Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić swoje życie

Redakcja
Dr hab. med. Piotr Prowans prof. nadzw. PUM
Dr hab. med. Piotr Prowans prof. nadzw. PUM Reklama MM
Rozmowa z profesorem Piotrem Prowansem z Centrum Chirurgii Plastycznej Art Medical Center- Kobiety przychodzą do chirurgów plastycznych z nadzieją, że operacje plastyczne zmienią ich życie.

Czy tak jest?

- W dużej mierze tak. Poczucie niedoskonałości naszego ciała jest przyczyną kompleksów, blokuje naszą kreatywność. Wstydzimy się mankamentów urody, nie potrafimy otworzyć się na otaczający świat. Zamknięcie w sobie utrudnia kontakty z ludźmi na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej. W takich sytuacjach chirurgia plastyczna może zmienić życie. Chirurgiczna poprawa urody jest spełnieniem najbardziej skrywanych i osobistych marzeń. W krótkim czasie pozwala rozwiązać wieloletni problem.

- To czy znaczy, że chirurdzy plastyczni leczą też dusze?

- W pewnym sensie tak. Ciało jest nierozerwalnie związane z psychiką. Piękno jest źródłem przyjemnych doznań, dobrego nastroju. Zdrowe i piękne ciało to mniej problemów i więcej zadowolenia i radości z życia. Należy przypomnieć, że umiłowanie piękna i potrzeba dbania o wygląd nie jest właściwa współczesnym. Już w starożytności kobiety malowały twarze, robiły fryzury, ubierały biżuterię a wszystko w celu poprawy i podkreślenia urody.

- Tak jest do dzisiaj. Ale po co upiększać się operacyjnie?

- W dzisiejszych czasach kobieta niechętnie pokazuje się publicznie bez makijażu, fryzury czy modnego stroju. Przed opuszczeniem ogniska domowego przygotowuje się poprawiając wizerunek. Jest to zrozumiałe i nikogo nie dziwi. Ale proszę pamiętać, że jest wiele problemów, które można rozwiązać wyłącznie w drodze operacji plastycznej. Nie może więc dziwić chęć poddawania się zabiegom estetycznym. Postęp medycyny zapewnia uzyskiwanie powtarzalnych i dobrych wyników po operacjach estetycznych, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Dzięki temu operacje plastyczne stały się dostępne dla każdego.

- Dlaczego teraz tak ważna jest dbałość o swoje ciało?

- Wzrasta nasza świadomość i wiedza o znaczeniu zdrowia. Dla tego czynimy coraz więcej starań aby je zachować. Zadbane i wysportowane ciało jest bardziej wydolne i mniej podatne na choroby. Na przykład stosując właściwe kosmetyki na skórę, korzystając umiarkowanie ze słońca czy ograniczając palenie tytoniu, nie tylko poprawiamy jędrność, elastyczność i kolor skóry zapewniając lepszy i młody wygląd. Prawidłowa dbałość o skórę zmniejsza także ryzyko nowotworów skóry. Warto też pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja zapewnia znacznie lepsze i dłużej utrzymujące się wyniki po operacjach plastycznych – a przecież tego oczekujemy.

- A czy zabiegi chirurgii plastycznej nie są oszukiwaniem natury?

- Trwałych efektów chirurgii plastycznej nie można nazwać oszukiwaniem natury. Można to ująć tak: Czy dbanie o fryzurę, kolor włosów, ładne zęby, garderobę i tak dalej - jest oszukiwaniem natury? Potrzeba piękna jest tak pierwotna jak istnienie człowieka na ziemi. Od stuleci poszukiwano sposobów na poprawę wyglądu twarzy czy sylwetki ciała. Chirurgia plastyczna pojawiła się dopiero w ostatnich latach, jest najmłodszą dyscypliną estetyczną. ale daje największe możliwości i trwałe efekty.

- Czego oczekują po zabiegach chirurgii plastycznej pacjenci?

- Przede wszystkim odmłodzenia. Ale w różnych strefach kulturowych wygląda to inaczej. Polki chcą wyglądać młodziej ale naturalnie. Oczekują zmian subtelnych, zachowujących naturalną harmonię, bez nadmiernego przerysowania. Zupełnie czegoś innego oczekują na przykład Amerykanki. Zmiany mają być widoczne na pierwszy rzut oka, świadcząc o pobycie w gabinecie chirurga plastycznego.

Dr hab. med. Piotr Prowans prof. nadzw. PUM
Ma ponad 25 lat doświadczeń z chirurgii rekonstrukcyjnej, plastycznej, chirurgii ręki i mikrochirurgii. Od 1987 do 2009 roku pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki PAM. Od sierpnia 2009 roku jako profesor PUM i kierownik Oddziału klinicznego chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej PUM. Członek wielu towarzystw naukowych, stypendysta między innymi kliniki Chirurgii Plastycznej i Chirurgii Ręki w Hamburgu (Niemcy) i Louisville (USA). Publikuje w specjalistycznych czasopismach polskich (67) i zagranicznych (10), wygłasza referaty (87). Jest współautorem dwóch patentów dotyczących wynalazków z chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a także wykonawcą 10 projektów badawczych poświęconych chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto