Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie są terminy na rehabilitację w Szczecinie? Kolejki są ogromne

Anna Folkman
Co roku pula pieniędzy z NFZ przeznaczona na rehabilitację wynosi tyle samo. Kwota ta nie zmienia się od wielu lat. Choć liczy się czas, chorzy na zabiegi czekają w kolejce miesiącami. Dziś zapisują się na 2017 rok.

- Za rehabilitację w oddziale dziennym otrzymaliśmy zwrot pieniędzy za wszystkie wykonane nadlimity, inaczej jest w przypadku rehabilitacji ambulatoryjnej. Nie otrzymaliśmy nic powyżej zaplanowanego kontraktu - mówi lek med. Grzegorz Kozanecki z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy - Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki. - Potrzeby w przypadku tej rehabilitacji są duże, a kontrakt nie jest wystarczający. Sytuacja z brakiem zwrotu pieniędzy za nadlimity powtarza się od lat. Kontrakt się nie zmienia a my nie chcemy odsyłać pacjentów z kwitkiem. Najczęściej z tej formy rehabilitacji korzystają starsze osoby ze schorzeniami układu ruchu, głównie kręgosłupa. Zajęcia przynoszą im ogromną ulgę. Dziś w ramach opieki ambulatoryjnej w zależności od rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych terminy są na początek bądź połowę 2017 roku.

Podobnie jest w innych placówkach.

- Ilość zatrudnionych specjalistów jest ściśle związana z niską wartością kontraktu zawartego przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, stąd ograniczona możliwość generowania nadlimitu. Niska wartość kontraktu bezpośrednio przekłada się na czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji. Termin na fizjoterapię ambulatoryjną to maj 2017, do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej - listopad 2016 roku - podaje Adrian Sikorski z ZCO. - Rehabilitacja onkologiczna nie jest niestety wydzielonym zakresem kontraktowanym przez NFZ, choć taka potrzeba istnieje i jest od lat postulowane przez środowisko onkologiczne.

Biorąc pod uwagę to, że około 15 do 30 proc. pacjentów z uwagi na odległe terminy nie zgłasza się na świadczenia, podmioty ustalając poziom wykonania rejestracji na dany rok, określają nie tą wysokość, która jest uzgodniona z NFZ, tylko taką, która bezpiecznie zapewni wypełnienie kontraktu. Planują to tak, by mieć ok. 10 proc. nadlimitów. Czasami wypełnią one tę lukę.

- Jeśli nie i są odnotowane jako nadwykonania, prosimy o rozliczenie tego przez NFZ, ale zdajemy sobie sprawę, że Fundusz nie musi płacić za te świadczenia - mówi Konrad Araszkiewicz z Centrum Rehabilitacji Terapia w Szczecinie. - Bywa, że w ramach współpracy możemy liczyć na kompensatę i tam, gdzie mamy niewykonany cały kontrakt, NFZ uzupełnia punkty ze świadczeń, które były w nadlimitach.

NFZ odpowiada

Anna Makuchowska z NFZ w Szczecinie mówi, że planie finansowym na 2016 rok na rehabilitację leczniczą przeznaczono takie same środki jak w latach ubiegłych (w 2015 r. poziom realizacji to 78 mln 612 mln zł).

Priorytetem w finansowaniu nadwykonań w rehabilitacji są świadczenia dla dzieci i młodzieży, które zostały sfinansowane w całości, zarówno w leczeniu stacjonarne, jak i ambulatoryjnym, oraz świadczenia w oddziałach: dla pacjentów po zawałach, udarach i ciężkich urazach (procedury kompleksowe: rehabilitacja ogólnoustrojowa, neurologiczna, kardiologiczna).

W pierwszej kolejności rozlicza się procedury ratujące życie i niepodlegające limitowaniu, świadczenia na oddziałach intensywnej terapii, kardiologiczne, porody i świadczenia dla noworodków, ze szczególną troską traktowane są świadczenia dla dzieci młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto