Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie pomysły w sprawie suszy mają szczecińscy radni?

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W związku z trudną sytuacją hydrologiczną w całym kraju, spowodowaną brakiem opadów w okresie wiosennym oraz zimowym część szczecińskich radnych proponuje rozwiązania, które mają zniwelować skutki suszy w naszym mieście.

Ponadto z inicjatywy stowarzyszenia Pogoń Plastik w trakcie wtorkowej sesji ma zostać przyjęty apel klimatyczny skierowany do władz kraju.

Brak śniegu zimą i brak opadów deszczu wiosną sprawia, że sytuacja hydrologiczna na terenie całego kraju jest coraz gorsza. Co prawda położenie geograficzne naszego województwa sprawia, że nie występują u nas problemy z dostępem do wody pitnej, to pojawiają się sygnały mówiące o problemach z dostępem do wody wykorzystywanej na przykład do celów rolniczych.

Również w Szczecinie coraz częściej zwraca się uwagę na działania mające na celu magazynowanie i niemarnowanie wody.

ZOBACZ TEŻ:

Ceny w sklepach szybują w górę: czy susza może być większą p...

- Zamiana wanny na prysznic, zakręcanie wody, gdy myjemy zęby, proste rzeczy, a w dużej skali naprawdę skuteczne. Potrzeba nam zmiany sposobu myślenia społecznego, ale i zachęt dla samorządu, by miasta i gminy chciały edukować mieszkańców, że oszczędzanie wody jest potrzebne – mówi Marek Duklanowski, dyrektor szczecińskiego oddziału Wód Polskich.

Swój pomysł zgłosiła również część radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy proponują rezygnację z koszenia trawy w miejskich parkach.

- Wyższa trawa jest bardziej odporna na wysokie temperatury ale i brak wody, jednocześnie chroni glebę przed nadmiernym przegrzewaniem i wysychaniem. Wnioskujemy ażeby koszenie trawników odbywało się wyłącznie po zgłoszeniu przez mieszkańców takiej potrzeby, kiedy trawa faktycznie jest zbyt wysoka - proponują radni

Jednocześnie zwracają uwagę na regularne podlewanie nowych nasadzeń, młodych drzew, drzew w donicach.

- W ubiegłym roku miasto rozpoczęło montaż worków do nawadniania, jest to dobre rozwiązanie, ale w tak trudnej sytuacji hydrologicznej powinno być stosowane na dużo większą skalę - piszą w interpelacji radni KO.

ZOBACZ TEŻ:

W harmonogramie zaplanowanej na najbliższy wtorek sesji rady miasta ma się również znaleźć projekt przyjęcia przez samorząd "apelu klimatycznego", który został przygotowany przez Mateusza Gierygę ze stowarzyszenia Pogoń Plastik i związanego z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.

- Apel jest pokłosiem działań, które podjęły już Koszalin, Wrocław czy Warszawa. Sam apel jest nie tylko wezwaniem rządu do działania, ale także zobowiązaniem się Miasta Szczecin do mocniejszego zaangażowania w działania na rzecz walki z ociepleniem klimatu - mówi autor apelu.

Inicjatywa otrzymała pozytywną opinię komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży Rady Miasta Szczecin.

CZYTAJ TEŻ:

UWAGA! Duże zagrożenie pożarowe w lasach

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto