Jaki jest miesięczny koszt życia studenta? Na co młodzi Polacy wydają pieniądze?

Artykuł sponsorowany AMAZON

Mało czasu i równie niewiele snu, za to dużo stresu – tak często wygląda studenckie życie. Powodem są nie tylko kolejne kolokwia czy egzaminy, ale też całkiem przyziemny problem: jak związać koniec z końcem studenckiego budżetu. Rachunki, jedzenie i piwo ze znajomymi – prawda jest taka, że życie młodych ludzi z roku na rok staje się coraz droższe. Co ląduje w ich koszykach? I skąd wziąć na to wszystko pieniądze, tak, by oprócz na najpotrzebniejsze wydatki zostało również trochę grosza na równie ważne w studenckim życiu spotkania towarzyskie?

Co kupuje student?

Średnia miesięczna suma wydatków polskiego studenta w 2020 r. to 2600 zł, czyli aż o 500 zł więcej niż w ubiegłym roku. To główny wniosek z raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez Związek Banków Polskich. Najwięcej miesięcznego budżetu studentów to wydatki na czynsz za mieszkanie i czesne za studia.

Sporo pochłania również wyżywienie. Stołowanie się nawet w najtańszych barach mlecznych i na stołówkach to około 600 złotych miesięcznie. Trochę zaoszczędzą pasjonaci gotowania w domu, ale to też nie będą wielkie sumy. Na posiłki przygotowywane w domu wydamy w sumie jakieś 500 zł.

Nie wolno zapomnieć też o kosztach transportu. Co prawda, studenci korzystający z komunikacji miejskiej otrzymują ulgi, niemniej jednak, kwestie przemieszczania się stanowią wydatek około 300 zł miesięcznie.

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Część młodych osób korzysta ze wsparcia finansowego rodziców. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić. Duża część chce też wziąć sprawy w swoje ręce i wykazać się odpowiedzialnością. W końcu studia to pierwszy krok w dorosłe życie.

I tu często pojawia się pytanie: jak pogodzić studia z pracą zawodową? Wymogi uczelni, takie jak zajęcia w środku dnia, przygotowania do kolokwiów czy sesji często wydają się nie do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi pełnego etatu.

Gdzie znaleźć taką pracę?

Jednym z pracodawców, który oferuje atrakcyjne wynagrodzenie i elastyczny czas pracy jest Amazon. Co więcej, w okresie przedświątecznym w Amazon możesz zarobić 20 zł plus dodatkowe 4 zł za godzinę brutto. A warto dodać, że w centrum logistycznym Amazon w Szczecinie dodatkowo przewidziane są nawet 15% premie. A żeby pracowało się raźniej, do centrum logistycznego Amazon można aplikować nie tylko w pojedynkę. Można namówić znajomych - za to także przewidziana jest premia. Za każdą poleconą osobę można otrzymać nawet 2000 zł brutto.

Nie pozwól innym, żeby Cię wyprzedzili – złóż podanie o pracę już dziś!

Dodaj ogłoszenie