Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie plany wobec willi Grünebergów? Co z remontem?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Willa Grünebergów od pięciu lat stoi bezczynnie w Zdrojach. Miała być filią Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu, ale na razie nie wiadomo kiedy się znajdą pieniądze na jej przebudowę.

W 2014 roku przeprowadzona została przez miasto skomplikowana operacja przesunięcia dawnej willi Grünebergów mieszczącej się przy ul. Batalionów Chłopskich 61.

ZOBACZ:

Willa miała stać się ośrodkiem kultury w Zdrojach, ale po przeprowadzeniu gruntownego remontu, który jest o tyle trudny, że jest to obiekt zabytkowy. Od tego czasu dochodzą do mieszkańców Szczecina informacje o aktach wandalizmu i kradzieżach elementów budynku. Remontu nie było. Budynek jest tylko zabezpieczony i chroniony.

Obiektem zainteresował się radny Marcin Biskupski.

- Bardzo proszę o podanie informacji, jaki plan ma Miasto na ukończenie remontu Willi i co będzie się w niej znajdować? Pierwotnie zakładano, że budynkiem władać będzie Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu, gdzie powstanie trzecia jego filia. Czy te plany są wciąż aktualne i kiedy mieszkańcy Prawobrzeża będą mogli cieszyć się nowym ośrodkiem kultury?

Wiadomo, że 5 lipca 2018 r. przyjęty został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Zdroje-Willa Kultury” w Szczecinie, uwzględniający m.in. niezbędne zmiany planistyczne dla terenu, na którym znajduje się wspomniana wyżej nieruchomość.

- Aktualne pozostają wstępne założenia, dotyczące przeznaczenia tego obiektu na cele publiczne, związane z upowszechnianiem kultury, edukacją artystyczną dzieci i młodzieży oraz aktywizacją kulturową seniorów. Ich autorem jest dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Oryl - odpowiada na interpelację Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez Andrzeja Oryla willa Grünebergów stałaby się ośrodkiem twórczej aktywności, zarówno dla mieszkańców lewobrzeża, jak i prawobrzeżnego Szczecina, a sam obiekt, pod roboczą nazwą Manufaktura Aktywności Twórczej, miałby zostać zaadaptowany na potrzeby różnego rodzaju pracowni i warsztatów tematycznych, w których będzie można zapoznać się z wytworami artystycznych rzemiosł pomorskich (tradycyjne techniki i wzory ceramiczne, tkackie, malarskie i organmistrzowskie z regionu Pomorza). Część tych zajęć odbywa się teraz w Dąbiu.

CZYTAJ TEŻ:

Opiekę merytoryczną nad takim profilem działalności placówki zadeklarował Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia.

- Na obecnym etapie analizowane są możliwości sfinansowania z budżetu miasta opracowania dokumentacji związanej z koncepcją projektową i programem funkcjonalno-użytkowym dla Willi Grüneberga. Wniosek w tej sprawie złożył dyrektor MOK - odpowiada Krzysztof Soska.

Willa Grünebergów to zabytkowa willa znajdująca się w szczecińskich Zdrojach. Wzniesiona w latach 1911–1912 według projektu C.A. Schmidta z Löcknitz, utrzymana w stylu secesyjnym premodernistyczna willa należała do osiadłej od 1782 roku w Szczecinie rodziny Grünebergów, zajmującej się produkcją organów. Do budynku przylegał ogród ze starodrzewem. Willa II wojnę światową przetrwała nienaruszona. Wewnątrz budynku zachowała się oryginalna stolarka drzwi i okien. W 1947 roku w willi zamieszkała rodzina Kępińskich.

W związku z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, została przesunięta w 2014 r. o 45 metrów unikając rozbiórki.

WIĘCEJ O WILLI:

ZOBACZ TAKŻE:

WIDEO: Protest przeciwko wyburzeniu dawnego hotelu Piast w Szczecinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto