Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie nowe życie placu Orła Białego w Szczecinie? Czas na projekt. Budowa ruszy za rok?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Plac Orła Białego w Szczecinie.
Plac Orła Białego w Szczecinie. Sebastian Wołosz
Kiedy ruszą prace budowlane na placu Orła Białego w Szczecinie? Czy gotowy jest już projekt budowlany przemiany placu? Jakie będą najbliższe działania związane z ta przestrzenią?

Między innymi takie pytania padały podczas internetowego spotkania zorganizowanego w piątek (4 marca) przez Idee Przez Miasto.

- Zakończyliśmy pracę nad wszystkimi wytycznymi dotyczącymi przebudowy placu, odbyliśmy rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i gestorami sieci, to dwa najważniejsze uwarunkowania. Teraz miasto przygotowuje się do przetargu na projekt przebudowy placu, który powinien zostać niebawem ogłoszony - mówi Paweł Jaworski, urbanista odpowiedzialny za prototypowanie zmian na pl. Orła Białego.

CZYTAJ TAKŻE:

Plac Orła Białego w Szczecinie

Trawnik pojawił się na placu Orła Białego w Szczecinie. Zmia...

Obszar projektu obejmować będzie pl. Orła Białego oraz fragment ul. Koński Kierat pomiędzy skrzyżowaniem z Łaziebną i Staromłyńską oraz z Mariacką. Przestrzeń będzie podzielona na podobszary:

  • teren zielony w południowej części placu, co jednocześnie wyklucza odbudowę kwartału, który się tam znajdował.
  • Kolejny fragment to otoczenie fontanny, które będzie miało charakter stricte placowy - przestrzeń utwardzona z jednolitą nawierzchnią z kostki kamiennej.
  • Trzeci obszar to pas drogowy ul. Koński Kierat, przedłużenie ul. Staromłyńskiej w stronę ul. Grodzkiej.

- Tu chcemy zachować estetycznie podział na chodniki i jezdnie, ale zrównać ich nawierzchnie, czyli zlikwidować krawężniki - opowiada Paweł Jaworski.

Pojawią się też meble miejskie i uporządkowana zostanie zieleń w południowej części. Nie przewiduje się przywrócenia miejsc parkingowych tam, gdzie już zostały zlikwidowane. Wzmocniona zostanie funkcja piesza obszaru. Plac będzie łączył potrzeby mieszkaniowe, turystyczne.

- Już to robi i nie zamierzamy tego zmieniać - dodaje Jaworski.

ZOBACZ TEŻ:

Kiedy mogą się pojawiać pierwsze zmiany i działania na placu?

- Działamy w przestrzeni licznych uwarunkowań konserwatorskich. Pod placem znajduje się drewniany wodociąg, który zasilał kiedyś fontannę. Może się okazać, że znajdziemy jakieś kolejne rzeczy, które będą wpływały na ukształtowanie tego, co się znajduje nad ziemią i w związku z tym uzgodnienia będą się przeciągać. Chciałbym, żeby prace budowlane wystartowały w przyszłym roku i nie będziemy z tym zwlekać - odpowiada urbanista.

Czy jest szansa, że zacznie działać fontanna? Miasto chce wykonać jej replikę, ale to - jak mówi Jaworski - jest "skomplikowane finansowo i technicznie". Obiekt w obecnej formie nie może być uruchomiony, bo ulegnie zniszczeniu. Projekt zakłada, że ona i jej mechanizm zasilający (wciąż sprawny) pozostaną w tym samym miejscu.

Po przebudowie placu wyremontowane zostaną kolejne ulice prowadzące na skwer. Uporządkowane zostanie tam parkowanie, pojawią się meble miejskie.

- Zostanie to zrobione w podobnym systemie jak ostatnio ul. Staromiejska. Lecz najpierw musimy przejść przez system kształtowania placu, żeby na jego przykładzie nauczyć się , jak będzie działał pomysł systemowego podejścia do porządkowania ulic staromiejskich. W dalszej perspektywie urbanistycznej planowane jest połączenie placu z rynkami Podzamcza, które również będą zmieniane.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Plac Orła Białego w kierunku obecnej ul. Staromłyńskiej (1900)

Plac Orła Białego w Szczecinie 100 lat temu. Zobaczcie, jak ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto