Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzyki skazane na śmierć głodową. Protestują ekolodzy [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Protest ekologów przy ulicy Boguchwały 8 na Niebuszewie. Tu przeprowadzana jest termomodernizacja jednej z kamienic.

Ustawione jest rusztowanie z siatką, która uniemożliwia kontakt piskląt jerzyków z rodzicami. To powoduje, że są one odcięte od pożywienia, a w konsekwencji skazane na śmierć głodową.

Helena Freino ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina:

- Sprzeciwiamy się takiemu barbarzyńskiemu zabijaniu jerzyków. Nie mamy nic przeciwko takim inwestycjom, bo to trzeba robić, ale czynić tak, aby nie szkodzić ptakom. W tym budynku z lat 30. XX wieku jest bardzo dużo otworów, w których gniazda założyły jerzyki, ale inwestora to zupełnie nie obchodzi.

Dodaje, że od strony oficyny termomodernizacja została już zakończona.

- Nie wiemy na dziś, ile jerzyków zostało tam zabitych – mówi i stwierdza:

- Zarządca doskonale wiedział, co robi, ale wydawało mu się, że nikt się o tym nie dowie. Ornitolog, gdy dostrzegł, co tu się wyczynia, powiadomił od razu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która natychmiast powinna interweniować u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, aby wstrzymał inwestycję i nakazać zdjęcie siatek. Tego nie zrobiono zasłaniając się, że nie dotarły wszystkie dokumenty.

Zofia Brzozowska z Fundacji Ratujmy Ptaki:

- Jeden jerzyk dziennie zjada około 20 tys. owadów, a gdy wychowuje pisklęta, ta liczba podwaja się i potraja. Nasi miejscy bonzowie wolą jednak wydawać miliony na odkomarzanie, które nie wiele daje, niż dbać o ptaki, które są najbardziej efektownymi w niszczeniu komarów.

W tej sprawie interweniował też szef stowarzyszenia Nowy Szczecin, Igor Podeszwik wysyłając pismo do Aleksandry Stodulnej, p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie:

- Przed chwilą, za pomocą platformy ePUAP, w trybie art. 241 k.p.a., złożyłem wniosek do Regionalnego Dyrektora Środowiska o natychmiastowe wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji, o której mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie albo podjęcie działań zapobiegawczych lub naprawczych na podstawie art. 16 tej ustawy.

Zobacz także: Przepełnione schronisko dla zwierząt w Szczecinie. Psy i koty czekają na adopcję

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto