Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden cel: „Być porządnym człowiekiem”

wieczorek.milosz
wieczorek.milosz
21 marca w budynku Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie odbył się panel dyskusyjny na temat „Możliwości przemiany moralno-duchowej więźniów w procesie resocjalizacji”. Przy jednym stole zasiedli eksperci od resocjalizacji i byli skazani.

W spotkaniu udział wzięli sędzia Jarosław Giecewicz – przewodniczący V Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Szczecinie, mjr Ryszard Chruściel – zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolskim, por. Robert Pacholski – wychowawca w Zakładzie Karnym w Goleniowie, Leszek Podolecki – prezes Fundacji „Instytut Św. Brata Alberta” w Świnoujściu, ks. kapelan mgr Robert Kos – kapelan Okręgowej Służby Więziennej oraz kapelan Aresztu Śledczego w Szczecinie, a także Łukasz Żebrowski – piłkarz Pogoni 04 Szczecin, przyjaciel Marcina Koziarskiego, byłego skazanego.

Przy stole zasiedli także byli więźniowie mający za sobą wieloletnie wyroki pozbawienia wolności Marcin Koziarski, Marcin Rusek i Wojciech Jakowiec.

- Atmosfera tego spotkania, słowa tam wypowiedziane wciąż prowokują do myślenia – mówi organizatorka panelu, mgr Teresa Lipko. – Wszystkim w pamięć zapadł Marcin Koziarski, skazany z 19-letnim stażem więziennym, od 3 dni na wolności.

Marcin ma za sobą trudne dzieciństwo, placówki opiekuńcze, zakład poprawczy i wreszcie zakład karny. To jak mówi, jego przeszłe życie. Teraz za cel postawił sobie „być porządnym człowiekiem”.

- Zrozumiał swoje błędy. Obudziło się w nim prawe sumienie, pojawiła skrucha i gotowość do odpokutowania swoich czynów – podkreśla mgr Teresa Lipko. Przy Marcinie siedzą żona Elżbieta i przyjaciel Łukasz.

Marcin wie, że gdyby nie pomoc pana Leszka Podolskiego w wielu przypadkach zastępującego ojca skazanym (od ponad 20 lat prowadzącym w zakładzie karnym spotkania terapeutyczne) i wychowawcy por. Roberta Pacholskiego jego życie mogłoby wyglądać teraz zupełnie inaczej.

Duży wkład w zrozumienie błędów przez Marcina mieli także ksiądz kapelan oraz przychylny sędzia penitencjarny. Studentów pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacyjnej Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP na zajęciach odwiedzał w trakcie przepustek i dzielił się swoim doświadczeniem, przeżyciami. Wszystkie te osoby miały udział w tym, że zrozumiał błędy i chce się zmienić.

- Jestem pewna, że to spotkanie przejdzie do historii. Przełomowy był moment, kiedy skazany na zakończenie spotkania podszedł do sędziego penitencjarnego i podając mu rękę podziękował przy wszystkich za decyzje mające wpływ na jego osobę – podsumowuje mgr Teresa Lipko.

W trakcie spotkania można było także obejrzeć prace, rzeźby i obrazy wykonane przez skazanych.

Miłosz Wieczorek


Konkurs "Żywe Miasto". Zostań dziennikarzem obywatelskim MM. Opublikuj artykuł, zgarnij honorarium!

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto