już tej osobie przeszkadzać, gdyż układ donic wymusi niższą prędkość przejazdu - dodaje Jaworski.

Jest to ulica jednokierunkowa, ale możliwy jest tu dwukierunkowy ruch rowerów. Podobna organizacja dotyczy rowerzystów także na Tkackej, Łaziebnej, Końskim Kieracie, a od lipca na Rycerskiej i Kuśnierskiej. Wszystkie te działania mają związek ze zmianami planowanymi w obrębie pl. Orła Białego.

Od wtorku likwidowana jest tam betonowa nawierzchnia dawnego parkingu przy pomniku Flory. Zastąpi ją zielony skwer z trotuarem pomiędzy ul. Grodzką a Końskim Kieratem. Efekty mają być widoczne za trzy tygodnie.

Po nowym roku podobne zmiany mogą zajść m.in. na ul. Staromłyńskiej. 22 września radni na Sesji Rady Miasta zajmą się uchwałą, którą pozwoli wyłączyć ulice Starego Miasta z kategorii dróg publicznych, wówczas miasto będzie miało podstawę do wprowadzania nowej organizacji ruchu.

CZYTAJ TEŻ:

Rozpoczęła się rozbiórka betonowej nawierzchni na placu Orła...

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany na pl. Orła Białego w Szczecinie. Na początek symboli...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto