Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyny taki laser w Polsce jest w Szczecinie. Zabiegi znacznie szybsze

Anna Folkman
Anna Folkman
SPSK - 2
Zamiast czterech półgodzinnych cykli, dwie 8-minutowe wizyty na zabiegu. Pacjenci, którzy wymagają laseroterapii oka mogą być zadowoleni. Szczeciński szpital zyskał najwyższej klasy sprzęt, którym wykonuje się zabiegi w ramach NFZ szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Nowe urządzenie Pracowni Laserowej II Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 w Szczecinie to unikalne połączenie lasera oraz funduskamery - to jedno z podstawowych narzędzi okulistycznych, za pomocą którego wykonywane jest m.in. badanie dna oka bez użycia preparatów rozszerzających źrenice, a także badanie naczyń krwionośnych dna oka; umożliwia także cyfrową rejestrację bardzo dobrej jakości obrazu badania.

- Obecne w okulistyce trendy ograniczają destrukcyjny efekt interwencji laserowej. Celem jest subtelne i ukierunkowane leczenie tylko miejsc patologicznych przy użyciu urządzenia z nawigowaną wiązką laserową oraz ograniczenie uszkodzenia termicznego tkanki - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński, lekarz kierujący II Kliniką Okulistyki szpitala na Pomorzanach.

- Zabiegi z zastosowaniem systemu Navilas to nowa era leczenia i są już powszechną praktyką stosowaną na świecie. Laser służy do leczenia chorób siatkówki - dodaje prof. Lubiński - System Navilas może być wykorzystywany m.in. w terapii ocznych powikłań cukrzycowych, po zakrzepie naczyń żylnych siatkówki, także przy zmianach na obwodzie dna oka, jak np. zwyrodnienia, przedarcia, otwory, odwarstwienia i rozwarstwienia siatkówki.

- Dużą korzyścią nawigacji z aktywnym śledzeniem oka jest możliwość leczenia w pobliżu wrażliwych struktur jak np. cienkie naczynia na granicy strefy beznaczyniowej oraz ukierunkowane leczenie jednego miejsca małym ogniskiem wiązki laserowej - zauważa lek. med. Ewelina Lachowicz, specjalista chorób oczu, kierownik Pracowni Laserowej II w SPSK-2.

Zarówno podczas wizualizacji, jak i samego zabiegu wykorzystuje on cyfrową rejestrację obrazów.

Zobacz też: Rozbudowa szpitala na Pomorzanach. Będzie bardzo nowocześnie! To kolejny etap inwestycji

Możliwość wykonania laseroterapii w podczerwieni eliminuje też efekt olśnienia, który jest uciążliwy i niewskazany podczas badania - pacjent wówczas kręci się, mruga, zamyka oko. Bez efektu olśnienia osoba badana jest spokojniejsza i lepiej współpracuje z lekarzem podczas zabiegu laseroterapii. Stała kontrola ustawienia gałki ocznej powoduje, że zabieg laserowy na dnie oka, na siatkówce można wykonać bez używania tradycyjnych, nagałkowych soczewek kontaktowych, co zapewnia pacjentowi większy komfort - nie podaje się kropli znieczulających na powierzchnię oka, jest ono wówczas mniej podrażnione podczas zabiegu.

Całkowity czas poświęcony na zabieg, łącznie z jego zaplanowaniem wynosi teraz ok. 8 minut, przy dwukrotnym przyjściu na wizytę. Tymczasem dotychczas pacjent, u którego leczono laserowo np. choroby siatkówki w cukrzycy, zgłaszał się na cztery półgodzinne cykle. Dla pacjentów to większy komfort leczenia i mniejsze ryzyko powikłań.

Zastosowanie nawigowanej laseroterapii zmniejsza częstość ponownego leczenia i umożliwia ewentualną szybszą poprawę w porównaniu z konwencjonalnym laserem.

Cyfrowa dokumentacja zabiegu odbywa się automatycznie. Dzięki temu można porównywać stan przed i po zabiegu.

Pierwszym przeprowadzonym zabiegiem w II Klinice Okulistyki była terapia laserowa u pacjenta z okulistycznymi zmianami cukrzycowymi. Zabiegi z użyciem nowoczesnego systemu Navilas są przeprowadzane w klinice w ramach ubezpieczenia. Do tej pory wykonano ich ok. 30.

Grypa a przeziębienie - nie czekaj, sprawdź na co wskazują twoje objawy!

Zobacz wideo: Kulisy zdrowia: Dbaj o wzrok dziecka. Ograniczaj korzystanie z tabletów i telefonów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jedyny taki laser w Polsce jest w Szczecinie. Zabiegi znacznie szybsze - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto