Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie są oczy, takie jest ciało

Marcin Niedziółka
Marcin Niedziółka
W tęczówce oka można odczytać choroby przeszłe i aktualnie trawiące organizm. Irydodiagnostyka zdobywa sobie coraz większe uznanie zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.

Od lat zajmuje się nią szczeciński internista, kardiolog i homeopata w jednej osobie – lek. med. Leszek Podzierski.

– Proszę powiedzieć, czym zajmuje się irydodiagnostyka?
–Według irydiologii –mówi dr Podzierski – wszystkie narządy ciała posiadają własne reprezentacje w tęczówce oka. Obserwując tęczówkę oka można zauważyć stan czynności całego organizmu i analizując nieprawidłowości pojawiające się w tęczówce, rozpoznać zmiany funkcjonalne i chorobowe we wszystkich narządach i układach ciała. Lekarz – irydolog określa indywidualną wrażliwość organizmu człowieka oraz konstytucję ludzką, a także predyspozycje do patologii tzw. słabości poszczególnych narządów ciała.

– W jaki sposób odbywa się irydodiagnostyka?
– Przy pomocy lampy szczelinowej lub lupy ogląda się tęczówkę oka. W niektórych krajach wykonuje się pacjentom w przychodniach fotografię tęczówki i następnie w powiększeniu się ją analizuje. Bardzo pomocnym jest komputer, który, mając zakodowany w pamięci obraz patologicznych zmian tęczówki charakterystyczny dla poszczególnych chorób, porównuje go z obrazem tęczówki danego pacjenta i wykazuje nieprawidłowości.

- Jakiego rodzaju zmiany w oku świadczą o chorobie?
– Jest ich bardzo dużo. Są dokładne mapy topograficzne tęczówki ukazujące, który jej rejon odpowiada poszczególnym narządom ciała i jakie zmiany patologiczne w jej obrębie sygnalizują o chorobie lub zagrożeniu chorobą. Warto wiedzieć, że pierwsza tego rodzaju mapa powstała już w starożytnym Egipcie i do dziś istnieje w bibliotece babilońskiej. Wykonał ją El Aks, kapłan faraona Tutenchamona. Ten sam egipski kapłan jest też autorem odbitki tęczówki oka faraona, robionych na specjalnych metalowych płytkach. Na tej podstawie możemy dziś stwierdzić, iż faraon cierpiał na wiele schorzeń.

– Domyślam się, iż irydologia nie zastępuje innych metod diagnostycznych...?
– Uzupełnia je. Może być pierwszą metodą diagnostyczną, która ukierunkowuje lekarza. Irydodiagnostyka ujawnia zmiany w narządach w chwili, gdy jeszcze nie ma zewnętrznych objawów choroby, gdy człowiek nie skarży się jeszcze na żadne dolegliwości.

– Jakie choroby można określić na podstawie badania tęczówki?
– Niestety, nie wszystkie. Najlepiej tego rodzaju badanie sprawdza się w diagnostyce chorób układu trawienia i chorób neurologicznych. W tęczówce można też zauważyć zmiany w sferze mózgu, świadczące owyczerpaniu, nadmiernym przemęczeniu, stany depresyjne, a nawet predyspozycje do samobójstwa. Można również rozpoznać chorobę wieńcową, stany przedzawałowe, choroby płucno–oskrzelowe oraz dużo powiedzieć o stanie zatrucia naszych organizmów.

– Pomimo tak zachęcających możliwości i perspektyw irydodiagnostyki dziwi zaliczanie irydologów do medycyny niekonwencjonalnej...
– Tak tylko jest w naszym kraju, bo np. w USA co czwarty lekarz posługuje się irydodiagnostyką. Podobnie jest w Niemczech, we Francji, w krajach dawnego Związku Radzieckiego, w Bułgarii i w innych krajach. Przyczyn tego stanu traktowania irydologii w Polsce jest kilka: hermetyzm wiedzy irydologicznej, brak rzeczywistej jej weryfikacji w naszym kraju w oparciu o badania kliniczne, brak upowszechnienia irydologii w szkoleniu medycznym. Niemałe też znaczenie, ale w ujemnym znaczeniu, ma nadużywanie irydodiagnostyki przez osoby niepowołane, które przedstawiają irydologię jako wiedzę magiczną, tajemną, co wzbudza uzasadnioną niechęć świata medycznego.

– Leczy pan swoich pacjentów też w sposób niekonwencjonalny – lekami homeopatycznymi. Co to jest homeopatia?
– Homeopatia polega na podawaniu chorym maleńkich dawek takich środków, które u ludzi zdrowych w większych dawkach/ wywołują objawy podobne do tych, jakie chcemy zwalczać. Na przykład jad żmii, ołów, arszenik... normalnie są truciznami, ale podane choremu w postaci rozcieńczonych roztworów lub w postaci sproszkowanej i zmieszanej z czystym cukrem mlekowym są skutecznym lekiem. Podstawą homeopatii jest zasada: podobne leczy się podobnym. Leki homeopatyczne są absolutnie nieszkodliwe dla zdrowia, bo naturalnie istnieją w przyrodzie. Uzupełniają leczenie farmakologiczne. Homeopata leczy prawie wszystkie choroby wewnętrzne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto